Express-Miejski.pl

Publiczne debaty na temat szpitala. W tle upadłość PCZ S.A.

Specjalna sesja rady powiatu fot.: akme

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

Do końca roku trzy oddziały średzkiego szpitala zostały zamknięte. Oficjalnie na czas remontu. Czy w styczniu placówka znów będzie działać w pełnym zakresie? 

Przedstawiciele spółki zarządzającej szpitalem  w lakonicznych komunikatach kierowanych do władz powiatu twierdzą, że tak. Mieszkańcy mają jednak ku temu spore obawy i mówią o tym otwarcie. Dodatkowo pod koniec czerwca zarząd spółki PCZ S.A. złożył w sądzie wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu. Spółka PCZ S.A. pełni funkcje zarządczą i właścicielską Polskiego Holdingu Medycznego PCZ, składającego się z 11 podmiotów prowadzących 20 przedsiębiorstw leczniczych, w tym szpital w Środzie Śląskiej. Komunikat spółki oraz późniejsze informacje prasowe podgrzały znacząco atmosferę. Temat wątpliwej przyszłości szpitala zaczął pojawiać się praktycznie przy każdej okazji, także podczas debat publicznych.

Porozumienie gmin i wspólne zarządzanie szpitalem?

W trakcie czerwcowej sesji średzkiej rady miejskiej o możliwym rozwiązaniu sytuacji mówił Artur Bogucki: - Czy nie istniałaby taka możliwość,  aby razem z powiatem średzkim, przy założeniu, że gminy chciałyby się w to zaangażować, spróbować odkupić tą placówkę? My, jako rada, się na to zgodzimy. Proszę zauważyć, że holding nie spłacił pełnego zadłużenia względem powiatu. Może można byłoby wynegocjować taką kwotę odkupienia, która nie stanowiłaby dla nas blokady? Ja wiem, że to ciężki temat, ale należy go przemyśleć. Można byłoby wówczas wykreować kogoś, kto operacyjnie zajmie się  tym w imieniu samorządów. Jest to rzecz warta przemyślenia.

Burmistrz Adam Ruciński w odpowiedzi na apel radnego podszedł do tematu bardzo ostrożnie: – Za politykę zdrowotną odpowiada powiat. Wszelka inicjatywa i rola wiodąca w tego typu rozmowach leży w rękach zarządu powiatu. Jestem za takimi rozmowami, ale oczekuję inicjatywy ze strony starosty. Nie jestem przekonany, czy starosta i zarząd powiatu chce się podjąć reaktywacji szpitala w formie publicznej. Ten szpital przez wiele lat był placówką publiczną. Było tak do świadomej decyzji zarządu powiatu, który najpierw sprzedał spółkę prowadzącą szpital, potem sprzedał budynki, w których spółka prowadziła działalność. Rozumiem, że to była przemyślana decyzja. Nie słyszałem, aby powiat chciał wrócić do stanu przed sprzedażą. Jeśli jest inaczej można oczywiście podejść do rozmów – mówił. Dodał także, że funkcjonowanie tego typu placówki niesie za sobą  konieczność ciągłego dofinansowywania prowadzonej działalności. Wyraził też w tym momencie wątpliwość, czy np. Malczyce byłyby w stanie wygospodarować na takie przedsięwzięcie środki. – Trudno byłoby mi sobie wyobrazić interesariuszy, którzy mieliby się do działalności szpitala dokładać - podsumował. Burmistrz wspomniał również o nowym szpitalu na Stabłowicach. Wyraził przy czym opinię, że tak mała odległość od Środy Śląskiej do nowoczesnej placówki jest dodatkowym argumentem przemawiającym raczej przeciw rozwiązaniu zaproponowanemu przez radnego Boguckiego. Nie wykluczył jednak przystąpienia gminy do rozmów w sprawie wypracowania porozumienia w tej sprawie.

