Express-Miejski.pl

Termin podjęcia decyzji środowiskowej przesunięty o miesiąc. Kiedy ruszy budowa? [aktualizacja]

We wtorek 20 grudnia - podczas konferencji prasowej - prezes Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Witold Lech Idczak wręczył Thomasowi Böttgerowi dyrektorowi zarządzającemu XEOS zezwolenie na prowadzenie działalności w LSSE fot.: LSSE

Do końca grudnia ubiegłego roku burmistrz miał podjąć decyzję środowiskową dla budowy zakładu serwisowania i naprawy silników samolotowych. Termin został przesunięty. 

Jako pierwsi poinformowaliśmy o tym, że spółka XEOS, której udziałowcami są Lufthansa oraz General Electric przymierza się do budowy na terenie gminy Środa Śląska zakładu serwisowania i naprawy silników samolotowych. Był to koniec października. Burmistrz przystąpił wówczas do procedury wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację inwestycji. Rozpoczęły się także konsultacje społeczne. Krótko po tym pozytywną opinię w sprawie planów spółki wydał tutejszy sanepid. Głosy sprzeciwu wobec budowy zakładu, a także swoje uwagi i zapytania zgłosili zarówno niektórzy mieszkańcy, jak i członkowie nowo powstałego stowarzyszenia Ekologiczna Wieś.

- Mieliśmy wydać decyzję do 28 grudnia, termin jednak zostanie przedłużony do końca stycznia, bowiem nadal nie otrzymaliśmy opinii Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska we Wrocławiu, która prawdopodobnie została już do nas wysłana. Pojawiły się też nowe dokumenty, których wcześniej nie było, choćby odpowiedzi inwestora na pytania RDOŚ. W związku z tym Urząd Miejski opublikuje ponownie obwieszczenie na 21 dni o możliwości zapoznania się z dokumentacją i składanie uwag i wniosków - informuje Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej.

Okazuje się także, że do końca nie wiemy jeszcze, który organ ostatecznie środowiskową decyzję wyda. Średzki magistrat złożył bowiem wniosek do Samorządowego Kolegium Odwoławczego o zmianę organu w związku z wyłączeniem ze sprawy kluczowego pracownika Wydziału Spraw Komunalnych, Środowiska i Rolnictwa.

- Organem właściwym do prowadzenia postępowania środowiskowego - jak w każdym przypadku - jest wójt, burmistrz, prezydent, natomiast kodeks postępowania administracyjnego wskazuje w określonym przypadku na możliwości innego procedowania - o ile zachodzą przesłanki, które są opisane w kodeksie. A my mamy tutaj spory problem, swoisty konflikt interesów, bo tak się niestety złożyło, że w wydziale zajmującym się sprawą pracuje mieszkanka Juszczyna, żona członka stowarzyszenia Ekologiczna Wieś, a jak wszyscy wiemy - jest ono przeciwne inwestycji, dodatkowo zostało uznane za podmot na prawach strony w tym postępowaniu administracyjnym. Osoba ta musiała zostać odsunięta od sprawy przez bezpośredniego przełożonego, w trybie specjalnego postanowienia - komentuje burmistrz. Podkreśla on przy tym, że z uwagi na zaistniałą sytuację działania urzędu zostały znacząco utrudnione. - W wydziale zajmującym się środowiskiem mamy bardzo ograniczoną liczbę specjalistów z wykształceniem w zakresie ochrony środowiska, którzy mogliby zająć się tak skomplikowanym i wielowątkowym postępowaniem środowiskowym - dodaje.

Już po opublikowaniu niniejszego materiału otrzymaliśmy stanowisko stowarzyszenia Ekologiczna Wieś z prośbą o jego publikację. Treść oświadczednia poniżej.

Stowarzyszenie Ekologiczna Wieś nie zgadza się ze stanowiskiem Burmistrza Środy Śląskiej, jakoby w wydziale Spraw Komunalnych Środowiska i Rolnictwa nie było osób - poza wyłączonym pracownikiem - kompetentnych do załatwienia sprawy związanej z wydaniem decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla zakładu serwisowania i napraw silników lotniczych. Kwestia ta była już poruszana na ostatniej sesji rady miejskiej w Środzie Śląskiej, która odbyła się 28 grudnia 2016 r.

