Express-Miejski.pl

Radny złożył skargę na przewodniczącego. Ostre słowa w piśmie do RIO

Sesja w Środzie Śląskiej - zdjęcie ilustracyjne fot.: EM

Podczas styczniowej sesji Krzysztof Wnęk napisał i złożył skargę na przewodniczącego rady miejskiej Kazimierza Grabowieckiego. 

25 stycznia na sesji rada przyjęła uchwałę w sprawie zmian w budżecie na 2017 rok. Niektóre z nich wprowadzono na wnioski radnych. Swoje wątpliwości w tym zakresie zgłosił Krzysztof Wnęk.

- Już w grudniu nie byliśmy do końca pewni, czy jako radni możemy zgłaszać propozycje zmian do budżetu. Wtedy poprosiłem o sprawdzenie, czy prawnie mamy taką możliwość - mówił podczas obrad. Dodał także, że do chwili rozpoczęcia kolejnej sesji nie otrzymał odpowiedzi w tym zakresie.

- Mimo formalnego wniosku na sesji budżetowej 28 grudnia o pisemną opinię prawną na temat możliwości składania wniosków inwestycyjnych przez radnych w trakcie sesji budżetowej oraz w trakcie roku budżetowego na innych sesjach do dziś tj. 25 stycznia takiej opinii nie otrzymałem. Naraziło to radę miejską na głosowanie poprawek do budżetu w formie uchwały w olbrzymim chaosie i niepewności, czy nie zostało naruszone prawo - czytamy w  złożonej przez radnego skardze.

Jak poinformował nas sekretarz Andrzej Bielski pismo zostało przesłane do rozpatrzenia Wojewodzie Dolnośląskiemu Pawłowi Hreniakowi.

Uchwała podjęta wbrew prawu?

Poza skargą na działalność przewodniczącego trzech radnych rady miejskiej (W. Hamkało, A. Bogucki, K. Wnęk) skierowało pismo do prezesa Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO) we Wrocławiu. Proszą  w nim o weryfikację zgodności z prawem podjętej pod koniec stycznia uchwały dotyczącej zmian w budżecie. 

- Zgłoszono wówczas trzy propozycje. Jedna dotyczyła przebudowy chodnika przy ulicy Świdnickiej - zgłosił ją radny Skóra. Druga mówiła o przesunięciu części środków przeznaczonych na naprawę boiska w Ciechowie na remont dróg transportu publicznego w Szczepanowie - wniosek zgłosił Kaziemierz Grabowiecki. Natomiast trzecia tyczyła się przesunięcia kwoty 5 tysięcy złotych z dotacji na muzeum na rzecz średzkiej policji. Był to wniosek radnego Rosenbaigera. Dwa ostatnie wnioski przegłosowano - komentuje radny Wnęk.

Naszym zdaniem zostało złamane prawo, ponieważ przewodniczący rady Grabowiecki, a także inni Radni zgłaszali zmiany do budżetu bez akceptacji burmistrza i niektóre ze zmian zostały przyjęte - brzmi fragment pisma skierowanego do RIO. Radni zwracają w  nim uwagę na zapisy Ustawy o samorządzie gminnym mówiące o tym, że tylko wójtowi (w tym przypadku burmistrzowi) przysługuje prawo zgłaszania propozycji zmian w budżecie. 

W piśmie skierowanym do prezesa RIO panowie zwracają uwagę także na osobę przewodniczącego rady, który w ich opinii łamie prawo. - Niestety tak jest jeśli przewodniczącym zostaje radny nie ze względu na swoją wiedzę i doświadczenie, tylko za swój głos dający większość burmistrzowi - czytamy w dokumencie.

em

25

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Radny złożył skargę na przewodniczącego. Ostre słowa w piśmie do RIO

  2017-02-08 09:09:27

  em

  Podczas styczniowej sesji Krzysztof Wnęk napisał i złożył skargę na przewodniczącego rady miejskiej Kazimierza Grabowieckiego. 

 • 2017-02-15 19:36:05

  gość: ~Mieszkaniec

  Panu Wnękowi nie po myśli to teraz szuka dziury w całym. Krąży informacja po mieście że kręci i nęci w tej "polityce", ale cóż .. zawsze się ktoś taki mądry musi znaleźć ..

 • 2017-02-15 19:38:05

  gość: ~Antywnek

  Usiądź pan panie Wnek na czterech literach na starosc a daj sie wykazać młodym !

 • 2017-02-15 19:48:15

  gość: ~prawnik

  Tu nie chodzi o Wnęka, tu nie chodzi o młodych, tu chodzi o PRAWO. O to chodzi Panie i Panowie. O PRAWO chodzi i tylko tyle i aż tyle .

 • 2017-02-15 19:51:11

  gość: ~cogito

  to,że przew. rady miejskiej oraz przew. rady powiatu to dwa nieporozumienia, wie każdy " na mieście"...co do tzw. "wnęków" et consortes ,to tez wiadomo kto za nimi stoi a raczej mieszka koło małego kościółka...

