Express-Miejski.pl

- To był bardzo dobry rok. 2017 będzie jeszcze lepszy - mówi wójt

Sesja rady gminy w Miękini - 2015 fot.: akme

Sesje budżetowe za nami. W Miękini dochody oszacowano na kwotę ponad 67 mln złotych, natomiast przewidywane wydatki osiągną poziom niemalże 72 mln. 

Rok 2016 rokiem bardzo dobrym

- Mimo zmiennej sytuacji politycznej w zasadzie wszystko to, co zamierzyliśmy sobie w ubiegłym roku udało nam się zrealizować. Gmina się rozwija, pojawiają się nowi inwestorzy. Mamy stabilną sytuację gospodarczą - mówi wójt gminy Jan Marian Grzegorczyn, który wśród najważniejszych inwestycji minionego roku wymienia rozpoczęcie budowy zespołu szkół w Lutyni. - Wartość inwestycyjna to około 20 mln złotych. Pozyskaliśmy na ten cel 10 mln zł ze środków unijnych i to w momencie, gdy konkurujemy o środki z wielkimi ośrodkami, typu uniwersytety, biblioteki wrocławskie i tym podobne. 

Wśród inwestycji drogowych, które zostały zakończone w 2016 roku, Jan Marian Grzegorczyn wymienia tą w Wilkszynie. - Zrobiliśmy tam niemalże 6 km drogi. Od jakiegoś czasu w każdym roku gmina inwestuje około 2 mln na tego typu zadania. W momencie, gdy obierałem ten urząd była to kwota zaledwie 200 tysięcy - dodaje.

Wśród zadań, które zostały już zakończone, włodarz zwraca uwagę także zrealizowaną wspólną z powiatem przebudowę drogi na trasie Mrozów-Wojnowice-Wilkostów. - Przygotowaliśmy dokumentację i wniosek, i jeszcze dołożyliśmy 1.5 mln na jej przebudowę. Jest plan, aby ponowić współpracę w podobnym zakresie, ale tym razem na 10-kilometorwym odcinku Brzezinka Średzka-Księgienice.

Wójt podkreśla także, że w 2016 roku udało się przedłużyć linię autobusową 938 do miejscowości Lutynia. - Przystanki obsługujące przedmiotową linię zostały zlokalizowane w Krępicach przy drodze krajowej nr 94 oraz w Lutyni przy ul. Wodnej i przy świetlicy wiejskiej - informuje Jan Marian Grzegorczyn. - Nie można zapomnieć o uruchomieniu ośrodka zdrowia w Pisarzowicach - dodaje. 

Plany na 2017 rok

W planie inwestycyjnym na 2017 rok przewidziano ponad 20 inwestycji na łączną kwotę 17 mln złotych. Największą kwotę pochłonie kontynuacja budowy szkoły, przedszkola i żłobka w Lutyni (12.4 mln zł). - W tym roku zostanie zakończona budowa żłobka i przedszkola, łącznie z wyposażeniem. Otwarcie nastąpi w 2018 roku, aby dzieci nie chodziły po budowie - komentuje wójt i dodaje, że milion dwieście przeznaczono na budowę drogi gminnej wraz z oświetleniem i infrastrukturą towarzyszącą do powyższego kompleksu.

Termomodernizacja budynków użyteczności publicznej na terenie gminy kosztować będzie nieco ponad milion złotych. - Zadanie to dotyczy praktycznie wszystkich świetlic na terenie gminy. Mówimy tu o wymianie okien, pokrycia dachu, drzwi, ocieplenia budynków - dodaje włodarz.

Na przebudowę dróg gminnych - poza wspomnianą wyżej inwestycją - przeznaczono 900 tys. zł. Kolejne koszty związane są z opracowaniem projektów technicznych przebudowy dróg.

Uwagę zwraca także inwestycja wychodząca naprzeciw osobom dojeżdżającym do pracy pociągiem. Planowane jest bowiem utworzenie parkingów typu Park & Ride. - Mówimy o Miękini, Mrozowie, Księgienicach i Brzezince Średzkiej. Bardzo wielu mieszkańców gminy dojeżdża w tej chwili do stacji, gdzie zostawiają swoje auta i dalej podróżują już pociągiem. Chcemy te miejsca uporzadkować, oświetlić, przygotować nawierzchnię i dojścia do stacji kolejowych. Prawdopodobnie w ciągu dwóch miesięcy będzie już decyzja i możliwe, że otrzymamy 85 proc. dofinansowania na to zadanie - komentuje Jan Marian Grzegorczyn. 

270 tys. gmina przeznaczy na wykup nieruchomości, 100 tys. na budowę infrastruktury wspierającej tworzenie i rozwój przedsiębiorstw na terenie gminy i 50 tys. na modernizację systemu teleinformatycznego urzędu. Gmina zamierza uzbroić kolejne tereny inwestycyjne oraz przygotować dokumentację dla uzbrojenia terenów aktywności gospodarczej w Błoniach, Źródłach i Miękini. - Mówimy o kanalizacji, wodociągach i trzech drogach plus oświetleniu. Robimy też projekt włączenia drogi gminnej do krajowej 94 - dodaje Jan Marian Grzegorczyn.

W zapisach budżetowych znalazły się także budowa i doposażenie placów zabaw i miejsc rekreacyjno-wypoczynkowych (74 tys.). - Chcemy złożyć wnioski na 10 nowych placów zabaw w północnej części gminy. Liczymy na to, że w ramach Miękińskiej Inicjatywy mieszkańcy złożą wnioski, aby obok wybudować dziesięć siłowni zewnętrznych - mówi wójt.

Niemalże 600 tys. pochłonie rozbudowa oświetlenia ulicznego. Obecnie na terenie gminy działa około 1000 lamp, które są pod zarządzem Taurona. - Chcemy, aby docelowo zwiekszyć tą liczbę do 3 tysięcy, przy czym kupować będziemy już lampy ledowe, aby tym samym uniezależnić się od dostawcy prądu - komentuje wójt. 

Pół miliona przeznaczono jako wkład do spółki prawa handlowego na budowę kanalizacji ściekowej i deszczowej w rejonie nieruchomości komunalnej przy ul. Kościuszki 18 w Miękini.

Natomiast 155 tysięcy przypisano na rozbudowę szkoły w Pisarzowicach. - Pod koniec roku podjęliśmy decyzję, że będziemy rozbudowywać tę placówkę. Powód jest prosty - przybywa nam mieszkańców. Wydajemy teraz decyzję o warunkach zabudowy. Prawdopodobnie będziemy chcieli wybudować dodatkowo 12 klas. Jeśli tego nie zrobimy rodzice od razu będą wysyłać dzieci do szkół do Wrocławia. Chcemy temu zapobiec. Mamy tam salę sportową, boisko trawiaste, żłobek, przedszkole. Jest ośrodek zdrowia obok - kończy wójt. 

akme

0

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

REKLAMA