Niezrozumiałe jest to, że burmistrz próbuje wyłączyć się z postępowania, które de facto jest już w końcowym jego etapie. Należy wyraźnie wskazać, iż pozostali wieloletni pracownicy wydziału KŚR byli jedynymi, którzy prowadzili postępowania środowiskowe do dnia zatrudnienia nowego pracownika, którego Pani kierownik Joanna Kozak wyłączyła z postępowania, o którym mowa.  Warto nadmienić, iż pracownicy, o których wspominam wydawali co najmniej dziesiątki decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, np. dla zakładów: BASF, PGW, RIPOK w Krynicznie. Pozostałe przykłady możemy odnaleźć na stronie: http://www.srodaslaska.pl/rejestr_srodowisko.xml?lc=rejestr_srodowisko.

Jednocześnie informuję, że Stowarzyszenie Ekologiczna Wieś wystąpiło do Burmistrza Środy Śląskiej o udzielenie informacji publicznej w postaci kopii decyzji oraz postanowień związanych z prowadzonymi od 2010 r., postępowaniami przy wydawaniu decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.

Elżbieta Sołtys – Prezes Stowarzyszenia 

Kiedy wbudowanie kamienia węgielnego? 

W trakcie konferencji prasowej w Warszawie, w trakcie której wicepremier Morawiecki ogłosił, że pod Środą Śląską firma zainwestuje ponad 200 mln złotych poinformowano, że kamień węgielny pod nową inwestycję zostanie wkopany w marcu tego roku. Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się także, że firma skierowała już do firm budowlanych zapytania dotyczące kosztów budowy zakładu. W rozmowach z potencjalnymi wykonawcami również pada marcowy termin. Jeśli decyzja środowiskowa zapadnie pod koniec stycznia, wówczas firma rozpocznie starania w starostwie powiatowym o pozwolenie na budowę. 

- Procedura wydawania pozwolenia trwa do 30 dni. Jeśli dokumentacja będzie obszerniejsza, to termin może się wydłużyć nawet do 60 - informuje starosta powiatu. 

Entuzjazm nie opuszcza jednak inwestora. - Naszym zdaniem inwestycja jest ważna i korzystna dla regionu oraz lokalnej społeczności. Chcemy w Środzie Śląskiej zainwestować w szkolenie kadry, a także prowadzić działania mające na celu budowanie dobrego sąsiedztwa. Już od momentu ogłoszenia naszej decyzji o wyborze Środy Śląskiej jako miejsca, w którym chcemy wybudować nasz zakład, wielu mieszkańców kontaktuje się z nami i zgłasza swoje zainteresowanie pracą w XEOS. To pokazuje, że duża część lokalnej społeczności cieszy się, że nasza inwestycja powstanie w ich regionie i chce do nas dołączyć. Otrzymujemy też wiele pozytywnych informacji i komentarzy, a także propozycji współpracy od lokalnych organizacji oraz instytucji. Nie widzimy żadnych podstaw, aby opóźniać naszą inwestycję i mamy nadzieję, że wszystkie decyzje zostaną podjęte w zgodzie z naszym harmonogramem prac. Pozytywne przyjęcie i wsparcie zdecydowanej większości lokalnej społeczności tylko utwierdza nas w przekonaniu, że inwestycja jest ważna dla regionu i jego mieszkańców i powinna powstać jak najszybciej - informuje Jagoda Klonowska reprezentująca inwestora. 

akme

57

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Termin podjęcia decyzji środowiskowej przesunięty o miesiąc. Kiedy ruszy budowa?

    2017-01-04 09:00:39

    akme

    Do końca grudnia ubiegłego roku burmistrz miał podjąć decyzję środowiskową dla budowy zakładu serwisowania i naprawy silników samolotowych. Termin został przesunięty. 

  • 2017-01-04 12:56:17

    gość: ~ciekawy

    czego boi się burmistrz, że nie chce sam podjąć decyzji tylko komuś to zleca?

