Express-Miejski.pl

Radni mieli uchwalić projekt dotyczący nowej sieci szkół. Punkt wykreślono z porządku obrad

Sesja w Udaninie fot.: em

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Podczas sesji rady w gminie Udanin, która odbyła się 15 lutego, wójt Teresa Olkiewicz zawnioskowała o zmianę porządku obrad. Punkt dotyczący szkół wykreślono.

W ostatnim czasie w gminie Udanin jednym z najczęściej omawianych tematów jest planowane wygaszenie gimnazjum w Ujeździe Górnym. W tej sprawie odbyły się dwa spotkania w Udaninie i Ujeździe Górnym, w którym uczestniczyła wójt Teresa Olkiewicz, radni, dyrektorki szkół oraz rodzice uczniów, którzy jednogłośnie protestowali przeciw likwidacji gimnazjum.

Na sesji gminnej wójt Teresa Olkiewicz miała przestawić projekt dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego. Ostatecznie zawnioskowała o wykreślenie tego punktu z obrad. Radni jednogłośnie uwzględnili jej prośbę. 

Kiedy mija termin podjęcia uchwały - 31 marca czy 30 listopada?

Kwestię przyszłości szkół mimo wszystko poruszył radny Wojciech Płaziuk. - Dlaczego dziś nie podejmujemy tej uchwały? Do 31 marca ma zostać podjęta uchwała dotycząca tego czy gimnazjum zostaje zamknięte, czy też tworzymy dwa oddziały. Jak nie podejmiemy jej dziś, to gimnazjum wygaśnie. Jest to równoznaczne z tym, że po okresie 3 lat nie będzie szkoły w Ujeździe - stwierdził radny.

- Do 30 listopada rada gminy musi podjąć uchwałę. Dlatego mamy jeszcze dużo czasu na jej uchwalenie. Nie chcę żebyśmy robili coś na akord. Chcemy jeszcze raz przeanalizować całą sytuację. Na spotkaniach dla mieszkańców ekonomia nie była najważniejsza, ale powtarzam, że ona jest ważna. Planujemy powołać komisję, która zajmie się szkołami. W jej skład wejdą radni, panie dyrektorki, skarbnik gminy, przedstawiciel związków zawodowych, rodzice oraz nauczyciele - wyjaśniała wójt.

Radny Płaziuk miał jednak wątpliwości co do podanej daty przez wójt. - Skąd data 30 listopada? Termin jest do 31 marca. Jeżeli gminy nie podejmą uchwały do tego czasu to wojewoda może wprowadzić zarząd komisaryczny. Na spotkaniu w gimnazjum nie było nic wypracowane tylko ustalone, że w poniedziałek albo wtorek spotkamy się i dopiero wtedy ustalimy co dalej. Dzisiaj mamy środę i spotkania dalej nie ma - mówił radny. Według wójt Teresy Olkiewicz, gmina powinna jeszcze raz przeanalizować całą sytuację dotyczącą szkół. - Po to były te spotkania abyśmy poznali zdanie mieszkańców. Teraz chcemy to wszystko przeanalizować, ale na to potrzeba czasu. Jeśli nie podejmiemy tej uchwały do 31 marca, to gimnazjum dalej będzie normalnie funkcjonować - wyjaśniła wójt.

Do dyskusji chciał włączyć się radny Krzysztof Dziurla, przewodniczący jednak wcześniej zakończył obrady. Po sesji, radni na prośbę przewodniczącego zostali na sali obrad. Odbyło się wtedy spotkanie organizacyjne, podczas którego dyskutowano o dalszych losach szkół.

anbo

27

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Radni mieli uchwalić projekt dotyczący nowej sieci szkół. Punkt wykreślono z porządku obrad

    2017-02-15 22:42:39

    anbo

    Podczas sesji rady w gminie Udanin, która odbyła się 15 lutego, wójt Teresa Olkiewicz zawnioskowała o zmianę porządku obrad. Punkt dotyczący szkół wykreślono.

  • 2017-02-16 15:13:24

    gość: ~Cenzor

    Rzetelność dziennikarska pożal się boże.

  • 2017-02-16 15:26:55

    gość: ~udanin

    co gmina chce z tą szkołą zrobić....

