Express-Miejski.pl

Gmina Środa Śląska na zabytki przeznaczy ćwierć miliona

Kościół w Środzie Śląskiej fot.: bom

W budżecie gminy Środa Śląska w tym roku na zabytki sakralne w tym roku przeznaczono 250 tys. złotych.

Kwota zostanie przeznaczona na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków. Dotacje otrzyma sześć parafii: w Kulinie, Chwalimierzu, Środzie Śląskiej, Ciechowie i Wrocisławicach. 

Najwięcej spośród parafii otrzyma kościół św. Andrzeja Apostoła w Środzie Śląskiej. 100 tys. złotych zostanie przeznaczone na renowację ścian wewnętrznych prezbiterium oraz na odwodnienie dachu nad nim wraz z kanalizacją deszczową. 

Kolejną wysoką kwotę dotacji, aż 53 tys. złotych dostanie kościół w Cesarzowicach z parafii rzymsko-katolickiej z Kulina. Dotacja zostanie przeznaczona na remont fundamentów i nadziemnych partii kamiennych muru północnego i wschodniego oraz częściowo zachodniego z ekspozycją strzelnic, furtki w murze wschodnim i kamiennego krzyża pokutnego. 

35 tys. złotych otrzyma kościół św. Marcina w Ciechowie. Pieniądze pokryją koszty wymiany posadzki, okien i ich naprawę. Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Środzie Ślaskiej otrzyma dotację w kwocie 30 tys. złotych, które zostaną przeznaczone na konserwację elewacji i gzymsu portalu. Zostanie również wymieniony tynk i zagospodarowany zieleniec. 

Kościół św. Jerzego w Bukówku 20 tys. złotych przeznaczy na remont ołtarza. Pracom konserwatorskim zostaną poddane obrazy, rzeźba, płaskie elementy konstrukcyjne i ornamenty. Najniższą kwotę dotacji 12 tys. złotych otrzyma kościół z parafii z Wrocisławic. W kościele w Proszkowie wykonana zostanie konserwacja ołtarza bocznego i obrazu olejnego na płótnie "Adoracja Matki Boskiej".

em

6

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gmina Środa Śląska na zabytki przeznaczy ćwierć miliona

  2017-03-09 22:58:25

  em

  W budżecie gminy Środa Śląska w tym roku na zabytki sakralne w tym roku przeznaczono 250 tys. złotych.

 • 2017-03-10 11:58:50

  gość: ~Ciekawski

  A co z pozostałymi, niesakralnymi zabytkami?

 • 2017-03-10 12:50:58

  gość: ~Mirek

  Innych zabytków to w gminie nie ma? Czy cała kasa musi iść na 'czarnych'?

 • 2017-03-10 15:25:32

  gość: ~papa

  Najwyraźniej LORD szuka sprzymierzeńców przed nadchodzącymi wyborami samorządowymi.

 • 2017-03-10 21:45:47

  gość: ~jasne

  Mury obronne się rozlecą, bo przecież żaden kapłan na mszy nie powie że trzeba je remontować.Więc po co dawać pieniądze na ich renowację? A kościół i ambona to najlepsze miejsce do prowadzenia agitacji wyborczej.Każdy burmistrz to wie .Może są beznadziejni ale nie głupi.

 • 2017-03-11 09:21:27

  gość: ~Gość

  Wiadomo zbliżają się wybory, trzeba sypnąć kaską dla księdza. A ksiądz nie jest taki co by nie wziął. Od samego diabła weźmie.

 • 2017-03-11 13:59:11

  gość: ~Tedy

  ostatnio dodany post

  Tak się kupuje głosy owieczek bożych. Beeeeeeeeeeeeee

REKLAMA