  • 2017-01-04 20:53:02

    gość: ~Wierch

    Prawdopodobnie myje rączki i próbuje uniknąć odpowiedzialności ....

  • 2017-02-16 17:32:56

    gość: ~wnek

    Burmistrz sie boi że mu Pis rozper..li Środę bo widzi co się dzieje w kraju!

  • 2017-01-04 13:50:56

    gość: ~maria

    Coś czuję że to będzie kompromitacja na skalę ogólnopolską albo i europejską. Burmistrz sam sobie strzela w kolano. Tu robi zdjęcia z Morawieckim a tu sam celowo blokuje inwestycję.

  • 2017-01-04 14:20:48

    gość: ~mieszkaniec

    Czyli teraz będziemy mogli oprotestować każdą jedną decyzję i z każdej decyzji burmistrz się wycofa, jeśli choć jedna osoba będzie niezadowolona? To w ogóle będzie zarządzał gminą czy nie? Chyba znaczenie powinien mieć głos większości, a nie 10 osób, które głośno krzyczą tylko w swoim prywatnym interesie?!

  • 2017-01-04 14:57:54

    gość: ~aza

    Szkoda, że tak mało osób w naszej gminie ma odwagę zaprotestować przeciwko tej inwestycji. Przecież większość z nas ma świadomość zagrożenia jakie niesie ze sobą budowa tego zakładu. Czy służenie Niemcom to jest to co większość mieszkańców gminy chce robić do końca życia. Ludzie może trochę więcej ambicji. Przecież inwestor już czuję się jak u siebie. Puki co panowie Niemcy tu jest Polska! Jeszcze!

  • 2017-01-04 15:08:09

    gość: ~puki

    nie znam słowa :D

  • 2017-02-16 17:29:28

    gość: ~piotr

    Mów za siebie bo z tego co wiem to wiekszość mieszkańców chce tej inwestycji!

  • 2017-01-05 09:27:54

    gość: ~1000 osob przeciw

    Lepiej!!!!! teraz urzędnicy bedą mogli każdą niewygodna procedurę scedować na inny urzad gminy, a nasi bedą siedzieć i myślec co robić zeby sie nie narobić. Panie r wszystkie długie i skomplikowane procedury będzie pan przenosił do innych urzedów czy tylko te ktore grożą utratą głosów w wyborach ?

  • 2017-02-16 17:34:15

    gość: ~alana

    tak słuszna uwaga, mają za dużo demokracji!

  • 2017-01-04 14:29:32

    gość: ~Apolonia

    A konflikt interesow Stowarzyszenia i radnego?

  • 2017-01-04 15:27:56

    gość: ~mła

    To że Burmistrz przedłużył termin wydania decyzji środowiskowej przy tak dużej ilości zapytań.To tylko świadczy o tym iż nie wykonuje wszystkiego służalczo dla inwestora.Lecz liczy się z Mieszkańcami.
    A to że odsunął swojego pracownika notabene jednego który coś wie
    o temacie to dobrze.Ale nasuwa się pytanie kto do tej pory dla innych inwestycji w strefie wydawał opinie.Skoro osoba do tego kompetentna została zatrudniona dopiero przez obecnego Burmistrza?

  • 2017-01-04 21:56:44

    gość: ~Im dalej w las

    Wydluzenie przebiegu lini zasilajacej dla panstwowej firmy energetycznej tak by nie szla po prostej prostej przez pola tylko przez odpowiednie dzialki do GPZ ktory zostal wyprowadzony poza strefe "radni byli za" a "burmistrz byl przychylny" i NIKt ma tego nie zauwazyc.

  • 2017-01-04 22:32:55

    gość: ~He he

    Zobaczymy ile osob bedzie w to zamieszanych..

  • 2017-02-16 17:31:45

    gość: ~oleg

    burmistrz K. był odpowiedzialny za rozbudowe strefy, byłem sam na spotkaniu w sprawie budowy linii energetycznej, wiec nie bawcie się tu w kłamstwa! a jak ktos nie wie niech nie pisze!

