Express-Miejski.pl

"Czy można zabić 70-letnią tradycję?" - pytają kibice klubu sportowego z Malczyc

Stadion w Malczycach fot.: em24.pl

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na stronie internetowej kibiców LKS Odra Malczyce, pojawił się wpis, w którym negatywnie wypowiadają się oni o podzielonych przez gminę pieniądzach na kluby.

Na portalu gminy Malczyce pojawiły się wyniki rozstrzygnięcia otwartego konkursu ofert na wsparcie przez organizacje pozarządowe (NGO) w 2017 roku. Klub Odra Malczyce łącznie na swoją działalność otrzymał 50 tys. złotych dotacji. To najwyższa kwota wsparcia. Według piłkarzy jest niewystarczająca. W ich opinii klub został potraktowany po macoszemu.

- Dziś okazało się, czym jest Odra Malczyce dla naszej „ukochanej” gminy. Powiedzmy sobie wprost wrzodem na d..., którego bardzo chętnie by się pozbyli. Ale jest kilku wariatów (niektórzy nazwali nas oszołomami), którzy za wszelką cenę będą bronić 70-letniej tradycji. (...) Chyba cała ta komisja dzieląca nieswoje pieniążki, nie ma zielonego pojęcia o tym jakie potrzeby ma klub grający w A Klasie, który utrzymuje dwa duże obiekty sportowe (z czego jeden w czerwcu jest corocznie totalnie niszczony w gminne, festynowe tańce-hulańce), drużynę seniorów, juniorów, młodzików, żaków i żaczków, a klub bawiący się w piłkę w B lub C klasie bez zespołów młodzieżowych. No ale ważne, że swoją robotę zrobili i wbili kolejny gwóźdź do trumny piłkarzom, kibicom i ludziom spod znaku Odry Malczyce. Do wczoraj z pewną grupą ludzi wierzyłem, że jesteśmy jeszcze wizytówką gminy, a jednak miałem płonne nadzieje. Gmina Malczyce nas nie chce! - czytamy na stronie kibiców Odry.

"Wnioskowaliśmy o wyższą kwotę"

- Jestem przerażony kwotą dotacji jaką klub otrzymał z gminy. Wnioskowaliśmy z zarządem o zdecydowanie większą kwotę. Pan wójt najwidoczniej bardzo nas nie lubi - komentuje sytuację prezes Odry Marek Bodnar, który przyznaje, że jest zaskoczony sumą jaką otrzymała Tęcza Kwietno - 20 tys. złotych. -Tęcza ponosi czterokrotnie mniejsze koszty, niż Odra Malczyce, a wzbogaciła się o prawie 50 proc., a my otrzymaliśmy w porównaniu z ubiegłym rokiem zaledwie tysiąc złotych więcej - dodaje prezes malczyckiego drużyny.

Odra Malczyce ma dwie drużyny zgłoszone do Dolnośląskiego Związku Piłki Nożnej oraz dodatkowo przygotowuje trzy drużyny młodszych roczników, które w czerwcu miają być zgłoszone do rozgrywek. - Kwietno ma góra 25 zawodników, a my łącznie ze wszystkimi drużynami ponad 100. Kwietno gra w B klasie, gdzie koszt meczu to 100 złotych, który obejmuje wynagrodzenie sędziego i kupno worka wapna na pomalowanie linii. Odra występuje w A klasie, gdzie mecze obsługuje trzech sędziów, a koszt ich delegacji dochodzi do 400 złotych - mowa tu o meczach w roli gospodarza - wyjaśnia Marek Bodnar.

Prezes porusza też temat wyjazdów drużyn na mecze. - Kwietno jeździ tylko w granicach powiatu, a ich najdalszy wyjazd to Brzezina, Lenartowice, czy Miękinia. My jeździmy prawie po całym okręgu Domanice, Krzelów. Utrzymujemy i dbamy o dwa obiekty sportowe, które są gminne, ale żeby o to zadbać musimy zatrudniać gospodarza, który bierze za to od nas wynagrodzenie. Mógłbym jeszcze wspomnieć o kosztach trenerów, sprzętu, ale odpuszczę sobie bo wystarczy porównać ilość osób grających u nas, a załóżmy w bardziej lubianym przez wójta Kwietnie. Gdzie jest logika przyznawania dotacji? - pyta prezes.

