Express-Miejski.pl

Rekultywacja wysypiska pochłonie kilka milionów. Inwestycje zamrożone?

Rekultywacja składowiska w Stroniu Śląskim fot.: stronie.pl

O rekultywacji wysypiska w Rusku mówiono od dawna. W 2013 roku próbowano nawet pozyskać na ten cel środki zewnętrzne. Bezskutecznie.

Składowisko w Rusku eksploatowane było od 1973 roku. Ze względu na brak możliwości dostosowania go do wymogów obowiązującego w tym zakresie prawa zamknęto je 31 grudnia 2009 roku. Zgodnie z harmonogramem 1  kwietnia 2012 roku miały rozpocząć się tam prace rekultywacyjne. W budżecie gminy zabrakło wówczas na ten cel środków. Dopiero w 2013 roku złożono wniosek do marszałka o dofinansowanie projektu w ramach RPO (Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Dolnoląskiego). Koszt przeprowadzenia prac miał wynieść wówczas blisko 7 mln złotych, z czego dofinansowanie oscylowało wokół kwoty 6 mln.

- Nie udało się uzyskać tych pieniędzy. Wniosek zawierał pełno błędów formalnych, dotyczących choćby nieprawidłowych dat - komentuje wójt gminy Piotr Frankowski. - Już dzisiaj jesteśmy bardzo opóźnieni w realizacji zadania, co może wiązać się z konsekwencjami finansowymi dla gminy - dodaje.

12 października w siedzibie Inkubatora Przedsiębiorczości DAWG we Wrocławiu wraz z wójtami, burmistrzami oraz skarbnikami wybranych 15 gmin województwa dolnośląskiego wójt gminy Malczyce ze skarbnikiem gminy podpisali akt powołania spółki pod nazwą Dolnośląski Projekt Rekultywacji Sp. z o.o. we Wrocławiu. 

- Dzięki nawiązanemu porozumieniu spółka pozyska środki na inwestycję z kilku źródeł, co w efekcie zminimalizuje poziom  kosztów  związanych z rekultywacją do obecnie najniższego z możliwych - mówi Piotr Frankowski.

Wiadomo już, że maksymalne dofinansowanie, jakie może otrzymać gmina na rekultywację, wyniesie w granicach 65-70%. Planowany koszt inwestycji uwzględniany do założeń finansowych to ok. 1 mln zł na 1 hektar, co przełoży się na kwotę rzędu 5,5 mln złotych. - Do tego dochodzą niekwalifikowane koszty w wysokości kilkudziesięciu tysięcy rocznie na monitoring. Umowa zakłada 5-letni czas trwania zadania oraz 5-letni czas utrzymania trwałości uzyskanych efektów. Jest to zadanie, które obligatoryjnie musimy zrealizować, a niestety jest ono bardzo kosztochłonne. Odkładanie go w czasie powoduje, że dzisiaj pomimo innych potrzeb na terenie gminy Malczyce musimy skupić się na tym zadaniu, a wstrzymać plany inwestycyjne w innych obszarach - informuje wójt.

em

4

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • Rekultywacja wysypiska pochłonie kilka milionów. Inwestycje zamrożone?

  2015-10-27 10:41:49

  em

  O rekultywacji wysypiska w Rusku mówiono od dawna. W 2013 roku próbowano nawet pozyskać na ten cel środki zewnętrzne. Bezskutecznie.

 • 2015-11-03 21:36:29

  gość: ~radny poprzedniej kadencji

  to jest dopiero temat, wójt i radni poprzedniej kadencji robili sobie jaja z samorządności i gospodarności a teraz kto ma za to płacić ????? teraz ta sama radna która wcześniej była przewodniczącą rady a dzisiaj radna krzyczy że trzeba wnioski składać na drogi w Kwietnie bo dofinansowanie jest, ciągną wszyscy w swoją stronę tylko już nie ma co

 • 2015-11-03 21:41:47

  gość: ~mieszkaniec Malczyc

  jak bezskutecznie, to była przecież taka wspaniała rada, ze wspaniała przewodniczącą, gwiazdą samorządu i nie pomogła ?????, a zapomniałem przecież ona szkodziła i teraz też tylko szkodzić potrafi bo przecież im gorzej się dzieje tym lepiej dla niej, super bagno jak przed rokiem ... tylko na inwestycje brak kasy bo stracili 85% dofinansowania, nikt z poprzedniej rady nie powinien już nigdy zasiadać w żadnej radzie !!!!

 • 2015-11-04 07:31:06

  gość: ~Daf

  Rekultywacja to wysypisko dalej działa co parę dni panowie z Malczyckich usług komunalnych przyworzą tam różne śmieci a gruz z budowy sali przy szkole właśnie tam poszedł a mówi się że od tyłu lat wysypisko nie działa. Inna prawa była piaskownia niby nieczyna ale piach na cele gminne można chcą np kanalizacja do rachowa a pozostałości po jej inwestycji poszły w dziurę na piaskowni

 • 2015-11-05 07:49:21

  gość: ~mieszkaniec Malczyc

  ostatnio dodany post

  to dlaczego dopiero dzisiaj rekultywuje się to co powinno już dawno być zrobione. gdzie są ci bohaterowie poprzedniej władzy, kto teraz ma pokryć różnicę w kasie którą otrzymalibyśmy w 2013 roku

REKLAMA