Express-Miejski.pl

Decyzja środowiskowa dla XEOS – podpisana

Decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach podpisana fot.: UM w Środzie Śląskiej

8 marca Burmistrz Środy Śląskiej wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji spółki XEOS – joint venture Lufthansa Technik i General Electric Aviation.

Centrum serwisowania i naprawy silników lotniczych, którego budowy dotyczy zakończone postępowanie administracyjne, ma powstać w podstrefie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w gminie Środa Śląska (w obrębach ewidencyjnych miejscowości Święte i Juszczyn). Na kilkudziesięciu stronach decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji zapisane zostały m.in. szczegółowe warunki wykorzystania terenu w fazie realizacji oraz eksploatacji i użytkowania zakładu.

- W decyzji środowiskowej nałożyliśmy na inwestora szereg warunków, które musi on uwzględnić w projekcie budowlanym i spełnić na etapie eksploatacji zakładu. W naszej decyzji jest ponad 70 wymagań środowiskowych. Dzięki bardzo intensywnej pracy wielu urzędników zaangażowanych w sprawę przez ostatnich kilka miesięcy wypracowaliśmy ostateczny, najlepszy z możliwych projekt decyzji środowiskowej, do której jako organ byłem zobligowany i którą dzisiaj podpisałem. Teraz przed inwestorem kolejne kroki, w tym uzyskanie pozwolenia na budowę, które ma wydać Starosta Średzki – podkreśla burmistrz Adam Ruciński.

Postępowanie administracyjne w tej sprawie toczyło się w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej od października 2016 roku. Środowiskowe uwarunkowania realizacji inwestycji, zawarte w decyzji organu jakim jest burmistrz, zostały pozytywnie uzgodnione przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz uzyskały pozytywną opinię Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Środzie Śląskiej. Do analizy bardzo obszernej dokumentacji oraz szczegółowego rozpoznania sprawy i ukończenia postępowania w Urzędzie Miejskim w Środzie Śląskiej zatrudniono doświadczonego specjalistę w zakresie postępowań środowiskowych, tj. p. Agnieszkę Piwońską - inspektora ds. ochrony środowiska i gospodarki odpadami w Wydziale Spraw Komunalnych, Środowiska i Rolnictwa (KŚR).

- Z przekonaniem mogę powiedzieć, że pochyliliśmy się nad każdą uwagą, która wpłynęła do Urzędu Miejskiego w sprawie tej inwestycji od społeczeństwa i stron postępowania w trakcie tych ponad czterech miesięcy biegu postępowania administracyjnego. Efektem tego są warunki środowiskowe określone w decyzji, które musi spełnić inwestor. Te warunki zabezpieczają interesy społeczeństwa i środowiska – komentuje wydanie decyzji inspektor Wydziału KŚR, Agnieszka Piwońska.

Wśród postawionych inwestorowi warunków środowiskowych znalazły się w szczególności zapisy odpowiadające na uwagi składane przez mieszkańców gminy. Organ precyzyjnie określił m.in. maksymalną liczbę serwisowanych silników w ciągu roku, maksymalną dopuszczalną liczbę testów silników, czy wymagania w zakresie gospodarki wodno-ściekowej. Burmistrz nałożył też obowiązek wykonania przez inwestora zielonej bariery ochronnej w postaci szpaleru drzew od strony DK 94.Dodatkowo organ nałożył w decyzji środowiskowej warunek sporządzenia analizy porealizacyjnej w ciągu 6 miesięcy od zakończenia inwestycji. Obejmie ona wykonanie pomiarów w zakresie oddziaływania inwestycji już po jej uruchomieniu. Będzie to służyć sprawdzeniu w warunkach rzeczywistych, czy wszystkie normy i standardy środowiskowe są dotrzymane na etapie użytkowania zakładu.

- Ta inwestycja spółki XEOS za ponad 1 miliard zł przyczyni się do dalszego dynamicznego rozwoju gminy Środa Śląska, powiatu i regionu, a to jest bardzo ważne dla mieszkańców i lokalnych przedsiębiorców. Jako samorządowcy musimy o to dbać i to robimy – podsumowuje burmistrz Adam Ruciński.

Urząd Miejski w Środzie Śląskiej / inf. prasowa

59

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Decyzja środowiskowa dla XEOS – podpisana

  2017-03-08 17:05:45

  Urząd Miejski w Środzie Śl

  8 marca Burmistrz Środy Śląskiej wydał decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla inwestycji spółki XEOS – joint venture Lufthansa Technik i General Electric Aviation.

