Express-Miejski.pl

Plac zabaw w ruinie. Mieszkańcy proszą nas o pomoc

- Dziewczynka, która korzystała akurat z huśtawki, usłyszała trzaśnięcie. W ostatniej chwili zeszła z ławki i w tym momencie konstrukcja runęła - opowiada Irena Sacharuk - członek rady sołeckiej w Zawadce fot.: akme

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W centralnej części podwórza w obrębie popegeerowskiego kompleksu w Zawadce znajduje się - przynajmniej w teorii - wołający o pomstę do nieba plac zabaw dla dzieci.

Z redakcją Express-Miejski.pl skontaktowała się Irena Sacharuk, członkini rady sołeckiej w Zawadce, która poinformowała, że dzień wcześniej na miejscowym placu zabaw omal nie doszło do tragedii.

- Dziewczynka, która korzystała akurat z huśtawki, usłyszała trzaśnięcie. W ostatniej chwili zeszła z ławki i w tym momencie konstrukcja runęła - mówiła przez telefon.

Plac zabaw znajduje się w centralnej części podwórza w obrębie popegeerowskiego kompleksu. Powstał około 10 lat temu. Gmina przekazała wówczas mieszkańcom kilka urządzeń do zabaw dla dzieci i pozwoliła zagospodarować teren wokół starej hydroforni, łącznie z budynkiem po urządzeniach przepompowniczych. Początkowo stał w nim stół bilardowy. Obecnie obiekt jest w fatalnym stanie, do tego można bez problemu do niego wejść - nie jest w żaden sposób zabezpieczony, tymczasem dach grozi zawaleniem. Tuż obok znajduje się wieża ze zjeżdżalnią. Stopnie są spróchniałe i niestabilne.

- Pięć lat temu przyjechali tu pracownicy gminy i zdemontowali drewnianego konika, na którym do tej pory bujały się dzieci. Poinformowano nas, że wkrótce plac zostanie całkowicie odnowiony. Na obietnicach się jednak skończyło, a poszczególne elementy z upływem czasu niszczały z dnia na dzień - relacjonuje pani Irena. Jeszcze kilka dni temu naprzeciw wieży stała drewniana huśtawka, jednak podczas jej użytkowania konstrukcja nie wytrzymała i runęła na ziemię.

- Nam nie chodzi o wiele. Wystarczy, że gmina wyda zezwolenie na wyburzenie tego budynku pośrodku placu. We własnym zakresie go rozbierzemy. Wyrównamy teren, wykosimy i przygotujemy pod nowy plac. Będziemy też potem o niego dbać - mówi Irena Zacharuk. - Tu naprawdę niewiele trzeba, ale w miejscowości mieszka około 20 dzieci, które teraz nie mają się gdzie bawić. Nie będziemy ich przecież wozić codziennie do pobliskich wiosek. Jest tyle programów unijnych, skąd można wziąć pieniądze na nowy plac - kontynuuje. Na koniec rozmowy dodaje tylko, że od dawna żaden urzędnik nie widział na oczy tego miejsca i liczy na to, że dzięki publikacji problem zostanie dostrzeżony.

W sprawie placu zabaw w Zawadce spotkaliśmy się z wójtem Malczyc. Jeszcze tego samego dnia na miejsce został wysłany pracownik gminy, który razem z sołtysem miejscowości zabezpieczył teren. Na podstawie zgromadzonych informacji wójt wydał też dyspozycję rozbiórki niebezpiecznych urządzeń i budowli.

- W międzyczasie dowiedziałem się jednak, że mieszkańcy chcą się ze mną spotkać - zanim podejmiemy konkretne działania. Więc na razie wstrzymałem rozbiórkę i czekam na kontakt od mieszkańców Zawadki w celu ustalenia dogodnego dla nich terminu, abyśmy wspólnie wypracowali satysfakcjonujące wszystkich rozwiązanie problemu - komentuje Piotr Frankowski.

Do sprawy wrócimy.

akme

10

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Plac zabaw w ruinie. Mieszkańcy proszą nas o pomoc

    2015-07-15 23:34:40

    akme

    W centralnej części podwórza w obrębie popegeerowskiego kompleksu w Zawadce znajduje się - przynajmniej w teorii - wołający o pomstę do nieba plac zabaw dla dzieci.