  • 2017-02-16 15:32:28

    gość: ~obserwator

    ktoś tu chyba na wójta będzie kandydować

  • 2017-02-16 18:36:39

    gość: ~mieszkaniec

    jak dlamnie Wojtek to jest odpowiednia osoba na te stanowisko niedba o swoje ,,,koryto,,,tylko o dobro wszystkich mieszkancow na obecna chwile mieszkancow wsi Pichorowic a czas pokze czy bedzie kandydowac na wojta...moj glos zawsze

  • 2017-02-16 16:28:11

    gość: ~gość

    I jak zwykle na pierwszym miejscu tzw ekonomia dobo dzieci tu się nie liczy a szkoda...

  • 2017-02-16 17:13:17

    gość: ~obserwator

    Gdzie Ci radni co mieli reprezentować głos społeczeństwa???

  • 2017-02-16 17:54:14

    gość: ~Szok

    Pani redaktor zapomniała napisać że radni przygotowali ten wniosek jednogłośnie. Również pan radny płaziuk i dziurla też głosowali za usunięciem tego wniosku.

  • 2017-02-16 17:56:19

    gość: ~Szok

    Przegłosowali

  • 2017-02-16 21:04:05

    gość: ~Twingo

    Wszyscy byli za wykreślenie z porządku, tak więc nie rozumie głupoty niektórych piszących,, myślałem że będzie inna uchwała w to miejsce,, przecież miał Pan porządek sesji i czy był inny punkt w porządku chyba NIE. A Pani redaktor następnym razem niech sprecyzuje a nie pisze śmieci.

  • 2017-02-17 15:52:08

    gość: ~obserwator

    Czyli co znowu wprowadzenie w błąd ze strony Wójta i granie na zwłokę. Pani redaktor zrelacjonowała w obiektywny sposób przebieg sesji. Twingo, szok.as

  • 2017-02-16 18:00:27

    gość: ~ciekawy

    ciekawe, którzy radni będą w tej komisji

  • 2017-02-16 19:15:18

    gość: ~Radny Plaziuk

    Do,,szok" Jednogłośnie ponieważ byliśmy przekonani że Organ prowadzący przedstawi inną propozycję uchwały biorąc pod uwagę głos społeczeństwa. Stało się inaczej i z tego względu zadałem Pani Wójt pytanie,jak wyżej w relacji. Jest jeszcze trochę czasu na podjęcie decyzji i przygotowanie projektu uchwały. Propozycja Pani Wójt aby nic nie robić jest najgorszym rozwiązaniem dla wszystkich nawet dla organu prowadzącego. Chyba jasno wyraziłem się dlaczego głosowałem za propozycją usunięcia tego punktu z porządku sesji. Miłego dnia Pan-Pan-Pani ,,szok".

  • 2017-02-16 18:06:42

    gość: ~mieszkaniec

    z rady rodziców z Ujazdu powinni zostać wybrani członkowie do tej komisji jako nasi przedstawiciele.

  • 2017-02-16 20:18:55

    gość: ~Fiz

    To ze radny Płaziuk potrafi zorganizować festyn w Pichorowicach nie znaczy ze będzie zaraz dobrym wojtem. Jeszcze dużo mu brakuje

  • 2017-02-16 20:36:50

    gość: ~Radny Plaziuk

    Na chwilę obecną pracuje w radzie gminy godnie ją reprezentując. Najważniejsze w chili obecnej jest podjęcie uchwały o systemie szkolnictwa. Jak zawsze jestem gotów do współpracy. Jestem przekonany ze przy dobrej woli razem wypracujemy najlepsze rozwiązanie dla nas wszystkich, dla dzieci, rodziców, nauczycieli. Prowadzeni merytorycznej dyskusji i zapoznanie się z materiałami to mój obowiązek. Reprezentuje mieszkańców i ich stanowisko. Na dzień dzisiejszy nie ma jeszcze wyborów więc nie rozumiem po co te komentarze. Skupmy swoją uwagę na tym co jest teraz najważniejsze, na podjęciu najbardziej korzystniej decyzji w sprawie szkolnictwa na terenie gminy Udanin. Pozdrawiam i dziękuję za komentarze, za te przychylne mojej osobie i za te krytyczne. Należy Wszystkich wysłuchać...