 • 2017-03-08 18:00:05

  gość: ~wojownik

  to sie z juszczyna nawojowali ze ho ho

 • 2017-03-10 19:36:41

  gość: ~z Juszczyna

  Do wojownika.
  Taki z Ciebie wojownik?
  Tylko stoisz z boku i komentujesz swoimi niby śmiesznymi wpisami, coś , o czym nie bardzo kumasz. Jak może wiesz, sprawa nie jest zamknięta jeszcze, więc z tym ho, ho się wstrzymaj po odwołaniu. Dobrze?

 • 2017-03-08 18:06:56

  gość: ~iwo

  Podpisane? niemożliwe! tyle trzeba było czekać.Czyli jak zwykle wszystko z poślizgiem.

 • 2017-03-08 18:20:13

  gość: ~poetka

  Ach, na tronie zasiadł LORD,
  uśmiechami rzuca stąd,
  wszystko Jemu się należy,
  bo wysoko zasiadł w wieży.

  Wstaje LORDZIK o poranku,
  robi kawę Sobie w dzbanku,
  kanapeczka w teczkę
  i do pracy biegusieczkiem.

  Tam już rząd KLAKIERÓW czeka,
  by do kawki dodać mleka,
  Słodzą, słodzą, poklepują,
  Swemu Panu przytakują.
  Bo to Panu się należy,
  bo wysoko zasiadł w wieży.

  A gdy jakaś sesja w planie,
  lecą RADNI jak poddani,
  Lecą, lecą w pełnym rządku,
  by nie zmącić Mu porządku.

  Biedny LORDZIK wciąż pracuje,
  liczy, mierzy, obserwuje.
  Tak decyzje podejmuje,
  że tu w mieście się gotuje.

  I tak myślę, obserwuję,
  co tu jeszcze LORD wysnuje.
  Już nie wierzę, że zmądrzeje,
  Złych doradców poprzegania.
  ALE NIECH WIE, ŻE NIE DAMY WSTAWIĆ DRANIA!

  I POKAZAŁ, ŻE NA LUDZIACH MU NIE ZALEŻY!
  I zapomniał, że to dzięki ludziom i ich zaufaniu
  zasiadł wysoko na tronie w wieży.

 • 2017-03-08 18:49:03

  gość: ~Aurelia

  Co tu komentować, glupota ludzka nie zna granic....

 • 2017-03-08 18:52:00

  gość: ~Do burmistrza

  Panie Burmistrzu,
  Pokazał Pan właśnie wszystkim, jakie Pan ma wartości!!! Tylko człowiek wyzuty z uczuć tak może traktować ludzi! Ja wierzę w prawdę - a ten Pana PRESTIŻ to jeden WIELKI KŁAM! Prawda obroni się sama! Pięć miesięcy protestuję i nie przestanę! Ta Pana GORZKA CZEKOLADA - już wtedy nie wróżyła nic dobrego! Pytanie do Pana, CZY NAPRAWDĘ PAN MYŚLI, ŻE TO PANA ŻYCIOWY SUKCES??? JEŻELI TAK, TO JA PANU WSPÓŁCZUJĘ.

 • 2017-03-08 19:01:49

  gość: ~kobieta

  Panie Adamie, dzisiaj DZIEŃ KOBIET, złożył Pan właśnie tym podpisem bardzo inteligentne życzenia z okazji tego święta. Czy pomyślał Pan, jak matki(ojcowie również) kochają swoje dzieci. A Pan chce wstawić dzieciom takiego TRUCICIELA! Ale cóż, może jakby Pan miał swoje własne dzieci, miałby Pan zapewne inne podejście do życia! Wstydź się Pan, bo jest czego! Jestem matką i będę na każdym proteście!

 • 2017-03-08 21:22:24

  gość: ~niekobieta

  Grażynka-przestań juz tak histeryzować...od ponad 30-tu lat nie mieszkasz w Juszczynie a udzielasz sie za wszystkich...odzew wsrod mieszkanców znikomy,a Juszczyn to nie tylko Stadniki...
  ps. o ile mi wiadomo, to nie ma jakiegos przymusu posiadania dzieci...

