Express-Miejski.pl

Z orlika w Rakoszycach mieli korzystać za darmo. Dostali cennik

Orlik w Rakoszycach fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W zeszłym roku w Rakoszycach wybudowano orlik. Z obiektu wartego ponad 600 tys. złotych przestali korzystać mieszkańcy i piłkarze. Dlaczego?

Orlik był inwestycją długo wyczekiwaną przez społeczność Rakoszyc. Obiektu nie mogli się doczekać nie tylko mieszkańcy, ale i piłkarze z miejscowych klubów. Na budowę boiska do gry w piłkę nożną ze sztuczną nawierzchnią i oświetleniem, gmina Środa Śląska dostała dofinansowanie z Programu Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Dolnośląskiego w wysokości 140 tys. złotych. Cała inwestycja to koszt ponad 600 tys. złotych. 

Zieloni Rakoszyce przestali korzystać z orlika 

Na początku grudnia drużyna Zieloni Rakoszyce, przestała trenować na nowym obiekcie przy ZS im. Sybiraków w Rakoszycach. Jeszcze w listopadzie korzystały z niego drużyny z Juszczyna, Ciechowa, Kostomłot, Budziszowa czy Kulina. - My z boiska korzystaliśmy dwa razy z tygodniu za darmo. Pod koniec listopada dostaliśmy cennik za korzystanie z orlika. Od grudnia nie trenowaliśmy na boisku - wyjaśnia prezes Zielonych Krzysztof Michalik.

Piłkarze mają żal do gminy o to, że muszą płacić za obiekt mimo, wcześniejszych zapowiedzi, że płacić nie będą musieli. - Absurdem jest to, że za grupy młodzieżowe musimy płacić. Niech pan burmistrz wytłumaczy, dlaczego skoro większość dzieci grających w naszych drużynach pochodzi z Rakoszyc i tutaj chodzi do szkoły, za orlik mają płacić? Oni na codzień za darmo korzystają z tego obiektu. Większość zawodników seniorów jest mieszkańcami Rakoszyc. Z tego co pamiętam na oficjalnym otwarciu orlika, miał służyć mieszkańcom. Którym mieszkańcom służy teraz? - mówi prezes i jednocześnie zadaje kolejne pytanie: po co buduje się nowe boiska, skoro później szuka się pieniędzy na ich utrzymanie i finalnie, kosztami obciąża się nas?

Zieloni Rakoszyce na ten rok mają ambitne plany. - Powstaje u nas akademia LZS. Chcemy założyć dodatkowo trzy grupy młodzieżowe, więc koszty będą duże. Chcemy inwestować pieniądze w nowych zawodników, a nie wydawać je na korzystanie z obiektu, który wcześniej obiecano nam za darmo. Teraz tak na prawdę nie wiem czy to nie będzie moja pierwsza i ostatnia kadencja jako prezes. Chcę działać i rozwijać ten klub, ale jeśli burmistrz i gmina robią wszystko żeby hamować rozwój i sport w małych miejscowościach i klubach to po co mamy w Rakoszycach cokolwiek robić? Sprzedajmy działkę, na której jest boisko. Jak tak dalej pójdzie, to naprawdę nie będzie miał kto po nim biegać - podsumowuje prezes Krzysztof Michalik, który dodaje, że przez obecne warunki atmosferyczne zawodnicy na razie trenują i płacą za orlik.

Godzina na orliku kosztuje 40 złotych

Decyzja dotycząca uporządkowania i ujednolicenia zasad korzystania ze szkolnych obiektów sportowych w całej gminie, została wypracowana na spotkaniu z dyrektorami tych placówek. Wtedy zostały ustalone ceny, jakie obowiązują za korzystanie nie tylko z orlików, ale i sal sportowych jakie są w oświatowych placówkach.

Za godzinę korzystania z orlika stawka podstawowa bez oświetlenia wynosi 40 złotych, a z oświetleniem 50 złotych. Za darmo z obiektu mogą korzystać dziecięce i młodzieżowe grupy nieformalne oraz drużyny klubów sportowych, które działają na terenie szkoły. Natomiast drużyny dziecięce i młodzieżowe organizacji sportowych muszą zapłacić za orlik bez oświetlenia 6 złotych za godzinę, a z oświetleniem 7,50.