  • 2017-02-16 21:15:15

    gość: ~Pichorowice

    Życzyłbym Wszystkim miejscowościom takich radnych jak jest w Pichorowicach. Organizowane jest wiele projektów nie tylko ,,festyn" dla mieszkańców Pichorowic i gminy. Można by było nimi obdzielić kilka kadencji, a to są dopiero dwa lata. Na pewno byłby dobrym wójtem.

  • 2017-02-16 23:28:50

    gość: ~do goscia z pichorowic

    Takie tam cytaty z portalu spolecznosciowego
    ……….gratulacje ! Najgorzej wydane 500 zł jakie widziałem....
    i odpowiedz radnego -
    Oj tam, oj tam ale będzie komplet piór ;) Dzięki Wielkie za gratulacje. Do plebiscytu mnie zgłoszono pewnie za jakieś działania……
    Czy kupil, czy mieszkancy w rozpedzie glosowali? Oto jest pytanie nie tylko dla goscia z Pichorowic.

  • 2017-02-17 08:08:27

    gość: ~obserwator

    Do życia trzeba podchodzić z dystansem. Te komentarze są różne a pan o różnych pseudonimach lokalny prezesik jak zawsze szuka dziury w całym. Najpierw się podpisuje swoimi danymi a później jak dostaje po uszach to się ukrywa pod różnymi pseudonimami.

  • 2017-02-17 08:21:19

    gość: ~Pichorowice

    Jak pan/pani czepia się żartobliwych komentarzy to powiem, że musi pan/pani ciężko mieć w życiu... do życia trzeba podchodzić z przymrużeniem oka. Działania radnego są bardzo duże jak widać w Pichorowicach i nie tylko.

  • 2017-03-13 17:03:37

    gość: ~TRELE

    ostatnio dodany post

    oj, chyba będzie dobry-ma pomysły, działa na rzecz mieszkańców, mądrze się wypowiada, czas stawiać na młodych i mało skorumpowanych

  • 2017-02-16 23:24:04

    gość: ~JK

    Pani Wójt i Radni niech się zastanowią co robią, bo tak łatwo szkoły nie oddamy. Jak chcą wojny to będą ją mieć!!!

  • 2017-02-17 17:46:53

    gość: ~ekonomista

    Tak to jet jak nie rozlicza się Wójta z jego obietnic i działań. Która to kadencja Pani Wójt? Zero planu tylko zadłużanie gminy. Teraz niby ,,ekonomia" się jej włączyła... O ile zadłużenie wzrosło gminy w ciągu jej kadencji?

  • 2017-02-17 21:26:39

    gość: ~evry

    do ekonomista. tak to jest jak się swego czasu wybrało lepsze zło, a potem to już poszło z przyzwyczajenia. nadszedł czas na zmiany. ludzie muszą poważnie zastanowić się nad wyborem. czy nie czas skończyć z koneksjami rodzinnymi,innego rodzaju układami i zależnościami? ostatnie wydarzenie dobitnie pokazały co dla wójta najważniejsze - na pewno nie dobro dzieci. kasy potrzeba bo gmina zadłużona po uszy. puste świetlice trzeba przecież utrzymać. najważniejsze ,ze spełniły swoją rolę - wdzięczni mieszkańcy zagłosowali. i co tego mają?

  • 2017-02-18 10:41:34

    gość: ~Aa

    Dobro dzieci? Jakie dobro? Skoro w u jeździe nie ma wystarczająej ilości sal aby były dwie podstawówki. W Udaninie jest miejsca dla wszytskich

  • 2017-02-18 12:39:54

    gość: ~Radny

    W Ujezdzie jest 11 Sal a potrzebne jest 8 jak Pan nie wie to niech się nie wypowiada

  • 2017-02-18 16:55:11

    gość: ~gość

    pewnie wypowiada się ten co nie zna do końca tematu i nie wie o co w tym wszystkim chodzi aby tylko pisać

  • 2017-02-18 17:51:21

    gość: ~Adam

    Teraz każdy kto chodził do szkoły wie jak ja założyć. A reszta co tam. Ważne żeby moje dziecko miało szkole przez ulice. Nauczyciele? Tego kwiatu pół światu. Traktuje się ich jak meble. Zwolnić przenieść przestawić. Żadna komisja z wójtowej i radnych nie zdejmue odpowiedzalnosci. Takie maskowanie ze nie ja tylko oni. Szkoda czasu.