Z dużą dozą ostrożności do pomysłu przejęcia szpitala przez gminy odniósł się niedawno wójt Malczyc Piotr Frankowski: – Może to jest jakieś rozwiązanie z sytuacji. Wydaje mi się, że mieszkańcy Malczyc są w najgorszej sytuacji. Najbliższy szpital jest oddalony od nas o około 30 kilometrów. Jednak aby można było mówić o porozumieniu gmin i wspólnym zarządzaniu szpitalem musielibyśmy prawdopodobnie zrezygnować z ZOZ-u, bo nie byłoby nas na to stać. Trudno jest mi to sobie wyobrazić – powiedział w rozmowie z em24.pl Piotr Frankowski, wójt gminy Malczyce.

Wspólnego działania gmin w zakresie przejęcia szpitala z rąk prywatnych nie widzi Jan Marian Grzegorczyn, który otwarcie mówi o tym, że mieszkańcy gminy Miękinia już teraz częściej jeżdżą się leczyć choćby do Brzegu Dolnego czy Wrocławia: – Proszę zwrócić uwagę na jeden fakt. Miasto Wrocław nie jest właścicielem żadnego szpitala. Gdyby kilka lat temu w Środzie nie dokonano operacji sprzedaży, przy tak małym powiecie i tak małym dochodzie, do tego przy tak dużych kosztach utrzymania placówki, samorząd nie miałby funduszy na żadne inwestycje. Mamy szpitale w Legnicy, Świdnicy, Wołowie, Brzegu Dolnym, Jaworze, niebawem we Wrocławiu. Zaplecze mamy naprawdę mocne. Ludzie już dawniej – poza ginekologią czy pediatrią – woleli jeździć do tych placówek, aniżeli trafiać do Środy Śląskiej. W mojej ocenie u nas powinien być albo oddział geriatryczny, albo hospicjum, bo tego faktycznie w okolicy brakuje. Wszystkie powiaty mają problemy ze szpitalami. Zatem mówienie, aby gminy brały się za reaktywację szpitala jest pomysłem nietrafionym, a prywatyzacja w mojej ocenie była dobrym posunięciem.

Burza podczas sesji

Żadnych nowych informacji nie przyniosła także zwołana w połowie lipca specjalna sesja rady powiatu poświęcona w całości sytuacji związanej ze średzkim szpitalem. Wzięli w niej udział także mieszkańcy i przede wszystkim pracownicy placówki. Na sali pojawili się również wójtowie Malczyc i Kostomłotów oraz burmistrz Środy Śląskiej. Spotkanie przebiegało w bardzo nerwowej atmosferze. Jako pierwszy głos zabrał starosta powiatu Sebastian Burdzy, który przedstawił historię związaną ze sprzedażą szpitala. Podczas jego przemówienia  z sali dobiegały głosy niezadowolenia i rozczarowania. Mieszkańcy liczyli na konkretną deklarację dotyczącą funkcjonowania placówki od stycznia 2016 roku. Tej jednak nikt nie był im w stanie przedłożyć. – Jeśli ja nie wiem co dalej, to natychmiast przekazuję swoje stanowisko osobie, która to wie – mówiła jedna z poruszonych całą sytuacją mieszkanek.  

W trakcie spotkania pytano o należności spółki względem powiatu, czy dalszy los zwolnionych pracowników, którzy często współpracowali z firmą  w ramach tzw. umów śmieciowych. Najczęściej zadawane pytania dotyczyły jednak zasadności sprzedaży najpierw spółki, potem budynku.