"Z obawą obserwuję funkcjonowanie Odry Malczyce"

Całą sytuację komentuje wójt Piotr Frankowski. - Z obawą obserwuję funkcjonowanie Odry Malczyce od kiedy z funkcji prezesa tej organizacji zrezygnował Józef Szremski. Od tamtego czasu władza klubu zmieniała się trzykrotnie w ciągu 2 lat, co nie wychodzi na dobre tej organizacji, a wręcz tu upatruję zagrożenie dla istnienia tej 70-letniej tradycji.

W opinii wójta zadaniem gminy nie jest finansowanienie działalności NGO, ale tworzenie programu wsparcia w ramach konkursu ofert. - I tak też robimy. Zdaję sobie sprawę, że niektóre organizacje są niedofinansowane, a pomimo to wypełniają swoje zadania statutowe wzorowo i pełnią bardzo ważną rolę w życiu codziennym naszych mieszkańców. Myślę tu o Ochotniczych Strażach Pożarnych, którym należą się wielkie słowa uznania. Od chwili kiedy objąłem urząd wójta, stale zwiększam środki na działalność i wsparcie NGO, a szczególności organizacji sportowych - tłumaczy Piotr Frankowski, który podkreśla, że środki przeznaczane na wsparcie klubów stale rosną. W 2014 roku gmina na sport przyznała 100 tys. złotych, a w 2016 - 240 tys. złotych. - Nie jesteśmy w stanie w 100 proc. finansować klubów sportowych. One również powinny być aktywne i zabiegać o inne żródła dochodu. Lata zaniedbań infrastruktury sportowej nie da się nadrobić w ciągu dwóch lat. Natomiast chcę zaznaczyć, że jesteśmy na etapie projektowania nowego kompleksu sportowego przy ulicy Polnej, więc jest nadzieja że ten obiekt będzie w przyszłości chlubą Malczyc - dodaje wójt.

"Gmina wspiera, a nie finansuje"

W rozmowie z nami wójt podkreśla, że zarząd Odry Malczyce korzysta tylko z najprostszego rozwiązania - dajcie, to wasz obowiązek. - Klub powinien zacząć od przeanalizowania konkursu ofert, w którym wnioskował o dotację. Gmina ogłosiła konkurs na wspieranie zadań. Co to oznacza? Że nie dotuje w 100 proc. działalności klubu, a wspiera jego działalność - mówi Piotr Frankowski.

W ubiegłym roku Odra otrzymała dotację w wysokości 46 tys. złotych na kulturę fizyczną i sport. W tym roku jest to kwota prawie 50 tys. złotych. Starając się o wsparcie, kluby zobligowane są do złożenia wniosku zawierającego wyszczególnione cele, na które pieniądze zostaną przeznaczone. - Niestety zarząd najwidoczniej zlekceważył tę część, w ogóle nie opisując potrzeb klubu. W takiej postaci, w jakiej wniosek został złożony nie powinien zostać przeanalizowany i należało go odrzucić bez udzielenia jakiejkolwiek dotacji - komentuje wójt, który mówi jednocześnie o innych możliwościach pozyskania funduszy choćby od prywatnych firm w ramach tzw. sponsoringu. - Tak jak robią inne kluby. Może zarząd powinien przeanalizować ilość włożonego wysiłku w pozyskanie środków na jego działalność.

Włodarz gminy odnosi się także do tekstu zamieszczonego przez kibiców w internecie. - Za te ostre słowa, które pojawiły się na blogu fanów Odry bardzo dziękuję, bo skłaniają do refleksji. Jeżeli Odra Malczyce ma takie problemy i nie radzi sobie finansowo, to musimy się zastanowić jak im pomóc. Uważam że musimy w pierwszej kolejności przeprowadzić szczegółową kontrolę wydatków za 2016 rok. Skorzystam z tej możliwości, określonej w umowie i zweryfikuję wszystkie dokumenty księgowe. Sprawdzimy, czy klub rzetelnie rozdysponowuje środki publiczne i jak dużo większe ma potrzeby - podsumowuje wójt.

anbo

23

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZEpowiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • "Czy można zabić 70-letnią tradycję?" - pytają kibice klubu sportowego z Malczyc

    2017-02-13 02:27:08

    anbo

    Na stronie internetowej kibiców LKS Odra Malczyce, pojawił się wpis, w którym negatywnie wypowiadają się oni o podzielonych przez gminę pieniądzach na kluby.