 • 2017-03-08 21:34:33

  gość: ~Aurelek

  to prawda przymusu posiadania dzieci nie ma zwłaszcza jak się jest małzonkiem z rozsądku, co do juszczyna faktycznie stadniki to nie wszyscy bo ja też jestem przeciwny tej smrodliwej inwestycji, a po drugie zanieczyszczenia pofruną na całą gminę, juszczyn najbliżej ale dzięki wiatrom najbadziej dostaną komorniki i środa,
  po kolejne pod protestem podpisało się wiele osób z całej gminy:)

 • 2017-03-08 19:02:38

  gość: ~Mieszkaniec

  Cóż za relacja! Ciekawe czy jak ta decyzja zostanie uchylona, to burmistrz też zwoła taką konferencję. Oj jeszcze się powstydzicie tej decyzji. Panie Adamie dziś podjął Pan decyzje o zakończeniu kariery politycznej.

 • 2017-03-08 19:09:33

  gość: ~Kariera burmistra

  No, niech już lepiej kończy z tą karierą! Zgadzam się. Wszystkim to wyjdzie na dobre!

 • 2017-03-08 20:41:32

  gość: ~DSR

  Karierę zakończy jako ciec na osiedlu mrok.

 • 2017-03-08 21:40:08

  gość: ~arsen

  popieram mieszkańca, aczkolwiek uważam że decyzję o zakończeniu swego politykowania (stąd ta celebracja:) podjał burmistrz już dawno temu.

 • 2017-03-08 19:13:07

  gość: ~Marcin

  Aż ciężko się czyta te wasze żale.
  Jeszcze jakiś czas, mam nadzieję, będziemy żyć w państwie prawa. A w takim państwie burmistrz nie jest od wydawania zgód, tylko od określania warunków i to właśnie uczynił.
  Myślcie trochę ludzie.
  Szkoda, że nikt nawet obelg nie odszczeka jak się poziomo życia w gminie poprawi.

 • 2017-03-08 19:19:09

  gość: ~Do Marcina

  Dobrze, że chociaż czytać umiesz, bo z pisaniem to już masz problem... a z myśleniem - nawet nie pytam...

 • 2017-03-08 19:34:45

  gość: ~Marcin

  Dziękuję za merytoryczny komentarz.

 • 2017-03-08 21:15:59

  gość: ~Jaki marcin

  Podpisuj się Adam, chyba że sam się siebie już wstydzisz. Używasz często tych zwrotów więc każdy wie że to ty.

 • 2017-03-08 19:30:41

  gość: ~Do marcin

  Podniesie sie napewno poziom zanieczyszczeń...
  Zmieni sie burmistrz i to wszystko.

 • 2017-03-08 19:27:10

  gość: ~III Asystentka doradcy

  Urzad nalezy przeniesc do strefy. W strefie osiedle dla radnych i burmistrza a radny Jurek na soltysa tego osiedla. Wtedy mieli by wiecej pieniedzy z odszkodowan dla siebie. Komunikacja gminna juz nie potrzebna bo mieli by blisko do pracy.No i jeszcze jakis sklep w strefie. To by rozwiazalo wszystkie ich problemy(gminy).

 • 2017-03-08 19:39:32

  gość: ~Propozycja

  Ja mam propozycję nazwy tego osiedla - MROK-owisko..

 • 2017-03-08 20:33:48

  gość: ~Adaś

  To nie urząd przenieść tylko burmistrza i radę na osiedle;MROK"

 • 2017-03-08 21:35:12

  gość: ~Stachu

  Na tym osiedlu by se budowali kolo swoich domow GPZEDY slupy elektryczne kominy a najwiecej kolo domu tego radnego bo on to uwielbia nawet na podworku by sobie postawil

 • 2017-03-08 20:15:09

  gość: ~Mm~M

  Jechałem przed chwilą przez Juszczyn,i co widzę ludzie myją taczki z gnoju.Teraz wiem po co.

 • 2017-03-08 21:26:46

  gość: ~JUSZCZYNIANIN

  ty chyba gosciu dawno w juszczynie nie byles-tam szybciej helikopter zobaczysz niz taczke na podworku...po co komu tam taczka jak 15 kur i 30 kaczek na cala wies zostalo...

 • 2017-03-08 22:09:35

  gość: ~poszukiwacz taczki

  Jakaś na pewno się znajdzie...

 • 2017-03-08 22:17:30

  gość: ~Edek

  Ale poco myją jak będą wywozić Lorda to i tak pobrudza taczki w g....e

 • 2017-03-08 21:23:39

  gość: ~celebrity

  ehh to się nazywa celebrowanie podpisywania decyzji, ja - burmistrz, mój zastępca i arcy- mądry wrocławski pracownik - widmo:), coż widać że ktoś czuje, że już niewiele tej celebracji zostało heheeeeheehe
  od kiedy to burmistrz nam sie tłumaczy ze zswych decyzji i o tym artykuły pisze? przeciez chyba od początku roku uwalili och 13? niejedna mu już uwalili.