 Zawsze to powtarzałem, że decyzja sprzedaży średzkiego centrum medycznego, decyzja wspólna wszystkich radnych, była słuszna i jedyna z możliwych - mówił starosta. Poinformował także zgromadzonych, że jeszcze przed zawarciem transakcji były prowadzone rozmowy z lokalnymi samorządami, aby wzorem Wołowa wspólnie z powiatem gminy utworzyły spółkę i  wspólnie zarządzały szpitalem. Nie spotkało się to wówczas z aprobatą poszczególnych włodarzy. Również propozycja skierowana do pracowników szpitala, aby wydzierżawili oni obiekt i nim kierowali, została odrzucona. – Wobec powyższego, po naprawdę wielu dyskusjach, zapadła taka, a nie inna, naprawdę trudna decyzja. I ona w pewnym sensie uratowała ten szpital. Uratowała na pięć lat. Gdybym miał dzisiejszą wiedzę pięć lat temu, same negocjacje potoczyłyby się całkiem inaczej. Przypomnę też, że prowadzeniem placówki były zainteresowane cztery podmioty, ale tylko PCZ złożył wiążącą ofertę – tłumaczył. Jego wyjaśnienia nie były jednak dla mieszkańców wystarczające.

Podczas spotkania głos zabierali na przemian i pracownicy placówki, i mieszkańcy, ale i także reprezentanci lokalnych władz oraz radni. Mimo zaproszenia zabrakło przede wszystkim przedstawicieli spółki zarządzającej średzkim szpitalem, którzy jako jedyni byliby w stanie złożyć stosowne zapewnienia i wyjaśnienia. Nie był to pierwszy raz, kiedy reprezentanci firmy ominęli Środę Śląską szerokim łukiem. Podczas wcześniejszej sesji rady powiatu także nikt z władz spółki PCZ się nie pojawił, zaś na pisemne wnioski o wyjaśnienie sytuacji powiat otrzymywał jedynie lakoniczne odpowiedzi.

PCZ S.A. w upadłości                                                          

Trzy oddziały szpitala są od lipca zamknięte. Mieszkańcy są wożeni do placówek w Jaworze, Brzegu Dolnym, Wołowie czy we Wrocławiu. Tymczasem – niejako w tle – 31 lipca wrocławski sąd nie przychylił się do wniosku PCZ S.A. o ogłoszenie upadłości układowej i ogłosił upadłość spółki obejmującą likwidację jej majątku. Na sędziego komisarza wyznaczony został SSR Paweł Biliński. Funkcję syndyk będzie zaś sprawowała  Kancelaria Syndyków Piątkowski, Szczerbiński sp. j. z siedzibą we Wrocławiu. Teraz wszyscy wierzyciele PCZ powinni dokonać zgłaszania swoich wierzytelności w terminie 3 miesięcy od dnia zamieszczenia w Monitorze Sądowym i Gospodarczym obwieszczenia o ogłoszeniu upadłości spółki. To samo dotyczy osób, którym przysługują prawa i roszczenia osobiste ciążące na nieruchomościach należącej do emitenta, jeżeli nie zostały ujawnione przez wpis w księdze wieczystej. Czy ta informacja znajdzie swoje przełożenie w funkcjonowaniu średzkiego szpitala? Wiele osób ma cichą nadzieję, że nie.

akme

16

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Publiczne debaty na temat szpitala. W tle upadłość PCZ S.A.

    2015-08-05 22:30:38

    akme

    Do końca roku trzy oddziały średzkiego szpitala zostały zamknięte. Oficjalnie na czas remontu. Czy w styczniu placówka znów będzie działać w pełnym zakresie? 

  • 2015-08-06 09:55:11

    gość: ~michał

    a podczas sesji w ratuszu jeden z radnych powiatowych (będący bardzo blisko starosty - miał być jego zastepcą) w dniu 29 kwietnia powiedział - "Pozostałe medialne doniesienia dot. rzekomego zamknięcia szpitala są nieprawdziwe".
    Dziękuję za obietnicę...

  • 2015-08-06 10:29:18

    gość: ~malczyczanin

    (this post was banned by administrator)

  • 2015-08-06 11:42:38

    gość: ~Jarosław

    Starosta sprzedał budynki szpitalne gdyż były zadłużone a Bank już nie dawał pożyczek na utrzymanie ZOZu.Obecny własciciel szpitala bankrutuje bo jest za mało chętnych na leczenie w tym szpitalu, a w związku z tym otrzymuje za mało pieniędzy z PFZ.
    Nie wiem co na sesji robiła była dyrektor Pani weterynarz , która dopusciła do egzekucji komorniczej, gdyż nie spłacała zobowiązań ZOZu.
    Taka jest prawda, a reszta to polityka powiatowa i populizm.
    Nadzieja w PiS który upaństwowi szpitale i przychodnie.