  • 2017-02-14 16:42:14

    gość: ~Krzysztof

    Może Pan Wójt by klub zasponsorowal chociaż z 1000 zł miesięcznie. Dieta 10000 zł z publicznych pieniędzy to mógłbyś Wójcie coś za swojej kadencji dla ludzi zrobić.

  • 2017-02-14 23:23:18

    gość: ~do krzysztofa

    Wójcie tylko spróbuj tych cieniarzy sponsorować,niech się sami wykażą,
    biedactwa dwa stadiony utrzymują ?? a ile dostają za wynajem tej speluny na stadionie przy Mickiewicza ? Klub sportowy a promują kures...i pijaństwo , a zamknąć to w cholere i będzie git.

  • 2017-02-14 17:46:15

    gość: ~mieszkaniec

    Tęcza czemu się nie bronicie? Czyli w gmina ma tylko finansować jeden klub? Tego chcecie?

  • 2017-02-14 17:57:25

    gość: ~Krzysztof

    Przed czym mają się bronić? Marek powiedział jak rozdzielono pieniądze i zadał pytanie czy słusznie. Więc nie siej facet fermentu i nie skłócaj klubów tak jak robi to wójt. Chyba że pan wójt pisze te komentarze to przepraszam.

  • 2017-02-14 18:01:53

    gość: ~franek

    Kwota dotacji na realizację zadania publicznego powinna być adekwatna do wydatków klubu. W pierwszej kolejności powinno się brać klasę w której dany klub gra, wyniki sportowe oraz wydatki. Utrzymać zespół a klasowy to jest duży wyczyn.10 tys to jest mało także na B KLASĘ. Z drugiej strony kluby z gminy środa śląska dostaje jeszcze gorsze pieniądze niż te z gminy malczyce. Pozdro

  • 2017-02-14 19:48:51

    gość: ~Józef

    Wstyd wojcie! Powinien wspierać kluby i pomagać szukac sponsorow a co robi?.robi problemy i każe płacić wpisowe za zawody dla dzieci o Puchar wójta! Wstyd i wieś pełna gębą

  • 2017-02-14 20:36:07

    gość: ~Nina

    Dokladnie jestem tego samego zdania : wujt nie ma honoru kase zbieral na nagrody w turnieju o "Puchar wujta " . Klub " Odra " w Malczycach wygasa .....Orlik to totalna porazka - jeden syf i miejsce libacji alkoholowych młodziezy ...A Pan wujt wielki sportowiec !!!! Jak widze kiedy biega to mi sie slabo robi !!!

  • 2017-02-14 20:40:10

    gość: ~Nina

    "U" celowo zeby bardziej uwage zwrociło !

  • 2017-02-14 23:20:03

    gość: ~do Niny

    Nino czy Beato wiadomo że masz tylko parę klas więc nie tłumacz się z u czy ó takiej małej gafy !!! za to ostry masz język i wiesz jak podpuścić na siebie ludzi :) BRAWO TY

  • 2017-02-14 23:59:50

    gość: ~Rys

    Wiadomo że Malczyce to wieś ale turniej super :-) Jeździmy po całym województwie i wszędzie na turniejach jest wpisowe i to o wiele większe niż tutaj było, Ale jak widać uważacie że stać was na finansowanie takiej imprezy. Tutaj było super, piękne puchary,statuetki indywidualne,pakiet socjalny, i każdy zawodnik otrzymał medal !!! Super organizacja, naprawdę powinniście być dumni z takich imprez !!!

  • 2017-02-14 20:11:59

    gość: ~czesiek

    O co problem ? I tak Odrą dostała więcej niż rok temu. Przyszedł nowy prezes. Brawo! Niech się wykaże. Zaczyna tylko od narzekania i jak to nie jest źle. Najlepiej mieć wszystko podane na tacy. Niech zacznie wawspółpracować a nie gadać na Wójta takim zachowaniem więcej straci niż zyska. Kto mu to doradza? I rzeczywiście niech sprawdzą wydatki za ubiegły rok. Powinien się tym ktoś porządnie zająć i zrobić porządek ! A Panu prezesowi życzę powodzenia.