 • 2017-02-15 20:32:47

  gość: ~Ok ok

  No w koncu Panowie z opozycji dali wyraz swojego niezadowolenia z poczynań burmistrza ktory robi co chce, bez klopotania swej głowy czy to zgodne z prawem czy nie.

 • 2017-02-16 16:56:55

  gość: ~idol

  Panowie z opozycji są do niczego, gdzie byli za Krasuckiego i Miećka???
  tyle co ten burmistrz robi dobrego nie mieliśmy na wsiach jeszcze nigdy, idźcie gnidy do diabła!

 • 2017-02-20 21:28:52

  gość: ~Okruszek

  ostatnio dodany post

  Tyle dobrego po tych wsiach mamy! Ostatni hit zamknięte boisko w rakoszycach, nie wspominając o tym w ciechowie bo tez leży odłogiem, no i w szczepanowie tez grać sie nie da.
  Panie burmistrzu, a tak na poważnie, jakieś śmietniki by sie na wsiach przydały, pan by moze cos zaplanował, jakieś ustawienie wymyślił, zeby ludziom było wygodnie papierki wrzucać.

 • 2017-02-16 10:40:53

  gość: ~kapania

  Mam nadzieję że kampania będzie bardziej barwna niż te sesje rady miejskiej. Czekam nie cierpliwie kiedy radni się obudzą! Głośno na mieście już się mówi o rozłamie w grupie radnych Burmistrza! Posługuje się nimi jak marionetkami. Odczytują karteczki na sesji które im wcześniej przygotowuje Burmistrz. Panowie jesteście pierwszą i ostatnią kadencję. Ludzie was zapamiętają i dorobią wam gęby na całe życie. Zastanówcie się czy warto nadstawiać swoją reputację dla wodza. On o was zapomni już niedługo, a co złe to zwali na was!

 • 2017-02-16 15:53:01

  gość: ~out

  To prawda. Przed wyborami to chodził błagał o wsparcie. Teraz o wszystkim zapomniał. Pozorant i egoista.

 • 2017-02-16 22:24:02

  gość: ~Out razy dwa

  Dokładnie pozorant, ten człowiek nie ma wiedzy w żadnym temacie, potrafi tylko gadać o niczym, szkoda czasu naszego i naszej gminy.

 • 2017-02-16 10:52:35

  gość: ~mieszkaniec

  cała Rada od prawa do lewa mało warta. Większość Panów publicznie nie wydaje głosu w żadnym temacie. Kilku załatwia w Radzie tylko swoje interesy, czasem dosyć brutalnie (przewodniczący G.). Małomiasteczkowa prywatna polityka króluje. A przecież Ci panowie powinni reprezentować swoich wyborców. A kiedy się z tymi wyborcami spotykają? Tylko podczas uroczystości typu opłatek i dożynki, gdzie się przecież nie omawia potrzeb mieszkańców. Takie postępowanie to zwyczajne świństwo. Wyborcy zapewniają Wam Panowie spore, nieopodatkowane dochody na 4 lata a Wy w zamian ich lekceważycie. Wstyd

 • 2017-02-16 13:52:16

  gość: ~Basia

  Popieram.Ten przewodniczacy to relikt przeszlosci.Powiniec przed sesja myc wlosy(no chyba ze to zel).Ale wice nie lepszy tylko patrzy jak by gdzies kase wyrwac.Niezla ekipa sie dobrala do rzadzenia rada.

 • 2017-02-16 14:23:44

  gość: ~Radni

  Większość radnych to typowi biznesmeni, na darmo tam nie siedzą!

 • 2017-02-16 16:58:40

  gość: ~ewa

  Powiem tylko tyle z "bismesmenów" żyje ta gmina przede wszystkim! bo najwiecej odprowadzaja podatków do budżetu!

 • 2017-02-16 17:37:21

  gość: ~Elka

  Od odszkodowan za slupy oraz linie energetyczne, GPZ i przyszle inwestycje nie placi sie podatku. A to glowna dzialalnosc radnego "biznesmena" w radzie. Ze swoich wyborcow zrobil...

 • 2017-02-16 22:11:07

  gość: ~mieszkaniec

  Uczestniczę w sesjach gminnych od dłuższego czasu,i widzę że tylko radny Wnęk i radny Skóra zawsze mają jakiś problem i szukają dziury w całym.Radny Ciechowa notoryczne jest przeciw Budżetowi Gminy a więc nie
  chce inwestycji w Ciechowie,Radny z Kościuszki ciągle szuka jak to mówi inwestycji strategicznej( co by to było sam zapewne nie wie?)może nowy ratusz jak sam powiedział.Dziwię się tylko radnemu weterynarzowi że
  popiera ich wniosek przecież tyle kadencji byli w radzie i co nic dalej nie wiedzą? to po co tam siedzą za nasze pieniądze!. Przecież tzw przewodniczący rady jest od nich i razem kiedyś rządzili!. Ps mam nadzieję że w nadchodzących wyborach wnęk i skóra nie dostana się do rady,bo przecież jeden jak i drugi nic nie zrobili dla swoich wyborców,o czym zawsze przypominają w trakcie prawie każdej sesji.