 • 2017-03-08 21:24:30

  gość: ~Artur

  Ta Pani zaczerpnięta z zasobów prezydenta Wrocławia to jest świetna specjalistka, wydała decyzję opierając się na skrajnie zmanipulowanej dokumentacji nie zawierającej podstawowych danych technicznych. Widac ze na projektach technicznych się nie zna kompletnie. Ale po to ja wzięli. Zdjęcie przednie Adaś, pani została objawiona, choc niekompletnie, może celowo twarz chowa.

 • 2017-03-08 21:48:27

  gość: ~porządkowy

  O i ten Pan, który w mieście nadzoruje czyszczenie tablic z ogłoszeń...

 • 2017-03-08 22:14:22

  gość: ~Kosmita

  Może kosmici od kosmicznej technologii przylecieli i Pani specjalistce pomogli?

 • 2017-03-09 01:12:27

  gość: ~kolporter

  hello! czekam, czekam i xeos.em24.pl dalej nie działa. przecież w ulotce napisaliście, że tam znajdę informację o inwestycji. tego się nie robi w jeden dzień! znaczy, że przy ostatnim strajku już nas wy! dym a liście - to dwie rożne sprawy. z poważaniem s.towarzysz - dż(em)ie.

  dziesięć czy dwadzieścia srebrników. wejścia, licznik kręci. faktura już wystawiona. niezależna w jelito grube z was mać. tuli pan.

 • 2017-03-09 08:27:56

  gość: ~Zastępca

  Brawo Panie Adamie,nie dał się tej bandzie durni!!!

 • 2017-03-09 11:11:30

  gość: ~Do Zastępcy

  O kim piszesz durnie lizodupcu?

 • 2017-03-09 11:55:50

  gość: ~hehehe

  Macie swoją gazetkę niezależną...

 • 2017-03-09 12:08:35

  gość: ~znam sie

  musisz byc mocno ograniczony zeby tak do tego podchodzic. Reklama to jedno a niezalezne teksty to drugie. w praniu wyjdzie czy faktycznie ich przekupili. znajac podejscie pewnych osob nie ma na to szans.

 • 2017-03-09 08:45:26

  gość: ~mieszkaniec

  piękny prezencik p. burmistrzu. jaka inicjatywa.Zobaczymy jak następne wybory i czy było warto!!!!

 • 2017-03-09 10:19:56

  gość: ~mieszkaniec

  Podpisane zaklepane i bardzo dobrze .

 • 2017-03-09 10:35:04

  gość: ~Średzianin

  No to żegnaj spokojne, kameralne, przyjazne do życia miasteczko.
  Witajcie korki, hałas, problemy społeczne (migracja najprawdopodobniej z Ukrainy), kolejki, droższe życie, droższe nieruchomości, zanieczyszczone powietrze...
  Dziękujemy ci władzo za stwarzanie dobrych warunków do życia...

 • 2017-03-09 11:18:24

  gość: ~marek

  tak nam już się te strajki tych 28 osób uprzykrzyły i komentarze tych wzajemnie się adorujących, bo to towarzystwo wielkie i poeci wielcy są w nim też!. Jest was 28 osób i pierd..olcie się nawzajem w głupie tępe głowy i nie wkurzajcie rzeszty oszołomy! A burmistrzowi buty pastować wam nie przystoi, banda!

 • 2017-03-09 11:41:12

  gość: ~Adam

  Adam nie denerwuj się! Decyzję uchyli SKO i protesty wrócą i to większe bo wyjdzie jaki tam w dokumentnych jest chłam.

 • 2017-03-09 11:44:40

  gość: ~Do burmistrza

  No Panie Adamie jak już Pan nie będzie burmistrzem co nastąpi niebawem, to do xeosa do pracy. Taki wizjoner będzie się doskonale nadawał do zeskrobywania much z silników samolotowych. To bardzo żmudna praca, precyzyjna, coś stworzonego dla Pana.

 • 2017-03-09 13:36:46

  gość: ~mla

  No w końcu decyzja zapadła.Brawo Panie Burmistrzu tak trzymać.A ci co tak teraz szczekają na gminę to niech wykażą,co jest niezgodne z obowiązującymi przepisami.I mają w starostwie swojego przedstawiciela,
  więc wszystko w ich rękach.Ale zaraz odpiszecie że starostwo to do tego nic nie ma.I co jak wg was to wszystko wielkie polityczne oszustwo to to uwalcie i zgłoście gdzie trzeba.A jak nie to skończcie pitolić i robić ludziom wodę z mózgu.