  • 2017-01-04 17:24:51

    gość: ~MIESZKANIEC

    Większość tego co się dzieje wokół tej inwestycji to manipulacje, przekłamania, decyzje podejmowane przedwcześnie, przekłamania ze strony instytucji zaangażowanych w sprawę. Wszystko po to, żeby zamącić mieszkańcom w głowach i udowodnić im, że będzie jakaś korzyść dla mieszkańców wynikająca z wieloletniego zatruwania powietrza i ziemi.Szkolenia pracowników będą opłacone przez rząd polski w ramach prezent dla inwestora w kwocie 50 mln. euro. Choroby wynikające z pogorszenia środowiska będziemy finansować sami. Pogrzeby również

  • 2017-01-04 20:37:19

    gość: ~spostrzegawczy

    Ogólnie,Kupa Śmiechu i Rozpaczy!;)

  • 2017-01-04 20:50:46

    gość: ~Ar sen

    Jaśnie pan myśli ze jak zepchnie podjęcie decyzji na inny urzad to zyska przychylność poddanych. Nic bardziej mylnego....
    Nic tak ludzi nie wkurza jak spychanie na innych odpowiedzialności za własne głupie decyzje

  • 2017-01-04 23:17:41

    gość: ~Urzad nie wyrabia

    zastępca burmistrza i pracownicy odchodzą z urzędu, nawet radcy prawni sie wykruszają juz ponoć dwóch zostało, teraz nawet burmistrz uważa sie za niekompetentnego wydania decyzji środowiskowej. Tyle cudów w jednym urzędzie!

  • 2017-01-06 18:09:10

    gość: ~urzadnik

    Zastępca burmistrza jest, nawet lepszy. Radcom kończą się umowy, niektórzy dostają mandat zaufania na kolejne okresy, a na miejsce zwolnione przez dotychczasowych urzędników przychodzą inni, tak samo dobrzy, a lepiej zmotywowani, samo życie. Pozdrawiam wiecznych malkontentów i niedowiarków :p

  • 2017-01-05 10:16:10

    gość: ~kaska

    Za dużo zamieszania i niejasnosci w wydawaniu decyzji w sprawach związanych z inwestycjami w Strefie .A to zastępca czegoś nie podpisuje ,bo mieszka w Juszczynie ,a to radny ma działki i trzepie kasiorę za słupy i przyłącza .Panie Burmistrzu nawet jak Pan popełni błąd to mniejsze zło niż pozostawianie tych spraw niezałatwionych do końca .

  • 2017-01-05 11:48:54

    gość: ~Miłośnik Kaśki

    Kaśka to mądra Kobitka jest. Ale kto mi odpowie bo nie wiem mimo, że śledzę tę sprawę, co w tym zakładzie będzie
    - produkcja silników
    - montownia silników
    - hamownia silników
    Pytam bo nadal nie wiem

  • 2017-01-05 12:17:42

    gość: ~Zainteresowany

    Zakład będzie remontował stare tzn. będzie je rozkręcał czyścił w kwasach i skręcał. Na koniec będzie testował po 6 godzin każdy skręcony silnik na hamowni, niektóre po więcej razy będzie testował jak coś będzie nie tak. Codzienne w ramach testów będzie spalane około 30000 litrów paliwa!!
    Nasz burmistrz w budżecie planuje wydać 8 milionów na 3 autobusy na prąd bo zależny mu na niskiej emisji spalin do środowiska, a nie zauważa że zakład będzie spalał 30000 litrów paliwa każdego dnia!!! Roczny koszt utrzymania tych autobusów to kolejny milion, my za to zapłacimy, wszystko z troski o środowisko!!! A zakład dostanie:
    50 000 000 Euro i będzie mógł truć, gdzie tu logika. Mają polski naród za debili.

