Express-Miejski.pl

Spotkanie dotyczące rekultywacji wysypiska śmieci w Rusku

Spotkanie dot. rekultywacji wysypiska śmieci fot.: anbo

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Na spotkanie z Andrzejem Jamrozikiem, prezesem Dolnośląskiego Projektu Rekultywacji, radnych zaprosił wójt Piotr Frankowski.

Konsultacje radnych z prezesem miały rozwiać ich wątpliwości dotyczące uchwały upoważniającej wójta do ustanowienia zabezpieczenia środków przyznanej dotacji i spłaty udzielonej pożyczki przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. - Uchwała ta jest warunkiem niezbędnym do podpisania z narodowym funduszem umowy dotacji na rekultywację wysypiska śmieci w Rusku. Dla gminy Malczyce w tej chwili jest to sprawa priorytetowa, ponieważ zgodnie z obowiązującymi przepisami rekultywacja wysypiska śmieci w Rusku powinna zakończyć się już w 2012 roku. Niedopełnienie tego obowiązku może skutkować w każdej chwili nałożeniem kar na nasz samorząd - tłumaczy wójt.

Wątpliwości radnych

Projekt rekultywacji wysypisk śmieci był prezentowany 14-tu innym gminom z terenu Dolnego Śląska. Jego realizacja będzie możliwa dopiero wtedy, gdy powoła się przy udziale samorządu województwa spółkę celową. W gminie Malczyce taka spółka już istnieje. - Do jej zadań będzie należało złożenie wniosków o dofinansowanie inwestycji, realizacja rzeczowa inwestycji, zarządzanie projektem w okresie jego trwałości oraz utrzymanie i nadzór nad składowiskiem. Obowiązkiem gmin będzie wnoszenie proporcjonalnych wkładów tytułem udziału w inwestycji i zarządzania projektem - tłumaczył prezes.

Radni mieli wątpliwości czy po uzyskaniu środków finansowych spółka może ogłosić upadłość. - Wtedy przepadną i pieniądze i możliwość przeprowadzenia rekultywacji - mówił radny Zbigniew Dudziński. - Spółka nie prowadzi działalności gospodarczej więc nie może ogłosić upadłości. Jest ona stworzona specjalnie do realizacji tego projektu. Również uchwała nie niesie skutków finansowych ponad te, które już są - wyjaśnił Andrzej Jamrozik.

Obecnie szacowany całkowity koszt rekultywacji wysypiska wraz z kosztami administracyjnymi to 4,7 mln złotych z czego wkład gminy to 1,7 mln złotych. - Koszty te rozłożone będą na okres 5 lat. Realnie jednak koszt rekultywacji powinien być znacząco niższy, gdyż doświadczenia z realizacji podobnego przedsięwzięcia w innych dziewięciu dolnośląskich gminach wskazują, że po przeprowadzonych przetargach zakładane wydatki spadły nawet o 50 proc. - mówił prezes.

Datę realizacji inwestycji wyznacza nie spółka, a gmina. - To gmina zdecyduje, w którym roku przeprowadzi rekultywację. Będzie to zapewne podyktowane innymi inwestycjami czy budżetem. Jednak my nie wywieramy nacisku, że w tym konkretnym roku gmina musi zrealizować projekt - dodał Andrzej Jamrozik. Podczas spotkania radni dopytali wójta, na który rok wstępnie zaplanowano rekultywację. - Ze względu na budżet najprawdopodobniej będzie to w roku 2018 - mówi wójt.

Spotkanie dla radnych bez części radnych

Od stosownej uchwały zależy czy gmina otrzyma dofinansowanie na projekt rekultywacji. Aby tak się stało musi zostać podjęta na dzisiejszej sesji. Radni mieli wątpliwości dlaczego tak mało czasu zostało wyznaczone. - Mamy pytania bo, nie mieliśmy czasu, aby dokładnie zapoznać się z całym projektem - mówili radni obecni na spotkaniu. - Ja doskonale rozumiem państwa wątpliwości i ostrożność. Przejąłem ten projekt po poprzednim prezesie, można powiedzieć, że go ratujemy. Aby dostać dofinansowanie uchwała musi zostać podjęta do 30 listopada. Chodzi tu o terminy, które nas gonią - odpowiedział Andrzej Jamrozik.

Wielu radnych jest jednak przeciwnych jej uchwaleniu. - Dzisiejsze spotkanie z prezesem, na które zaproszono wszystkich radnych miało służyć rozwianiu istniejących wątpliwości. Niestety radni Klubu Razem dla Gminy Malczyce; Mariola Kądziela, Leokadia Gancarz, Waldemar Grzelak, Jadwiga Forenc, Stanisław Połeć oraz Wiesław Kowalski nie dotarli na to spotkanie nie dając szansy sobie na rozwianie wątpliwości jakie mają obecnie - mówił wójt i jednocześnie podziękował za obecność tym radnym, którzy byli na spotkaniu.