Drużyny seniorów LZS, Polonii Środa Śląska i innych organizacji sportowych z terenu gminy, Straż Miejska w Środzie Śląskiej czy pracownicy jednostek organizacyjnych gminy za godzinę na obiekcie sportowym zapłacą 20 złotych. Najdrożej bo 40 złotych, dadzą pracownicy z instytucji zewnętrznych, zakładów pracy, policji czy organizacji spoza terenu gminy.

Dlaczego zdecydowano się wprowadzić cennik, mimo początkowej obietnicy korzystania z orlika za darmo? - Decyzja dotycząca uporządkowania i ujednolicenia zasad korzystania ze szkolnych obiektów sportowych w całej gminie została wypracowana na spotkaniu z dyrektorami tych placówek. Dyrektorzy zwracali uwagę, że utrzymanie obiektów po godzinach pracy szkoły dodatkowo kosztuje - energia, sprzątanie, dozór, konserwacja. Szkoły nie mają na to środków, a muszą te obiekty utrzymać. Dochodziło też do pewnych paradoksów, gdyż z darmowych obiektów szkolnych korzystały drużyny spoza terenu gminy Środa Śląska, ograniczając tym samym możliwości korzystania przez mieszkańców naszej gminy - tłumaczy burmistrz Adam Ruciński, który dodaje, że wprowadzone opłaty są niewielkie. - To znacznie mniej niż opłaty na obiektach OSiR np. na boiskach Centrum Sportu i Rekreacji na Kajakach, gdzie ceny zaczynają się od 80 złotych za godzinę. To znacznie mniej niż opłaty na powiatowej hali sportowej przy Zespole Szkól Ponadgimnazjalnych, gdzie nie ma takich zniżek jak u nas, a cena podstawowa wynosi 50 złotych za godzinę

Burmistrz podkreśla, że na gminnych obiektach szkolnych część użytkowników w tym nieformalne grupy młodzieżowe, czy zespoły młodzieżowe z klubów działających na terenie danej szkoły, korzystać będą z obiektów za darmo. - Dla klubów sportowych i innych stowarzyszeń wprowadzone zostały wysokie zniżki od 50 proc. dla grup seniorskich, nawet do 85 proc. zniżki dla grup dziecięcych i młodzieżowych. Należy też zaznaczyć, że kluby sportowe otrzymują dotacje na działalność z budżetu gminy - w tym roku jest to ponad 580 tys. złotych. Te dotacje z gminy rosną z roku na rok. Dla gminnego zrzeszenia LZS przeznaczyliśmy w tym roku ponad 32 tys. złotych więcej dotacji, niż w roku ubiegłym. Nowe zasady korzystania ze szkolnych obiektów sportowych to forma kompromisu między kosztami utrzymania obiektów a możliwościami partycypacji w tych kosztach ze strony użytkowników tych obiektów po godzinach pracy placówek oświatowych - podkreśla burmistrz.

anbo

33

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Z orlika w Rakoszycach mieli korzystać za darmo. Dostali cennik

    2017-01-16 21:59:20

    anbo

    W zeszłym roku w Rakoszycach wybudowano orlik. Z obiektu wartego ponad 600 tys. złotych przestali korzystać mieszkańcy i piłkarze. Dlaczego?

  • 2017-02-17 11:28:09

    gość: ~ekonomista

    Pan burmistrz myśli jak prawdziwy ekonomista. Szkoda tylko, że robi to wtedy gdy trzeba ściągnąć pieniądze z młodzieży i niezbyt majętnych mieszkańców gminy.Ściąga te pieniądze za prawo użytkowania boiska, co być może część młodzieży powstrzyma od spędzania czasu w niezbyt chwalebny sposób. Zapomina o ekonomicznym myśleniu gdy planuje w budżecie gminy wielotysięczne dotacje na budowę parkingów na prywatnych terenach należących do zagranicznych firm w podstrefie LSSE w Komornikach. A przecież te pieniądze mogłyby otrzymać szkoły na utrzymanie orlików.