  • 2015-08-06 12:21:57

    gość: ~szpital

    jeszcze jak dzialal szpital zlamalem reke. nawet ne jechalem do srody bo nie bylo sensu. od razu Wroclaw. nie zal mi tego iejsca bo opinie ma slaba. wystarczy ludzi popyatc. chyba tylko porodowka i pediatria utrzymywaly poziom. reszta do zaorania.

  • 2015-08-06 14:29:37

    gość: ~vox populi

    taaaak, tekst w stylu "Nadzieja w PiS który upaństwowi szpitale i przychodnie." nie jest pupulizmem. tak po prostu wyjdzie Jaro - ups przepraszam Beata i powie "od dzis wszystkie szpitale są państwowe, rzekłem" heee hehe

  • 2015-08-07 10:35:12

    gość: ~Emeryt

    Czytajcie program PiSu! Za Gierka służba zdrowia dobrze działala bo wszystko było państwowe a prywata była zakazana.Lekarz nie mógł zarabiać więcej od robotnika. Pan Kaczynski w Sosnowcu składał nawet kwiaty pod pomnikiem Gierka.

  • 2015-08-07 11:14:43

    gość: ~wszyscy tylko nie peło

    Dobry tekst, warto przemyśleć:
    "Jest co najmniej 50 powodów, aby w najbliższych wyborach parlamentarnych nie głosować na Platformę Obywatelską, PSL i nowoczesną PL - klona PO
    1) Afera taśmowa
    2) Afera hazardowa
    3) Afera wyciągowa
    4) Afera stadionowa
    5) Afera autostradowa
    6) Afera stoczniowa
    7) Afera AmberGold
    8) Afera Elewarru
    9) Afera z informatyzacją MSW
    10) Afera z budową gazoportu w Świnoujściu oraz dostawami gazu z Kataru
    11) Afera z budową elektrowni atomowej (od 5 lat trwa "wybieranie" jej lokalizacji, a kasa dla zarządów specjalnych spółek leci)
    12) Afera z opóźnieniem publikacji przez Rządowe Centrum Legislacji ustawy o rajach podatkowych
    13) Grabież Polakom połowy oszczędności emerytalnych zgromadzonych w OFE (153 mld zł)
    14) Wydłużenie obowiązku pracy (wieku emerytalnego) o 7 lat u kobiet i 2 lata u mężczyzn
    15) Rozrost biurokracji (sto tysięcy nowych etatów)
    16) Drastyczny wzrost zadłużenia kraju (z 530 mld zł do blisko 1 bln zł)
    17) Podniesienie VAT-u na wszystko
    18) Podwyższenie o 1/3 składki rentowej (ZUS) dla przedsiębiorców
    19) Zamrożenie na 8 lat kwoty wolnej od podatku, kwot uzyskania przychodu oraz progów podatkowych
    20) Podniesienie akcyzy na paliwo
    21) Likwidacja ulg podatkowych (budowlana, internetowa)
    22) Zmniejszenie o 1/3 zasiłku pogrzebowego
    23) Wprowadzenie nowego podatku paliwowego - tzw. opłaty zapasowej
    24) Nałożenie na Lasy Państwowe haraczu w postaci podatku od przychodu (a nie dochodu!)
    25) Prace nad wprowadzeniem podatku smartfonowego i tabletowego
    26) Prace nad wprowadzeniem podatku audiowizualnego
    27) Przyjęcie zabójczego dla polskiej gospodarki pakietu klimatycznego
    28) Zgoda na wprowadzenie do Polski GMO
    29) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu dostępu obywateli do informacji publicznej
    30) Przyjęcie ustawy o ograniczeniu wolności zgromadzeń
    31) Przyjęcie ustawy o "bratniej pomocy" (tzw. ustawa 1066)
    32) Spuszczenie w sejmowym klozecie kilku milionów podpisów złożonych pod obywatelskimi inicjatywami referendalno-ustawodawczymi
    33) Utajnienie raportu o nieprawidłowościach w ZUS do jakich doszło w latach 2008 - 2013
    34) Próba nocnej zmiany Konstytucji RP, która umożliwiłaby sprzedaż Lasów Państwowych
    35) Doprowadzenie do tragicznego stanu publicznej służby zdrowia (czekanie po kilka lat na wizytę u lekarza specjalisty)
    36) Podpisanie z Rosją niekorzystnej umowy gazowej (najdroższy gaz w Europie)
    37) Blisko 3-letni paraliż legislacyjny w sprawie wydobywania gazu łupkowego
    38) Drenaż Funduszu Rezerwy Demograficznej
    39) Wyprzedaż majątku narodowego za ponad 65 mld zł (w tym spółek strategicznych takich jak Azoty Tarnów);
    40) Ograniczenie potencjału militarnego
    41) Brak przemyślanej i suwerennej polityki zagranicznej
    42) Wszechobecny nepotyzm i kolesiostwo (tysiące stanowisk opłacanych z publicznej kasy dla platformianych kolesi)
    43) Synekury dla nagranych kolesi
    44) Stopniowe wdrażanie tzw. ideologii gender, wprowadzanie jej „tylnymi drzwiami”
    45) Ignorowanie woli rodziców ws. możliwości wyboru wieku posyłania dzieci do szkół (6-latki)
    46) Ignorowanie obywatelskich inicjatyw, brak dialogu z narodem mimo szyldu „obywatelska”, mielenie podpisów Polaków itp.
    47) Bezmyślna zgoda na sprowadzenie do Polski obcych nam kulturowo, ubogich imigrantów z krajów islamskich, tym samym drastycznie zwiększając ryzyko zamachów terrorystycznych oraz zamieszek w Polsce
    48) Brak szacunku i cynizm wobec opozycyjnych partii i organizacji społecznych krytykujących władzę, używanie do tego celu mediów i celebrytów
    49) Niszczenie systemu edukacji w szkołach, ograniczanie lekcji historii, próba pisania jej na nowo
    50) Służalcza postawa wobec UE, skrajna ustępliwość i brak twardego negocjowania w PE"