- Mam nadzieję że dobro naszej gminy będzie priorytetem działań również radnych Klubu Razem dla Gminy Malczyce, ponieważ nie podjęcie tej uchwały będzie skutkować utratą dofinansowania inwestycji, która powinna była być zrealizowana jeszcze za kadencji poprzednich włodarzy. Dodatkowo pozostałe gminy, jeżeli nie podejmiemy tej uchwały, będą mogły żądać od nas zadośćuczynienia finansowego poniesionych już wkładów. Powstanie tego projektu jest wspólnym sukcesem 14 gmin, które podjęły odpowiedzialne działania zmierzające do rekultywacji wysypisk śmieci na sowim terenie - podsumował spotkanie wójt.

Dziś o godz. 13 odbędzie się sesja w Urzędzie Gminy Malczyce, podczas której pod głosowanie poddana będzie ta uchwała.

em

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Spotkanie dotyczące rekultywacji wysypiska śmieci w Rusku

    2016-11-29 00:02:24

    em

    Na spotkanie z Andrzejem Jamrozikiem, prezesem Dolnośląskiego Projektu Rekultywacji, radnych zaprosił wójt Piotr Frankowski.

  • 2016-11-29 20:18:11

    gość: ~Z Ruska

    Już nie wierzymy w ani jedno słowo wójta Frankowskiego. Widzimy kto robi wszystkie roboty w gminie i to nam wystarczy.

  • 2016-11-29 21:07:08

    gość: ~wyborca

    oj, a pan wójt zapomniał dodać, że uchwała upoważnia go do podpisania weksla in blanco bez mozliwości odwołania się....

  • 2016-11-30 11:34:22

    gość: ~do Ruska

    ja uważam że to trochę takie słabe niby oczernianie człowieka :( jak masz jakieś dowody na wójta to pisz skargę albo donos jak ostatnio napisał klub radnych razem, na Malczycki SPZOZ i teraz siedzą kontrolerzy i pytają dlaczego tyle tu lekarzy jest ? ale radni są na pewno dumni jak trzeba będzie zapłacić jakieś kary .... oni to wszystko ,,razem dla dobra gminy '' fałsz i obłuda do potęgi i jeszcze brzydkie te baby ... feeeeee

  • 2016-12-01 19:50:43

    gość: ~hihihi

    do goscia, który do Ruska mówił:
    ale wójta to macie przecudnej urody:) masz poczucie humoru

  • 2016-11-29 21:36:34

    gość: ~ekolog

    A ile już gminę kosztowała ta spółka, bo jak sam mówi nowy prezes Jamrozik po tamtym prezesie, którego mocno promował frankowski został ogromny bałagan. Warto wrócić do poprzednich relacji wójta frankowskiego i jego deklaracji. Znowu ohydne kłamstwa włodarza od niedawna mieszkańca Malczyc i jego ekipy

  • 2016-11-30 11:29:57

    gość: ~pragmatyczny

    jak nie ma czego się czepić to najlepiej wyliczyć kto od kiedy i gdzie jest zameldowany :) Lepiej chyba być mieszkańcem i mieszkać na miejscu niż udawać że się mieszka ... jak niektórzy radni nawet w gminie Malczyce nie mieszkają a radnymi są naszymi,to dopiero obłuda ...

  • 2016-12-02 13:16:48

    gość: ~Niezależny

    Lepiej mieszkać w gminie i być zerem i żyć na koszt podatników i udawać że się jest wójtem wspaniałym czy żyć tu od urodzenia, znać problemy i bolączki mieszkańców, mieć rodzinę, korzenie, bliskich, mieć przyjaźnie, wspomnienia związane ze szkołą, przedszkolem itp.? Ja tam wolę wiedzieć z kim mam do czynienia niż wybierać kogoś bez twarzy, bez przeszłości i z niewiadomą i niepewną przyszłością.

  • 2016-11-30 13:27:47

    gość: ~czytelnik

    Jamrozik to kolejny POgrobowiec i kolega naszego litościwie panującego Frankowskiego. O doświadczeniu i pragmatyzmie tego prezesa znajdziecie w Gazecie wrocławskiej http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/3934089,andrzej-jamrozik-z-po-zostal-nowym-prezesem-spolki-urzedu-marszalkowskiego,id,t.html

