Express-Miejski.pl

Gmina Udanin zwiększyła kwotę przypadającą na jednego mieszkańca. Dlaczego?

Zdjęcie ilustracyjne fot.: em

W gminie Udanin, podobnie jak w latach poprzednich tak i w tym roku zostały wyodrębnione środki na realizację tzw. "10 złotych na mieszkańca".

Fundusz sołecki to pula pieniędzy wyodrębniona z budżetu gminy na wykonanie przedsięwzięć służących poprawie warunków życia mieszkańców wsi. Pieniądze z funduszu sołeckiego można przeznaczyć między innymi na budowę lub remont placów zabaw, naprawę chodników, czy remont wiat przystankowych. Oprócz tego, jeśli gmina zdecyduje się na utworzenie funduszu sołeckiego, otrzymuje z tego tytułu pieniądze z budżetu państwa - do 30% wartości poniesionych wydatków. W gminie Udanin nie zdecydowano się na wprowadzenie funduszu sołeckiego. Zamiast niego kilka lat temu wdrożono program "10 zł na mieszkańca". Zakłada on, że sołectwa otrzymywały do tej pory na zadania własne kwotę stanowiącą iloczyn liczby mieszkańców i 10 zł.

W tym roku kwota ta została nieco zwiększona i wynosi 12 złotych. - Kwotę tę zwiększono, ponieważ 10 złotych funkcjonowało od wielu lat i sołectwa zgłaszały zapotrzebowanie na większe środki - wyjaśnia skarbnik gminy Karolina Ożóg.

W 2017 roku sołectwa z terenu gminy Udanin mają do dyspozycji łącznie ponad 63 tys. złotych. W zależności od liczby mieszkańców kwoty na poszczególne miejscowości wahają się od 360 złotych w najmniejszej miejscowości Dźwigórz do prawie 11 tys. złotych w największej czyli w Udaninie. - Mieszkańcy przeznaczają te kwoty na różne cele, których nie muszą określać wcześniej we wnioskach składanych do projektu budżetu, jak ma to miejsce w przypadku Funduszu Sołeckiego, tylko dysponują nimi w miarę potrzeb w roku budżetowym - dodaje skarbnik.

Najczęściej sołectwa przeznaczają swoje fundusze na organizację różnych uroczystości takich jak spotkania opłatkowe, Dzień Kobiet, Dzień Matki, Dzień Dziecka, czy dożynki wiejskie. - Niektóre miejscowości doposażają swoje świetlice w różnego rodzaju sprzęty od kuchennych po rekreacyjne, jak również na drobne remonty na świetlicach bądź zagospodarowanie skwerów - dodaje skarbnik Karolina Ożóg.

anbo

3

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Gmina Udanin zwiększyła kwotę przypadającą na jednego mieszkańca. Dlaczego?

  2017-01-18 22:04:34

  anbo

  W gminie Udanin, podobnie jak w latach poprzednich tak i w tym roku zostały wyodrębnione środki na realizację Funduszu Sołeckiego tzw. 10 złotych na mieszkańca.

 • 2017-01-19 12:15:38

  gość: ~Mieszkańcy

  Tylko dlaczego nie napiszecie, że to nie jest fundusz sołecki, z funduszu sołeckiego można dostać prawie 50 zł na mieszkańca przy zwrocie z Urzędu Marszałkowskiego, a nie jakieś tam marne 12 zł!!! Raz że na tym tracą sołectwa a dwa to traci też gmina i mieszkańcy. Pisanie o funduszu sołeckim jest nieprawdziwe. Z tego co wiem to kilku radnych od wielu lat zgłasza uchwałę o wytyczeniu funduszu sołeckiego tak jak jest to w sąsiednich gminach, lecz nie jest to brane pod uwagę. Dlaczego? Tego nie wie chyba nikt po za Panią Wójt.
  Warto jeszcze zapytać przy okazji dlaczego Pani Wójt oszczędza na mieszkańcach zamiast szukać oszczędności u siebie.

 • 2018-02-15 00:25:28

  gość: ~Bo jest taka potrzeba

  ostatnio dodany post

  Ja bym przeznaczył te pieniądze na szkolenia dla pracowników gminy bo są ogromne braki wiedzy

REKLAMA