 • 2017-02-16 22:33:42

  gość: ~Vanad

  ta kadencja to pomyłka, całe województwo śmieje sie z naszej gminy, blisko 80 kominów na węgiel gdzie kazdy walczy że smogiem, normy we wrocku 14 razy przekroczone, a w środzie opalanie byle czym kwitnie, ale za to autobusy beda Elektryczne!!! Całe 3 sztuki hehehehe, aż brzuch ze śmiechu boli. głupota króluje.

 • 2017-02-16 23:01:03

  gość: ~mła do Vanad

  Nie wiem czy całe województwo i cały kraj się z nas śmieje czy nam zazdrości.My w końcu myślimy o innych a to świadczy o nas samych,jak chcesz ekologii to weź do siebie choć jedną oczekującą rodzinę.A nie tylko biadolenie jak byś był w ich sytuacji to co sam byś skamlał Baranieckiemu o lokal socjalny.A co do smogu za komuny czym palono może powietrzem? ,przecież w tym czasie było więcej zakładów (huty,koksownie ,kotłownie węglowe,piece tylko na węgiel totalnie byle jakie). Technologia poszła jak byś nie wiedział dużo do przodu,i co kiedyś nie było smogu?!. Zapewne był jeszcze większy,a autobusy to dobry pomysł ,plus zakaz wjazdu pojazdów poniżej Euro 6 do miasta i wtedy jak za komuny będziemy korzystać tylko z gminnej komunikacji.

 • 2017-02-17 09:06:39

  gość: ~Maria

  Takie głupoty piszesz z jednej strony wychwalasz palenie w piecach z czasow komuny a z drugiej strony technologia poszła tak do przodu ze euro 6 będzie tylko jeździć (powiedz o tym burmistrzowi bo on chyba o tym nie słyszał hahaaaa ) bardzo szlachetne ze będziemy miec tyle mieszkań dla biednych ludzi- gorzej z tymi ktorzy beda wąchać smród z kominów bo oni tez sa biedni- jak myślimy to myślmy o wszystkich.
  Nasza gmina będzie wspomagać 76 mieszkań tona węgla na sezon grzewczy czyli przeznaczy 70 tysięcy na węgiel a mogła by zainwestować w inne ogrzewanie - ktore sama de faćto promuje. Pozatym ludzie beda palić także poza sezonem grzewczym i gotować posiłki, na tych kuchniach - to juz jest wyczyn!
  Koszty budowy kominów i zakupu tych pieców czy to kuchni, plus koszt węgla- technologia poszła do przodu jak sam podkreślasz a u nas króluje głupota która czerpie z komuny pełnymi garściami.

 • 2017-02-17 11:49:19

  gość: ~ekolog

  Tak, technologia poszła do góry. Gmina Środa Śl. została zagłębiem chemicznym. Wszędzie kominy zakładów zagranicznych, głównie niemieckich i wyziewy z tych kominów. Aut całe masy, prywatnych osobowych i tych związanych z obsługą firm. Auta mają swój udział w zanieczyszczaniu środowiska. Nie byłoby TYCH AUT aż tyle, gdyby samorządy nie dopuściły do upadku komunikACJI ZBIOROWEJ.Ale dopuściły. Teraz każdy pracujący za 2000 zł. miesięcznie musi kupić auto i ubezpieczyć za 2000 zł, żeby móc dojechać do pracy i te pieniądze zarobić. Generalnie gminą zarządzają nieudacznicy, którzy nie potrafią przewidzieć konsekwencji swoich działań. A elektryczne gminne autobusy będą woziły do pociągu niemieckich pracowników z planowanego zakładu remontu silników samolotowych. Nie możemy dopuścić do budowy tego zakładu

 • 2017-02-17 13:20:33

  gość: ~Krol

  Dokładnie zgadzam sie, tak to jest jak gmina rządzi ktos z przypadku.... Bez doświadczenia i wiedzy..

 • 2017-02-17 14:56:29

  gość: ~Eustachy

  Na sesji maja glosowac za zmiana nazwy ze SRODA SLASKA na RUDA SLASKA

 • 2017-02-18 00:02:34

  gość: ~kaska

  Ruda Śląska to miasto w województwie Śląskim .Nam nie jest potrzebna zmiana nazwy ale zmiana WŁADZY tj Burmistrza i Radnych .Burmistrza można odwolać /referendum /ale RADNYCH już niestety musimy wybrać w nowych wyborach chyba ,że wszyscy obecni Radni sami zrezygnują sami ze względu na zły stan zdrowia .

 • 2017-02-18 23:47:44

  gość: ~oliwia

  Co racja to racja PRAWO jest dla wszystkich takie samo.
  Bez względu na to kto rządzi.

 • 2017-02-18 23:54:47

  gość: ~mieszkaniec

  Pan Ruciński 12 lat był w opozycji i zawsze miał odmienne zdanie. Dlatego obecna opozycja również nie zawsze musi się zgadzać z nie zawsze sensownymi propozycjami burmistrza. Takie jej święte prawo, czy to się komuś podoba czy nie. Mamy demokrację ?

REKLAMA