  • 2017-01-06 18:11:37

    gość: ~znawca

    Nie na 3 autobusy tylko na 8 autobusów. No drobna róznica 5 autobusów zgubionych przez komentatora :p

  • 2017-01-15 22:42:45

    gość: ~Adi

    We Wrocławiu jest według danych magistratu 560 samochodów na 1000 mieszkańców co daje ok. 336 000 samochodów . Średnio dziennie jeśli każdy z tych samochodów przejedzie 100 km to spali 8 litrów paliwa , co daje 336000 x 8 = 2 688 000 litrów paliwa ( każdego dnia ) , jeśli tylko połowa aut wyjedzie na ulice to będzie to 1 344 000 litrów , a jeśli 1/4 to 672 000 litrów . Piszę tu o samym Wrocławiu pomijając osoby poruszające się w aglomeracji wrocławskiej . Proszę nie robić tu wielkiego halo bo będzie spalane 30 000 litrów paliwa w zakładzie remontowym silników odrzutowych bo to tylko niewielka część tego ogromu zanieczyszczeń . A jeśli nawet to silniki odrzutowe najnowszych generacji mają znacznie spalanie mieszanki ( czystsze ) niż większość samochodów poruszających się w Polsce .

  • 2017-01-05 12:24:14

    gość: ~DO Adama

    Panie Burmistrzu chwali się Pan tym że czeka na przeniesienie sprawy do innego organu? Niech się pochwali Pan orzeczeniem Samorządowego Kolegium Odwoławczego we Wrocławiu, w tej sprawie, bo z tego co mi wiadomo to wybili to Panu z głowy w swoim postanowieniu. Niestety nie uda się Panu zwalić to na inną gminę. Czas na odważną decyzję! Ciekaw jestem kto ją podpisze? Czyżby po to był tak szlachetnie oddany nowy zastępca?
    Panowie czas wynurzyć peryskop bo wasz okręt tonie!

  • 2017-01-06 18:18:43

    gość: ~okręt po morzu

    Tonie, ale chyba spiskowa wiara w to ze uda się wywrócić rozwój gminy, przez dywersantów. W imię czego? W imię powrotu starych układów i wybicia się na niepodległość nowych karierowiczów.

  • 2017-01-05 20:28:29

    gość: ~eRKa

    Umył rączki jak Piłat. Po co podejmować trudne decyzje lepiej zrzucić je na innych, zawsze będzie się miało alibi. Tak się chwali wyższym poziomem i wymianą kadr a tu okazuje się, że brakuje kompetentnego urzędnika. Panie Burmistrzu ośmiesza pan swój urząd.

  • 2017-01-06 16:26:05

    gość: ~autor

    Sami chcieliście mnie a teraz się odwracacie ? O co wam w końcu chodzi? Po raz ostatni pytam się czy mam podjąć decyzję na TAK czy na NIE ? Czas start !

  • 2017-01-07 13:45:02

    gość: ~Mieszkaniec

    NIE.

  • 2017-01-07 16:55:01

    gość: ~tor

    NIE

  • 2017-01-08 21:27:23

    gość: ~Marta

    3razy NIE

  • 2017-01-09 22:53:23

    gość: ~Kuba

    NIE

  • 2017-01-16 09:16:36

    gość: ~JOLA

    NIE x5

  • 2017-01-06 17:42:16

    gość: ~ryś

    to wszystko co się dzieje to jakaś kpina. Nikt z nami się nie liczy.
    No to mamy wyższy poziom !!! czego ? nie każdy sobie dopowie

  • 2017-01-06 18:14:24

    gość: ~wyższy poziom

    Poziom Rozwoju, jakbyś nie zapamiętał tej idei. 40 mln zł na inwestycje w 2017 :) Więcej niż 100 tysięczne miasto Legnica. Tylko pogratulować takiego rozwoju gminy :)

  • 2017-01-06 22:21:48

    gość: ~bajki

    jakie 40 mln na inwestycje? W 2016 r. gmina nie zdołała wydać na ten cel 20 mln. Brakło czasu.W budżecie oprócz dotacji celowych na 500+ oraz szkoły i przedszkola nie ma zbyt wiele.

  • 2017-01-08 03:48:44

    gość: ~urzadowa

    panie Wnęk, daj pan spokój z tymi sloganami, bo mijasz sie pan z prawda

  • 2017-01-09 16:18:04

    gość: ~Mieszkaniec

    Mamy dzis 09/01/2017 smog w polsce w niektoeych miejscach w przekracza 2000 procet a jeszcze takiego truciciela wprowadzic na nasz teren.