  • 2015-08-07 10:37:02

    gość: ~antek

    Co Ty za farmazony opowiadasz.Dawno większych bzdur nie czytałem.ZA DYR KLIMKIEWICZ SZPITAL BILANSOWAŁ SIĘ NA PLUSIE OŚLA ŁĄKO!!!!!! Czy się tą Panią lubi,czy nie sprawiedliwość trzeba tutaj Jej oddać!!!Jako tako było jeszcze za dyr.Hulackiej=wtedy z końcem roku nie było na koncie szpitala zysku ale strat również nie było!!!!Problemy się zaczęły gdy Wojewódka wraz z Burdzym ściągnęli tu Oćwieję...chyba tylko po to aby doprowadził szpital do ruiny!!!!A przypomnieć należy że wcześniej rozwalił szpital w Opolu!!!!!! Po 2 to nieprawda że Pcz bankrutuje bo za mało było chętnych na leczenie się w tym szpitalu..Zamykają też szpital w Górze!!!!!I Ich kontrakty w 3/4 były finansowane z NFZ!!!!!! Po prostu prezesunio się nachapał i zwija interes!!!Ogłosili upadłość,reszty kasy powiatowi nie zwróci-PRZEPADŁO!!!!! Akcjonariuszy na giełdzie też wystawił!!!! Ludzie składają pozwy cywilne jeden po drugim a prokurator zajmuje się ich sprawą od strony urzędowej z podejrzeniem o prawdopodobne wyprowadzenie pieniędzy z giełdy!!!!Poczytaj sobie na StockWatch forum!!!!Niech teraz Burdzy odkupi od Ściborskiego szpital!!!!!Spieprzył sprawę,niech ponosi odpowiedzialność!!!!I to nieprawda,że szpital nie jest potrzebny!!!Jest potrzebny!!!!Chociażby po to,aby mieszkańcy mogli skorzystać z pomocy doraźnej!!!! Teraz z rozciętą głową,ręką czy złamaniem będziesz jeździł do Wrocławia i czekał godzinami na SOR-ze aż ktoś Cię łaskawie przyjmie!!!! A co jeśli sprawa będzie poważniejsza i nie doczekasz????!!!!!