 • 2017-03-09 14:15:25

  gość: ~do mla

  Ty mdła to jednak rozumem nie grzeszysz! Do starostwa to nie dojdzie! Dojdzie do SKO, pożyjemy zobaczymy! TO lizanie zadka nie wyjdzie ci na dobre.

 • 2017-03-09 14:52:12

  gość: ~mła do gość

  Co się odwlecze to nie uciecze.I tak w końcu starostwo będzie musiało wydać pozwolenie na budowę.Dobrze że tobie prostaku żal zwieracze ściska bo ci nikt zadka nie liże .

 • 2017-03-09 14:17:21

  gość: ~Lord

  Nadszedł czas na zmianę kryptonimu z LORD na LISEK!! chytry lisek

 • 2017-03-09 15:19:06

  gość: ~kryptonim

  Raczej MROCZNY GAZOWNIK

 • 2017-03-10 07:42:51

  gość: ~Piotrek

  Widać Lordzie,że z ciebie to naprawdę niezły "kryptolog".To może zapodaj nam tutaj jakąś ksywkę dla twojego byłego pana,co to niektórym petentom kazał kulturalnie wypier....ć ze swojego gabinetu? ;)

 • 2017-03-09 14:19:20

  gość: ~WIdź

  Ach ten entuzjazm na twarzach całej 3!! Toż to sam geniusz, sama elita!, takie rozpromienione pewne swego mordki hehe Chyba coś tam jest nie tak!

 • 2017-03-10 08:33:36

  gość: ~milionerzy

  Czy najwiekszy wygrany tej sprawy kreujacy postac radnego po otrzymaniu
  a)podzieli sie z kolegami
  b)da 10%
  c)postawi im flaszke
  d)powie ze nie wie o jakie odszkodowanie chodziodszkodowania

 • 2017-03-10 09:19:15

  gość: ~radocha

  Na pewno będzie nadal chodził z tym swoim tajemniczym uśmieszkiem...

 • 2017-03-10 09:48:47

  gość: ~Przemo

  Jak ON, biedactwo musiał się spocić ze strachu że musi coś podpisać. Swoją drogą czy wszyscy już zapomnieli o byłym wice. Jak te wszystkie protesty mają się do jego planów na przyszłość . Z daleka pachnie wyborami. Może nie z daleka bo już jesienią tego roku.

 • 2017-03-10 11:16:57

  gość: ~pamięć

  Chyba nie zapomniał (ON) z tego wszystkiego jak się nazywa???

 • 2017-03-10 13:46:13

  gość: ~Zastępca

  Były wice ciągnie chorobowe i doi kase z urzędu!!!

 • 2017-03-10 23:13:39

  gość: ~pracownik

  Sam złożył rezygnację ze stanowiska vice i nagle się rozchorowal.Ładnie to sobie zaplanował, tak można biznes kręcić.

 • 2017-03-11 18:16:20

  gość: ~doktor

  taki chory,że z termometrem pod pachą codziennie nadzoruje budowę nowej siedziby swej firmy w Komornikach u BALOWSKIEGO..HA,HA,HA...

 • 2017-03-10 15:42:28

  gość: ~Wrażłiwy Janek

  Dla naszej "Głowy"... Trzeba pomyśleć czyje "to"...

  https://www.youtube.com/watch?v=Sv8KUOABArE

 • 2017-03-10 19:28:47

  gość: ~Zupa z denka

  Burmistrz mija się z prawdą i liczyć nie umie. Dlaczego więc z uporem powtarza,że inwestycja jest za miliard zotych skoro rząd polski przyznał granta dla spółki XEOS w wysokości 50 mln EURO? I jest na to zgoda Brukseli. Ale to dla burmistrza jest jakaś nowa wiadomość i nie może jej sobie przyswoić od grudnia ub roku. A było o tym wiadomo.

 • 2017-03-11 22:20:44

  gość: ~znudzony rządami

  Wreszcie podpisane! Burmistrz zawsze każe na siebie czekać, bo wszędzie jest spóźniony!!!!

 • 2017-03-11 23:11:50

  gość: ~do Aurelii

  ostatnio dodany post

  Z jakiego to serialu cytat - szanowna Aurelio? Proszę coś od siebie napisać. Jakiś pogląd wyrazić. Obrażanie "na oślep"nie najlepiej o pani świadczy

REKLAMA