  • 2017-01-10 19:24:30

    gość: ~mła do mieszkaniec

    Co ma smog wspólnego z nową inwestycją?.Tyle co piernik do wiatraka.
    Przecież tylko ignorant nie wie że smog powstaje z tego czym palimy w co.A jak by był to problem przemysłowy to by występowałby nie tylko w sezonie grzewczym lecz cały rok.No ale trzeba mieć coś w makówce oprócz
    głodnych muzgojadów.I pisać coś zupełnie bez sensu.

  • 2017-01-10 22:38:11

    gość: ~Waw

    To po co debilu darmowa komunikacja w wielu miastach no chyba nie z powodu smogu? Moze dlatego ze spalanie paliwa powoduje zanieczyszczenia powietrza. To ze nam do tego wszystkiego spali NOWA inwestycja 30 TON paliwa na Dzień to nic takiego dla takich ignorantów jak ty i lord.
    wiesz u nas w naszym klimacie sezon grzewczy trwa od września do marca to więcej niz pół roku, mózgojad chyba juz u ciebie był skoro uważasz ze taki przemysł jak hamowania silników lotniczych która spali tysiące litrów paliwa każdego dnia nie wpłynie na zanieczyszczenie powietrza!!!

  • 2017-01-11 16:23:29

    gość: ~Mieszkaniec

    JAK NIE MASZ POJECIA SKAD SIE BIERZE SMOG TO SWOJE MONGOLSKIE TEORIE WYPISUJ TAK SAMO OGRANICZONYM LUDZIA JAK TY WRACAJ DO SZKOLY BO MASZ ZALEGLOSCI.

  • 2017-01-11 17:35:00

    gość: ~też mieszkaniec

    Zamiast nawzajem obrzucać się wyzwiskami, zastanówcie się w jaki sposób zatrzymać tą bardzo szkodliwą inwestycję. Niemcy u siebie zamykają zakład. Przenoszą biznes do Polski bo tutaj tanio, nie ma odważnego który by im zabronił robić szkody w środowisku, nie ma instytucji które potrafią zatroszczyć się o dobro wspólne. Panuje bałagan i kłótnie o duperele a cwany i bezwzględny obcy kapitał robi co chce bo może. A może, bo każdy "włodarz" na poziomie gminy podpisze wszystko za samą możliwość sfotografowania się z jakimś ważniakiem przed kamerami telewizji.I jeszcze z ochotą dopłaci do tego duże pieniądze z naszych podatków. Mieszkańcom będzie się z uporem wciskało opowieści o korzyściach, które nie wchodzą w grę i o tym jaki to honor mieć na swoim terenie tak bogatego szkodnika.

  • 2017-01-11 21:29:10

    gość: ~antya

    a włodarz zamilkł , schował się . Tyle może a może nie chce!

  • 2017-01-11 21:30:25

    gość: ~bul

    cienko !!!!!!!!!!!

  • 2017-01-12 13:59:50

    gość: ~czetelny

    Tak, pamiętam pierwsze istotne argumenty EM (akme,) przeciw inwestycji "Każdy, kto chociaż raz leciał samolotem, zdaje sobie sprawę, jak głośny jest ryk jego silnika.".

  • 2017-01-13 23:08:40

    gość: ~Do czytelny

    Skoro pamiętasz pierwsze to i kolejne napewno tez, ze będzie spalanych 30 ton paliwa dziennie, i przez blisko 10 godzin beda testowane silniki samolotowe codziennie. A hałas będzie no w końcu nie na darmo basf chciał zeby firma przestawiła swoją hamownie dalej od nich. No ale o tym kto by pamiętał?
    A co do hałasu silnika samolotu - 140 dB - to raczej głośno chyba ze masz kłopot ze słuchem, bo z rozumem to napewno.

  • 2017-01-20 02:59:06

    gość: ~czytelny

    Ja tylko cytowałem, może za krótki, zaraz to naprawię. Dlaczego? Bo tak się robi statystyki wejść ale to chyba nie "fakt" czy "super ekspres" tylko ekspres miejski przecież. Wiadomo, kolejne teksty pójdą jak bułeczki. Strach, niewiedza, brak informacji, to napędza tą machinę a przy kolejnych artykułach nt będzie łatwiej i więcej - klik, klik.