  • 2017-02-17 12:03:53

    gość: ~Piotruś

    czy na pewno myśli?????? ..... w jego przypadku myślenie można sprowadzić do knucia i chowania głowy w piasek ...... acha i nie obrażajmy prawdziwych ekonomistów!!! :)

  • 2017-02-17 15:57:21

    gość: ~Ekonom

    Patrzcie przez plot i podziwiajcie co wam lord wybudował :) jak będziecie cierpliwie czekać to przed wyborami otworze wam na tydzień za darmochę, moze nawet na dzień dziecka kto wie :)

  • 2017-02-18 05:00:26

    gość: ~aa

    Pan Burmistrz myśli bardzo dobrze. LZS dostał 32 tys więcej, z czego 20 tys ma być przeznaczone na Akademię LZS. Przy założeniu 7,5 zł za godzinę to ponad 2600 godzin treningów. Myślę, że jak taka drużyna trenuje 250-300 godzin rocznie to maks. Więc kasy wystarczy jeszcze dla trenerów, sprzęt, i opłacenie rozgrywek. Poza tym każdy potrafi tylko wyciągać ręce i nic nie robić. Pan prezes LZS tylko to potrafi. Pozdrawiam

  • 2017-02-19 20:18:23

    gość: ~Gość

    20 tys na 7 grup młodzieżowych to dużo?
    Trzeba opłacić trenerów, opłaty w zwiazku,
    ubezpieczenie, wynająć autobus na mecz...

  • 2017-02-20 00:17:11

    gość: ~Arek Gruszczyński

    do Pana aa - Akademia LZS otrzymała DOFINANSOWANIE od Gminy Środa Śląska. Zobowiązaliśmy się do prowadzenia 5 drużyn a będzie 7(takie mamy zapotrzebowanie). Kwota dotacji nie będzie zwiększona. W 2017 roku wydamy na ten projekt ok 50 tys.złotych, czyli ok. 30 tysięcy musimy pozyskać z zewnątrz (od sponsorów, rodziców itd.). Gmina finansuje ok 40% projektu. Dużo czy mało Panie aa?

  • 2017-02-17 16:05:38

    gość: ~Erka

    Szkoda słów. Przy otwarciu szumnie wymienia się kluby które skorzystają z tej inwestycji a tak naprawdę jest to tylko dodatkowy problem p. Dyrektor. Po co robi takie boiska dla zysku? Nie. Rozumiem sprawa oświetlenia tzn. opłata za prąd, nikt nie zatrudnił tam dodatkowej osoby do opieki przy Orliku. Są te same godziny użytkowania co wcześniej sali sportowej. I nadążyć się okazja na zarobek 50zł/h. Co nagle w przeciągu 2 m-cy spowodowało taki koszty aby ustalić takie stawki! za hale czy Orlik? Jeszcze jeden apel do mieszkańców Rakoszycach Kulina Budziszowa Sikorzyc Świdnicy Polskiej i Czechòw, pamiętacie jak zbierano składki na budowę nowej szkoły lata 80-90 ile z was zdążyło skorzystać z nowego budynku? Teraz nawet nie możecie za darmo pograć na nowym boisku! Zawsze będzie powód aby wyciągnąć rękę po nasze pieniądze.

  • 2017-02-17 18:12:04

    gość: ~Jana

    Tak nową szkołą pocieszyć się mogłam przez jedno półrocze, a zbiórka zaczęła się w I-szej klasie podstawówki. Szkoda. :-(

  • 2017-02-17 23:18:53

    gość: ~gość

    Brak słów.!!

  • 2017-02-18 05:03:35

    gość: ~AS

    Krzysiu, że ty dałeś się wciągnąć w te gierki Gruszczyńskiego. Wydaje się, że jesteś trochę za inteligentny na to. Ale może się mylę. Powodzenia

  • 2017-02-19 20:31:47

    gość: ~Zawodnik

    Prezes nie został wciągniety w gierki tylko walczy o nasze.
    Jak dziś pamiętam jak Pan Ruciński na spotkaniach przed
    wyborami razem z naszymi radnymi Panem Maciejewskim i Szachniewiczem
    prezentowali swoje programy wyborcze i na pierwszym miejscu
    boisko orlik, które miało służyć mieszkańcom. Na otwarciu również
    nie bylo mowy o żadnych opłatach tylko oczywiście piekne słowa jak
    to okoliczne kluby i mieszkańcy beda mogli korzystać z boiska.
    Po co cala ta ściema?
    Panowie Radni i Burmistrz mogą być pewni my jako mieszkańcy
    Rakoszyc będziemy o tym pamiętać i na pewno Panów przy wyborach rozliczymy....