  • 2017-02-14 23:30:10

    gość: ~rafik

    Problem o to że większa ilość dzieciaków z całej gminy chce grać w piłkę w Malczycach i zamiast im ułatwić to rozgrywa się kampania wyborcza wójta. Trudno było dać Malczycom 5000tyś więcej i nie ma problemu!

  • 2017-02-15 07:46:50

    gość: ~Z Malczyc

    A gdzie jest nasz największy działacz sportowy Józef Sz.? A gdzieś czytałem, że on był przeciwko zwiększeniu kasy z gminy na sport! I to ma być wspieranie swoich? Byłoby więcej do podziału to byłoby czym dzielić, a teraz nowy prezes porównuje? Tylko po co? Powinien podsumować przede wszystkim Józefa Sz., ich działacza, który podniósł rękę przeciwko Odrze już w grudniu! Szkoda że nie zastanawiał się jak głosować jak była podwyżka wynagrodzenia dla wójta - wtedy był ZA, a klubom sportowym, wszystkim pokazał środkowy palec. Więc nigdy w naszej Odrze normalnie nie będzie, póki tacy ludzie są z nami.

  • 2017-02-15 09:05:51

    gość: ~mieszkaniec

    Jasne, że był przeciw! Lepiej dać na promocję! A w ogóle to zamiast teraz drzeć szaty jak Rejtan trzeba było przyjść na sesję i się zainteresować jakie to są pieniądze. Niewielu było nas wtedy na tej sesji, jakoś nikogo to wtedy nie ruszało, że potrzeby klubów wzrastają i że ci ludzie też tę gminę promują. Gdybyście byli, to byście wiedzieli, że wniosek do budżetu został złożony, najbardziej zaangażowani społecznicy sportowi, o których mowa wyżej i o których z taką nostalgia wójt się wypowiada, byli przeciw!!!! A kolejni, którzy kłamią i wiją się jak piskorze, wstrzymali się. Finał był taki, że 7 było wprowadzeniem wniosku do budżetu, 7 przeciw i ten jeden wstrzymujący się. Jak dla mnie, prostego chłopa, wyniik nierozstrzygnięty, ale ta kobieta blond, która zna się na prawie wykrzyczała na całą salę, że wniosek odrzucony... Kogo wybraliście?

  • 2017-02-15 10:27:52

    gość: ~rozum

    Ludzie opamiętajcie się. Nie piszcie i nie czytajcie tych bzdur. Nie widzicie że to gra na emocjach ludzkich i najniższych instynktach.Podnoszone są tu tematy populistyczne mające na celu wszczęcie zamętu w głowach normalnych ludzi. Organ prowadzący Wójt może przekazać tyle pieniędzy na ile będzie uważał że go stać. Popytajcie ile dostają pieniędzy kluby w innych gminach. W tych Malczycach dostają najwięcej a i tak im mało. Zbliżają się wybory więc wszyscy nagle podnoszą głos, walczą o ludzi, dzieci, sport. To jest dopiero populizm.

  • 2017-02-15 11:44:00

    gość: ~ed

    Szczepanów czy Ciechów nie dostają nawet 20 tyś, takie same wydatki, a tu taki płacz, panowie...

  • 2017-02-15 17:46:00

    gość: ~realnie

    Bialkow ma 16 tys w gm miekinia z tego co widzialem kiedys. Macie 50 tys i jeszcze placzecie? Ładnie musicie sobie to dzielić, albo nie potraficie dysponować :D

  • 2017-02-15 18:31:12

    gość: ~mieszkaniec

    Mam pytanie: Czy Ciechów, Szczepanów i ta ostatnia miejscowość, która nie wiem gdzie jest to są miejscowości gminne? Co to są za komentarze, że jak wójt będzie chciał... A co to jest jego prywatna firma? To są wasze pieniądze, a wy tak zaufaliście bezkrytycznie człowiekowi, który najlepiej wychodzi na zdjęciach, za które płaci tym wszystkim mediom ile? Chyba coś około 10 tys. czy nie lepiej, żeby promowali nas właśnie ludzie, których pasją jest sport. Zapytajcie waszego wójta jak wspiera sportowców, szczególnie tych najmłodszych

  • 2017-02-15 20:31:22

    gość: ~michas

    wójt sie ośmieszył i pewnie w grudniu nawet nie wiedział w jakiej klasie rozgrywkowej grają poszczególne drużyny z miejscowości gminy nie wspominając o tym że mógłby od czasu do czasu przyjść lub przyjechać pokibicować mieszkańcom! Zero jakiegokolwiek szacunku do pracy jaką wkładają zwykli obywatele gminy!