    Tak więc, tak Was znalazłem:

    (...)26 października Adam Ruciński, burmistrz Środy Śląskiej, ogłosił, że firma Xeos ubiega się o decyzję środowiskową, i poprosił mieszkańców o opinie. Trzy dni później w lokalnym portalu Expres-Miejski.pl pojawił się artykuł.

    „Każdy, kto chociaż raz leciał samolotem, zdaje sobie sprawę, jak głośny jest ryk jego silnika. Mieszkańcy są zaniepokojeni. Szczególnie ci, których posesje znajdują się w Juszczynie, Komornikach czy Świętem. Mają obawy nie tylko o hałas, ale i emisję spalin, czy spadek wartości nieruchomości” — napisał jego autor.

    Eksperci wyśmiewają obawy mieszkańców.

    — To wierutna bzdura, serwisowanie silników odbywa się w zamkniętych, izolowanych budynkach. Nie ma ani zanieczyszczenia, ani hałasu — uważa Mariusz Olechno. (...)"


    Puls Biznesu. To jedno z wielu, wybrałem tytuł bo jest dość chodliwy. Ciekawe czy w Środzie też?

  • 2017-01-20 08:47:51

    gość: ~czytałem

    ale puls wziął wygodny cytat. przeczytaj źródło.

  • 2017-01-14 18:08:11

    gość: ~manipulujesz

    szkoda ze w całym tekście nie zwróciłes uwagi na zalety jakie zostały tam podkreślone. tak ci widać wygodniej.

  • 2017-01-14 10:45:57

    gość: ~kaska

    Problemem są nowe inwestycje w Strefie .A to dlatego,że czas zachwytu inwestycjami zachodnimi minął i wielu mieszkańców zadaje sobie PYTANIE .Jakie korzyśći ale też jakie zagrożenia niosą nowe inwestycje .Bo czy 13 ha pod budowę nie można kupić w Niemczech a trzeba pod Juszczynem .Jak potężne muszą być korzyśći dla inwestora żeby budować fabrykę właśnie tutaj,Urząd Gminy powinien przedstawić wszystkim mieszkańcom gminy jakie korzyśći mamy ze STREFY EKONOMICZNEJ bo jak się patrzy na wieś KOMORNIKI na terenie których leży strefa to poza zniszczonymi drogami ,brakiem infrastruktury to niewiele ta wieś i jej mieszkańcy mają .

  • 2017-01-15 23:29:31

    gość: ~mieszkaniec

    Ma p. rację. Gmina powinna przedstawić mieszkańcom korzyści z tej inwestycji. Kłopot w tym, że ŻADNYCH KORZYŚCI nie będzie.
    Inwestor chce kupić (póki co) 13,5 ha, a w tajemnicy i bez informacji o swoich przyszłych zamierzeniach ma zarezerwowane 40 ha położone obok.To co inwestor teraz chce wybudować, już ma zapewnienie zwolnień z podatku dla gminy na kolejne 5-letnmie okresy. Budowę dróg i parkingów na terenie inwestora już gmina zaplanowała na koszt swoich podatników w budżecie na 2017 r. Budowę studni na tym ewentualnie prywatnym terenie już zaplanowała Średzka Woda z pieniędzy własnych, a możemy się na 100% spodziewać, że ten koszt zostanie doliczony do rachunków za wodę mieszkańców gminy. Inwestor na swoje przemysłowe potrzeby zużyje nam wodę pitną (280m3 na dobę), której za jakieś 10-15 lat zabraknie. Źródło się wyczerpie. Skąd gmina będzie wtedy sprowadzać wodę do picia i za jakie pieniądze nikt z władz nie myśli, bo to już nie będzie ich problem. Prezes Średzkiej Wody będzie odpoczywał na emeryturze a burmistrz - kto to wie.Takiej ilości pobranej wody istniejąca oczyszczalnia ścieków nie zdoła oczyścić, więc trzeba będzie na koszt gminy rozbudować istniejącą. Zrzut wód opadowych z wielkiej powierzchni dachów i placów - do cieku Cieciorka spowoduje zalewanie Świętego i Szczepanowa. Odszkodowania za zalanie będzie wypłacała gmina z naszych oczywiście podatków.To są te korzyści dla których gmina ryzykuje życie i zdrowie swoich mieszkańców. Firma będzie w zamian truła nas wyrzucając przez komin codziennie 30 000 l paliwa lotniczego. Podobno bardzo zdrowego. Codziennie naszą zapchaną już teraz 94, będą jeździły ciężkie transporty z silnikami, dostawami paliw, środków chemicznych i całego zaopatrzenia dla firmy przez okres budowy i podczas jej ewentualnego działania. Silniki remontowane i testowane będą przez 8 godz. codziennie co wywoła wibracje i hałas. To są te korzyści, które będziemy mieli dzięki naszym włodarzom.