  • 2017-02-19 20:39:52

    gość: ~KM

    Sory ale nie zostałem wyciągnięty w gierkę tylko walcze o swoje.
    Dowiadywałem się w sąsiednich gminach Katy Wr., Miękinia, Malczyce nigdzie nie trzeba płacić...

  • 2017-02-19 10:51:32

    gość: ~kolo

    narzeka się tak dużo nt nie aktywności polskiego społeczeństwa, a to przez internet, tv i używki itp
    mnożą się tysiące pomysłów jak zmotywować Nas do ruchu a młodzież do czynnego uprawiania sportu
    powstają w końcu na wyczekiwane piękne obiekty, do korzystania z nich ustawia się ogromna kolejka, no to co ? no to zaróbmy na tym....
    czy koszt światła i utrzymania przez 1 godz to 50 zł ?
    gdyby przeliczyć koszt budowy itp to pewnie i za 500 zł byłoby za mało
    obiekty sportowe nie jest przeznaczone do zarobku czy spłacanie, nawet jeśli rocznie dotować jakąś kwotę to wpływ na podwyższenie aktywności lokalnej bezcenny

  • 2017-02-19 12:23:03

    gość: ~Bas

    Burmistrz często podkreśla ze basen przynosi straty tylko czekać aż zamknie, albo ceny podniesie w tej kadencji nic mnie juz nie zdziwi,

  • 2017-02-19 17:49:11

    gość: ~też mieszkaniec

    budżet gminy jest bardzo duży. Napompowany obligacjami. Dużo wirtualnych pieniędzy. Wydatki głównie na doradców burmistrza. Jeśliby obliczyć ilu ludzi pracuje tylko na rzecz doradzania burmistrzowi nie można się nadziwić dlaczego rezultaty zarządzania gminą takie mizerne.
    Gmina nie ma pieniędzy na drogi przy nowych osiedlach, nie ma pieniędzy na drogi i chodniki wiejskie, nie ma pieniędzy na dofinansowanie transportu publicznego ale hojnie i chętnie wydaje niemałe pieniądze na budowę parkingów na prywatnych terenach inwestorów zagranicznych. Radni popierają takie decyzje burmistrza. Potem w miłych słowach za pośrednictwem fb poinformują wyborców o tym jak im przykro, że nie mają dróg do swoich domów. Spróbują załatwić trochę niesortu do zasypania największych dziur i jakoś dadzą radę do następnych wyborów

  • 2017-02-19 20:28:06

    gość: ~adrian

    Panie burmistrzu zawsze był Pan związany ze sportem wydawało się promuje Pan zdrowy styl. A tu wprowadza się opłaty za korzystanie z boisk To jakieś kuriozum. Czyżby w budżecie zabroklo pieniędzy na doradców. Może jeszcze zostanie powołany kolejny od sportu bo wygląda ze się na tym tez nie znasz. Dziwi mnie ze cicho siedzi Gruszczynski . Dlaczego nie stanie po naszej stronie. Dlaczego mamy płacić burmistrzowi za to aby pograć na boisku. Cieszylismy się bardzo krótko z pięknego obiektu. Teraz przyjdzie grac nam na łące.

  • 2017-02-19 20:43:57

    gość: ~z gminy

    Gruszczyński siedzi cicho bo już za dużo powiedział.
    Boi się odezwać bo znów będzie na niego...haha :-)

  • 2017-02-20 00:28:41

    gość: ~Arek Gruszczyński

    A Gruszczyński pojechał odpocząć na weekend z rodziną :)
    Jeszcze wszystkiego nie powiedziałem... a wrogów już mam wielu.
    Domagam się, żeby było sprawiedliwie, po równo do zaangażowania.
    Niech wszyscy się rozwijają.
    Czy to źle?