  • 2016-12-01 17:36:34

    gość: ~ble ble

    Drodzy mieszkańcy tej gminy!
    Dziwi mnie wasza niefrasobliwość. Skąd wiadomo kto co napisał, jeśli to donos, jak twierdzi ktoś, to donosiciele się podpisali? No to szacun dla nich. Może naprawdę mają podstawy, żeby tak zareagować, a nie być klakierem wójta, bo to jest chyba łatwiejsze. Przyjrzyjcie się temu człowiekowi; wszystko jest w porządku? Nie uprawia przypadkiem kampanii na stronie gminy i tegoż to właśnie pisma za publiczne pieniądze? Niech sobie zapłaci za artykuł i obsmaruje z imienia i z nazwiska kogo chce. I jeszcze jedno: powinno ukazać sie sprostowanie, bo jeszcze jeden radny się wyłamał i nie zagłosował za ta uchwałą. A do cwaniaków czyli klakierów kieruję jeszcze te słowa: Jak będziecie komentować, kiedy okaże się, że w ośrodku cos wyjdzie (o ile sie o tym dowiemy) i kiedy okaże się, że pakowanie pieniędzy w tak wątpliwą spólkę będzie miało zgubne skutki dla gminy

  • 2016-12-02 11:05:14

    gość: ~do ble ble

    na ostatniej sesji pani Gancarzowa przyznała że napisali ten donos przecież !!! A konsekwencje dla gminy to już niebawem będą bo kontrola obejmuje cały rok !!! czyli donosiciel wiedział że przez pierwsze 6 miesięcy roku 2016 kierownikował tam doktor Ciepluch !!! więc jak trzeba będzie zapłacić za bałagan w papierach, których w ogóle nie prowadzono, ze 100 tyś to kto za to zapłaci ? albo jak zabiorą kontrakty ? MASAKRA Ci radni nas zniszczą ...

  • 2016-12-02 11:21:14

    gość: ~Kołodziej

    Powinniśmy w następnych wyborach wybrać mądrzejszych, rozsądniejszych radnych, takich którzy na pewno będą dbać o dobro gminy i jej mieszkańców a nie ciągle mieszać, kręcić i oczerniać i pisać donosy i mścić się że nie wygrali wyborów na wójta.
    Takich co będą czytać akty prawne ze zrozumieniem! Za to pobierają niemałe diety z naszych podatków.
    Mnie się w ZOZ teraz podoba, rehabilitacja jest dostępna w godzinach popołudniowych, lekarz też, panie pielęgniarki są miłe.
    Tak trzymać

  • 2016-12-02 13:05:41

    gość: ~Hahaha

    A weksle in blanco też wam się podobają? Mi się tam wcale nie podoba rządzenie tą gminą. Odkąd jest ten cały Frankowski to jedno wielkie bagno tam jest w tej gminie. Tylko pensję sobie podniósł, ściąga swoich kolesi do robienia inwestycji, zatrudnia jakieś dziwne osoby, np. w szkole i tylko jego gęba w gazetach straszy, a mieszkańców ma w nosie. I to wszystko za NASZE pieniądze!

  • 2016-12-06 22:05:55

    gość: ~ktosik

    Ot mądrala się znalazł! To już wiadomo ile trzeba zapłacić? ciekawe... Bo faktycznie NFZ zażąda takiej kary!!!! Bzdury takie opowiadacie! Jak i o nieprowadzonych papierach. To gdzie do tej pory była rada społeczna zdrowia??? Nie masz nic do powiedzenia to milcz i na Cieplucha teraz winy nie zwalaj. Wójt sobie sprowadził jakąś gwiazdę, która pojecia nie ma co robi i zagnieździła się w rożowym gabinecie. Co za banda, chce nas wykończyć. A wy tylko przyklepujecie, co ten mały wymysli i go popieracie bez wzgledu na wszystko. Nie liczą się dla was dzieci, starsi schorowani ludzie. Nic. tylko polityka i racja tego pseudowójta

  • 2016-12-07 13:28:55

    gość: ~Gość

    Powiem tak:trzeba być debilem żeby na terenie tak małej
    gminy donosić instytucji zewnętrznej na jednostkę budżetową .Nigdy w życiu się z czymś takim nie spotkałem a pracowałem w różnych samorządach.Ten czyn mówi wszystko o radnych koła"razem dla Malczyc" Ten klub powinien się nazywać"razem przeciw Malczycom"

  • 2016-12-07 17:18:03

    gość: ~mieszkanka

    ostatnio dodany post

    serio ma różowy gabinet?? Fajna musi być z niej babka(mówię o Pani Kierownik SPZOZ)
    A tak serio-to nikt nikogo nie ukarze za bycie gwiazdą,czy posiadanie różowego gabinetu,natomiast za brak biura ,brak dokumentów jednostki, czy dokumentów pracowników na terenie budynku SPZOZ-u(wiemy,że wcześniej te dokumenty były w piwnicy pod mieszkaniem doktora Cieplucha)może być kilka kar od kilku nadzorujących instytucji!