  • 2017-02-16 17:38:26

    gość: ~OOOO

    a ja jestem za inwestycją i moich 30 znajomych 30xtak, za inwestycją!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! do widzenia!Kocham Niemców!

  • 2017-02-13 22:52:21

    gość: ~mieszkaniec

    burmistrz i radny F. to funfle ze szkolnej ławki i oni wiedzą jak się dobrze lody kręci akurat stacja tracho powstała na tej działce co trzeba korzyści wiadomo kto skonsumował bo za drogą za dużo było hektarów żeby pół ara wydzielić a słupy to już w ogóle mistrzostwo także porażka wybory tuz tuz panie Adamie pamiętajcie ludzie w jedności siła nieeeeeeeeeeeee dla tej śmiesznej inwestycji, już nie ma ludzi do pracy a środa to obóz dla Ukrainy to po co to lepiej było wziąć mrożonki ale posmarujesz to pojedziesz kasa przyjęła wpłatę można budować smog średzki

  • 2017-02-16 17:40:18

    gość: ~jadzia

    przestańce palic w piecach WSZYSTKO to nie będzie smogu, smog to opary brudów z waszych kominów!

  • 2017-02-16 17:46:34

    gość: ~zastępca

    to jeszcze nie koniec tej dennej dyskusji? Niech budują i dobrze! Przecież większość jest za, na tych całych demonstracjach był 17 osób!
    a w gminie jest ile 10tysięcy? proszę o poprawkę jeśli w liczbach jest błąd!

  • 2017-02-22 21:26:54

    gość: ~do zastępcy

    ostatnio dodany post

    w pana wpisie są same błędy. I w liczbach i w myśleniu. Ludzie protestują i będą protestować, bo trzeba. Inwestycja jest nam niepotrzebna, bo nie będzie gminie i mieszkańcom przynosiła żadnych korzyści. Z założenia takie inwestycje przynoszą korzyści tylko ich właścicielom. Właściciele tych firm (w tym wypadku XEOS spółka reprezentująca Lufthansę) lekceważą mieszkańców, uległe i bezwolne władze gminy i kraju. Wykorzystują dziurawe prawo polskie pozwalające niszczyć środowisko i zdrowie ludzi. Wykorzystują wszystkie możliwe ulgi,żeby nie płacić podatków. Możliwości mają wiele, więc na ogół nie płacą nigdy żadnych podatków. Jedyne podatki jakie wpłyną do kasy gminy, to podatki od wynagrodzeń pracowników (może z 20 - 30 osób z naszego terenu), a to za mało na takie szkody jakie nam wszystkim wyrządzą swoją działalnością. Rozjadą nam drogi, zniszczą powietrze i glebę emitując z setki kominów całą gamę różnych pyłów, gazów i spalin. Otrzymają z budżetu gminy pieniądze na wybudowanie na ich prywatnym terenie parkingów, studni i rozbudowanie dla nich oczyszczalni ścieków. Zużyją wodę pitną do płukania silników, a zużywać będą tej wody tyle co cała gmina. Za dwadzieścia lat wody na naszym terenie nie będzie. Firma Xeos jeszcze nie kupiła gruntu a już otrzymała od gminy dotację na budowę parkingów. Czy to się godzi panie burmistrzu i panowie radni, tak lekceważyć mieszkańców, którzy płacą ze swoich podatków Wasze wynagrodzenie