  • 2017-02-19 20:54:28

    gość: ~Mieszkaniec Rakoszyc

    A może Pan Burmistrz zorganizuje spotkanie w Rakoszycach z mieszkańcami i wytłumaczy nam co się od wyborów zmieniło?
    Bardzo chętnie powiemy mu co o jego obietnicach myślimy....
    Gdzie Orlik dla mieszkańców?
    Gdzie nowe przedszkole?
    Gdzie nowa świetlica?
    Gdzie Panowie Radni Maciejewski i Szachniewicz?
    Wszyscy przyjeżdżają na imprezy do Rakoszyc, ale żaden z Panów nie wpadł na pomysł żeby spotkać się z mieszkańcami zapytać czy wszystko ok, czy nasza miejscowość coś potrzebuje...

  • 2017-02-19 21:44:09

    gość: ~typowy Janusz

    na tym poziomie jak klasa a,b,lub c każdy zawodnik gra tylko z dla przyjemności i zamiłowania do tego sportu. Klub ma płacić za to jeszcze że ludzie chcą pograć parodia!!! po co to budować?! niedługo nie będzie kto miał tam biegać! Z takim podejściem burmistrza i ludzi rządzących daleko nie zajedziemy! !!

  • 2017-02-19 22:05:03

    gość: ~poinformowany

    tak tylko żeby jedną rzecz wyjaśnić. Szachniewicz jest radnym powiatowym - nie ma prawa głosu jeśli chodzi o opłatę za orlik. Nie ta liga.

  • 2017-02-20 06:31:34

    gość: ~Zawodnik

    Ale skoro startował z listy Rucinskiego i jak dzis pamietam razem mieli wspólny program. Jeśli wiec Orlik go nie dotyczy to znaczy że Rakoszyce również bo ta sprawa dotyczy nas mieszkańców.
    Swoją drogą było wiadomo że nowi Radni będą działać w interesach swoich miejscowości a Rakoszyce zostaną z boku!

  • 2017-02-20 07:24:35

    gość: ~KM do zawodnik

    Ze strony klubu nie mogę się z Tobą zgodzić że Panowie Radni nic nie robią ponieważ zawsze kiedy o to poprosiłem pomoc otrzymalem. Marek Szachniewicz zakupił w 2016 roku trzy piłki meczowe oraz wsparł nas przy okazji organizacji pikniku sportowego w Rakoszycach. Pan Maciejewski również wspomógł nas przy organizacji pikniku oraz wspiera nas przy opłaceniu trenera pierwszej drużyny.

  • 2017-02-21 18:37:28

    gość: ~Erk

    Jak pamiętam to przy okazji otwarcia Orlika Pan radny
    Szachniewicz to "lansował" się przy grillu robiąc kiełbaski dla zawodników, a i progi przed szkołą też dla lansował leżą. W szkole pomaga, choć widać bez wsparcia Urzędu wiele nie wskòra

  • 2017-02-19 21:42:19

    gość: ~ad

    Pan Burmistrz bardzo dużo obiecywał przed wyborami, ale szybko po nich nie podołał swoim obietnicą. Człowiek który przez wiele lat był związany ze sportem robi takie rzeczy żeby młodzież która chce się rozwijać, a coraz mnie takiej jest, nie ma do tego szans... Słabiutko Panie burmistrzu... Mam nadzieje ze przy następnych wyborach odczuje Pan to, co Pan zrobił teraz w Rakoszycach dużo niższym poparciem, a co się z tym łączy przegranymi wyborami....

  • 2017-02-19 22:45:51

    gość: ~Adam

    Chcialbym sobie zagrać na orliku w wolnym czasie, ale mogę się tylko na niego napatrzyć z zewnątrz. Raczej po wyborach powitamy nowego burmistrza, bo obecny aprobaty mieszkańcow nie otrzyma wywołując takie afery.

  • 2017-02-21 08:21:43

    gość: ~kos

    Za UŻYTKOWANIE ORLIKA należy płacić .Panie Burmistrz czyś pan się dobrze nad tym zastanowił .Boisko powinno być dostępne ZA DARMO jak się chce odciągnąć młodych od komputerów ,używek i podobnych pokus.Brak myślenia u pana BURMISTRZA ,nie ma chyba ASYSTENTKI d/s sportu .