  • 2017-02-15 21:18:43

    gość: ~zenek

    jak się czyta ten wasz skowyt to czuć tu szczucie aż w oczy szczypie a nie troskę o klub. Jak pięknie przytaczacie swoją troskę o najmłodszych a tak naprawdę o kasę wam chodzi i gra polityczna na której przegra jedynie klub. Zamknijcie mordy i do roboty bo tylko pieprzycie o tej trosce a macie to w dupie. Nie myślicie w ogóle o klubie bo jakby było inaczej to byście się dogadali z władzami samorządu a znając życie to te wasze ważne dupy nawet nie ruszyliście do UG. Więc o jaką piłkę wam chodzi ludzie ??? Rozgoryczona, pełna nienawiści sołtysowa znalazła marionetkę prezesa co wielkim fachowcem się od futbolu objawia a sport jedynie, lub aż, oglądał na trybunach w Malczycach, I to ma być prezes ? Przecież oni rozwalają Odrę i próbują zrzucić winę zawczasu na gminę i Wójta. I powracajądo starej retoryki sprzed 3 lat że Wójt niedobry, skłócić chce wszystkie kluby o biedactwa,:) może przytulić mareczka i becie :)

  • 2017-02-16 13:10:38

    gość: ~Józek

    chciałbym na początku zaznaczyć że nie jestem przeciwnikiem Straży i uważam że należa im sie jak największe środki! Chce się jednak odnieść do wypowiedzi wójta bo jest ona komiczna... Piłkarz grający w klubie lokalnym oddaje swój czas (trenningi, mecze) na reprezentowanie swojej lokalnej ludności w zamian nie dostaje nic i jak każdy chodzący na mecze kibic dobrze wie że nasz "wójt" nawet nie przyjdzie go wesprzeć na trybuny. Natomiast strażak dostaje dotacje od gminy oraz każda godzina na akcji jest opłacana przez jakiś urząd (nasi stażacy z tego co wiem zrzekli się tej formy wynagrodzenia na rzecz remizy co jest pięknym celem) ale jednak oni mają wsparcie finansowe za swoją prace a piłkarze jakie mają wsparcie? Ich zarząd chodzi i prosi poszczególne firmy o pieniądze nie posiadając zadnego wsparcia nawet od gminy ponieważ "nasz" gospodarz (wójt) "z obawą obserwuje działalność" zamast w jakimś stopniu pomóc!!! Osobiście nie widze u tej osoby żadnego patriotyzmu lokalnego ani chyba niczego bo tylko utrudnia działanie każdej sferze w naszej gminie od przedsiembiorców po nawet kluby sportowe

  • 2017-02-16 17:24:12

    gość: ~KIBIC ODRY

    Skonczmy to biadolenie, niech nowy Prezes ogarnia druzyne i jedziemy dalej. Czas goni a za miesiac pierwszy mecz, druzyna nie wie co dalej, zawodnikow nie obchodza klotnie miedzy zarzadem a Wojtem, chca grac dalej w Naszej Odrze.Przeciez za chwile to zostanie w klubie tylko zarzad. Ogarnijcie sie ODRA JEST, BYLA I BEDZIE.

  • 2017-02-17 13:04:23

    gość: ~uczeń

    ostatnio dodany post

    Już w szkołach wójt przeprowadził kontrolę placówek i co i nic- wszystko działa i działało prawidłowo a on po raz kolejny będzie wydawał publiczne pieniądze na audyty aby sprawdzić czy kupując wodę gazowaną w DINO nie przepłacił, bo w BIEDRONCE byłoby taniej. Porażka wójta i jego przydupasów radnych.