Express-Miejski.pl

Na cmentarzu w Michałowie archeolodzy znaleźli grób niemieckiego żołnierza

Odnaleziony grób w Michałowie fot.: Pomost

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost" w listopadzie prowadziła prace ekshumacyjne w miejscowości Michałów (gm. Środa Śląska).

Na miejscowym cmentarzu ewangelickim, rewitalizowanym w 2015 roku, znajdował się oznaczony grób żołnierza niemieckiego. - 18 listopada przeprowadziliśmy badania w anonimowej kwaterze. W grobie znajdował się niekompletnie umundurowany szkielet żołnierza niemieckiego. Przy mundurze były pojedyncze guziki, a w kieszeni monety. Niestety przy jego szczątkach nie odnaleźliśmy znaku tożsamości. Nie pozwoli nam to na ustalenie tożsamości żołnierza i pozostanie on bezimienny - wyjaśnia Adam Białas, kierownik robót, który dodaje, że szczątki zostały już pochowane, podczas zbiorowego pogrzebu na specjalnym cmentarzu pod Wrocławiem.

Skąd wiedzą, gdzie szukać?

Już wcześniej pisaliśmy o pracach, jakie pracownia przeprowadziła na terenie naszego powiatu m.in. w Chełmie. - Informacje o takich miejscach pozyskujemy w różny sposób - od kwerend w archiwach, poprzez rozmowy z uczestnikami wydarzeń oraz z osobami je pamiętającymi, weryfikując je w terenie. Po uzyskaniu niezbędnych informacji i zezwoleń, przystepujemy do ekshumacji. Bardzo ważna, wręcz kluczowa jest rola ludności lokalnej, która jest najlepiej we własnym terenie obeznana i często wskazuje nam kolejne miejsca - mówi Adam Białas.

Stąd też apel badaczy, zarówno do osób starszych, pamiętających czasy wojny i powojenne, jak i młodszych, którym historia ich małych ojczyzn nie jest obojętna. - To co mogę dodać to informacja, że przygotowujemy kolejne miejsca na terenie powiatu średzkiego do ekshumacji - dodaje badacz.

O dalszych pracach będziemy informować na bieżąco.

anbo

1

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Na cmentarzu w Michałowie archeolodzy znaleźli grób niemieckiego żołnierza

  2017-01-11 18:39:43

  anbo

  Pracownia Badań Historycznych i Archeologicznych "Pomost" w listopadzie prowadziła prace ekshumacyjne w miejscowości Michałów (gm. Środa Śląska).

 • 2017-01-13 08:55:54

  gość: ~xyz

  ostatnio dodany post

  Napiszę krótko:jakby chcieli to tożsamość by ustalili i to bardzo szybko.

REKLAMA