  • 2017-02-21 23:01:34

    gość: ~Ekonom

    Panie Burmistrzu. Prosze wycofać się z pomysłu opłaty za korzystanie z Orlików. Proponuję zmniejszyc dotację na LZSy i Polonie a te pieniądze przeznaczyc dla szkoły i Osiru na utrzymanie boisk. Każdy będzie zadowolony a bilans wyjdzie na zero. No prawie każdy bo skoro dostają dotacje z Gminy i jeszcze płaczą ze płacić trzeba to ja ich nie rozumiem.

  • 2017-02-22 07:50:06

    gość: ~Fest

    Po co ten orlik. Lepiej nie budować zaoszczędzić, i kłopotu nie miec, ot durna polityka
    Niech młodzi siedzą na dupach albo na przystankach autobusowych. A i najlepiej basen zamknąć bo straty przynosi a wybudować na strefie parking na mercedesy - skoro nie ma skąd oszczędności wziasc to kosztem młodzieży. Szkoła nowa po co? Przecież jest stara
    Wyższy poziom niedorozwoju

  • 2017-02-22 11:13:28

    gość: ~do Ekonom

    następny specjalista od ekonomii w sporcie. Po pierwsze Polonia płaci za wykorzystanie obiektów OSiRowi, czyli otrzymuje dotację a potem część tej dotacji zwraca do OSiRu. Czyli bilans na zero wg Pańskiej ekonomii. Sama konstrukcja tej współpracy między Polonią a OSiRem jest niezrozumiała, Polonia - klub wiodący w Gminie nie ma swojego boiska, jest raczej gościem na obiektach OSiRu. LZSy same utrzymują swoje boiska, dotacja nie pokrywa kosztów utrzymania boisk(może wapno do sypania linii). Koszenie, wałowanie, przygotowanie boisk do meczów to czyn społeczny prezesów, sympatyków klubów, paliwo z własnych kieszeni lub funduszu sołeckiego. Podejrzewam, że LZSy chętnie oddałyby boiska pod zarząd OSiRu a dotacja z Gminy nie obejmuje utrzymania boisk(nie ma co zabrać). Czyli Ekonomie Gmina musiałaby więcej dopłacać bo teraz boiska wiejskie są utrzymywane przez kluby a nie Gminę. Kolejny aspekt Ekonomie - inwestycje na boiskach. W 2016 roku OSiR zamontował piłkochwyty na stadionie i boisku na kajakach, zrobiła to firma zewnętrzna. A na boiskach wiejskich robią to ludzie w sobotę po śniadaniu a przed obiadem, kolejne koszty dla Gminy bo teraz będzie to robił OsiR za pomocą firm zewnętrznych. Dotyczy to także grodzenia boisk i ławek dla kibiców itd.

  • 2017-02-23 09:44:16

    gość: ~Gość

    Pewnie proszę przekazać kolejne pieniądze do OSiRu. Organizacja zagadka... Co roku gmina przekazuje dotacje w ogromnych kwotach.
    Odnośnie dotacji nie wiem w jakich kwotach kluby je otrzymują, ale wedlug mnie przesadą jest to że za treningi dzieci trzeba płacić. Jestem mieszkańcem Rakoszyc i z tego co wiem to mieszkańcy też nie mogą pójść sobie pograć bo orlik jest zamknięty.

  • 2017-02-23 09:55:18

    gość: ~Ktoś

    Prawda jest taka że jeszczze tydzień, dwa i wszystkie kluby przeniosą się na boiska trawiaste. Wszyscy będą zadowoleni Burmistrz bo temat opłaty zniknie na jakiś czas, kluby bo nie będą musiały płacić. Pozostanie tylko jeden malutki problem boisko będzie stało puste do późnej jesieni, jedynie w godzinach szkolnych dzieci na wf będą na nim grały. Dziękuję za uwagę!

  • 2017-02-23 12:24:02

    gość: ~Mieszkaniec

    ostatnio dodany post

    Krzysiu prawda jest taka że porwałeś się z motyką na słońce. Sam nic nie zdziałasz i widzę, że inne kluby siedzą cicho bo wszystko im odpowiada. Możesz być pewny że masz nasze wsparcie mieszkańców bo my również czujemy się oszukani!