  • 2015-08-07 14:50:00

    gość: ~Nunuś

    To co wyprawia radny Mariusz W. , to kpina z samorządu i ludzi , których sam podburza i szczuje na innych... Ale co się dziwić , to zwykły aparatczyk partyjny i miejscowy - gminny działacz .

  • 2015-08-07 16:41:19

    gość: ~Odpow

    Powyżej ANTEK w sposób emocjonalny pisze , obraża ,wyzywa , zaprzecza faktom itd. Świadczy to o Jego stanie psychicznym.Nic więcej.Takie osoby należy leczyć.

  • 2015-08-07 16:47:38

    gość: ~Jarosław

    A cóż to za głupol kseruje propagandowe wpisy na temat PO.Takie wpisy można znaleść w internecie również na temat innych np PiSu czy PSLu
    Rodzi się pytanie dlaczego tak emocjonalnie jesteś zainteresowany pogardą dla inaczej myślących .Czy liczysz na karierę partyjną?

  • 2015-08-08 09:44:03

    gość: ~mam inne zdanie

    To niestety wszystko prawda..tak do tego doszło,że powiatowe miasto nie będzie miało nawet głupiej pomocy doraźnej. Antek ma racje,zobaczysz jak sam będziesz potrzebował pomocy wtedy sam zrozumiesz-ciekawe jakimi emocjami wówczas będziesz się kierował?Zresztą o czym ta dyskusja? Pozamiatane!!!

  • 2015-08-08 20:58:30

    gość: ~Waldek

    Ostatnio moja mama zasłabła. Dostała skierowanie do szpitala. Obawiając się kolejek we Wrocławiu pojechałem do Legnicy na sorze poraziła mnie informacja ze czas oczekiwania na przyjęcie trwa od 4 do 6 godzin Pomyślałem wolne żarty. Ratownik, który rejestrował mamę poinformował ze oddział jest pełny i czas oczekiwania to minimum godzina. Po 2 godzinach gdy spytałem jak długo jeszcze usłyszałem ce ciężko określić i trzeba czekać w ostateczności po 2.5 h zrezygnowaliśmy. Co jak co ale w Średzkim szpitalu pomoc była natychmiastowa.

  • 2015-08-09 09:30:26

    gość: ~Marek

    Jak matka zachorowała w nocy nagle to zawieżliśmy ją do szpitala we Wrocławiu .Matkę przyjęli natychmiast i po godzinie miała operację w nowoczesnej sali operacyjnej,. W nocy w tym szpitalu byli lekarze, pielęgniarki i czynny sale operacyjne.W tym czasie małe powiatowe szpitale były zamknięte na noc a w szpitalu był 1 lekarz dyżurny i dwie pielęgniarki.W powiatowym szpitalu też przyjmują ale chory czeka do r.ana aż przyjdzie ordynator i podejmie jakieś leczenia, które w tym szpitaliku jest możliwe.

  • 2015-08-09 17:02:50

    gość: ~podgladacz

    Co było napisane u malczyczanina, że osunięto jego wpis? Znowu cenzurę wprowadza redakcja EM a może mało popularny wójt Frankowski? albo być może Ekspress liczy na zawarcie umowy z Urzędem w Malczycach i nie wolno źle mówić o włodarzu gminy?!?

  • 2015-09-02 19:43:44

    gość: ~Marek

    ostatnio dodany post

    Na Stabłowicach nowoczesny szpital ,również dla dla powiatu średzkiego , rozpoczyna działanośc.