  • 2015-07-17 17:06:52

    gość: ~Tomek

    jaki wójt tak pac zabaw,bez komentarza

  • 2015-07-22 14:35:11

    gość: ~do tomka

    to wójt ma kosić plac zabaw .... ogarnij się .... przecież tam jest trawa, której nigdy nikt nie kosił ... u nas sołtys i rada zajmują się koszeniem ... a zawadka to co żeby wójt miał kosić ???

  • 2015-07-19 08:52:44

    gość: ~gość z trójmiasta

    A może wójt coś ze swojej 10tyś. pensji coś za sponsoruje dla dzieci z trójmiasta.

  • 2015-07-22 14:19:13

    gość: ~mieszkaniec Kwietna

    ten plac zabaw to wygląda na co najmniej 50 letni. Myślę że miała okazję wykazać się tam radna z kwietna co wnioski w łęgach ocenia i dziwnym trafem tylko z Kwietna dostają dofinansowanie :) w tym roku chyba było z 10 wniosków z gminy a oczywiście tradycyjnie klub sportowy z kwietna kasę dostał ...

  • 2015-07-22 20:31:43

    gość: ~Hahaha

    Radna z Kwietna potrafi pisać to i dostaje! I cała wieś zadowolona, co pokazaliśmy w wyborach. A soltyska z Malczyc powinna się od niej uczyć a nie opluwac gdzie się da.

  • 2015-07-22 14:31:30

    gość: ~mieszkanka zawadki

    nie rozumiem tej goryczy i ataków na Wójta. On chociaż nas odwiedził i zaproponował pomoc a kto tu jeszcze był ? z radnych gminnych ? Czepiasz się wynagrodzenia a nie widzisz problemu ? waszym celem jest kopanie wójta a nie pomoc w realnym rozwiązywaniu problemów naszych dzieci z zawadki !! On pracuje, jest na etacie więc zarabia określoną kwotę ale dlaczego nikt nie mówi o pieniądzach radnych, ???? przecież sołtys już wiele więcej robi ???!! radny funkcja społeczna ??? kpina !!! dlaczego się nie zrzekną diety, przecież normalnie pracują i mają wynagrodzenie ??? to jest populizm

  • 2015-07-20 17:54:31

    gość: ~trójmiasto

    A gdzie jest radny 4 kadencji Władek. przecież on to wszystko miał zrobić. Obiecał to wszystkim ale ochoty starczyło tylko na wybory

  • 2015-07-21 13:25:06

    gość: ~Trójmiasto

    A i teraz nagle sołtysa drugiej kadencji nie widać. Schował się nie wiadomo gdzie, jak i ogrodzenie które kupił z funduszu sołeckiego 2 lata temu. Może tym się gmina zainteresuje. Po co było kupić jak przez dwa lata stoi w stodole.

  • 2015-07-28 13:04:14

    gość: ~Z okolicy

    ostatnio dodany post

    No właśnie... a gdzie Wasz radny..?? To on powinien dbać o swoich wyborców, a nie tylko przed wyborami "przekupywać"... Każdy radny na sesjach ma jakieś wolne wnioski a Wasz..?? siedzi i się nic nie odzywa... a niech zrzeknie się diety i zobaczymy czy dalej bedzie chciał być radnym, skoro i tak nic nie robi

  • 2015-07-22 11:11:33

    gość: ~gość

    20.07 Zapytanie ofertowe na prace projektowe: przebudowa ulicy Gornej w Mazurowicach
    20.07 Zapytanie ofertowe - oferta na prace projektowe-przebudowa ulicy Strażackiej w Malczycach
    20.07 Zapytanie ofertowe - prace projektowe i przebudowa ulicy 1-go Maja w Malczycach
    15.07 Zapytanie ofertowe na złożenie oferty na usługi biegłych w zakresie wykonywania badań i wydawania opinii w przedmiocie uzależnienia od alkoholu
    10.07 Zapytanie ofertowe na wykonanie projektu budowlanego dla zadania pn: "Dostosowanie części istniejącego budynku Przedszkola Publicznego do utworzenia Klubu Dziecięcego w Malczycach przy ul. Klonowej 1"
    09.07 Zapytanie ofertowe- zaprojektowanie i wykonanie oświetlenia na boisku sportowym w Malczycach
    02.07 Zapytanie ofertowe na wykonanie projektu budowlanego dla zadania pn. „ Dostosowanie części istniejącego budynku Przedszkola Publicznego do utworzenia Klubu Dziecięcego w Malczycach przy ul. Klonowej 1”
    23.06 Protokół z otwarcia ofert: Wykonanie konserwacji boiska do piłki nożnej o nawierzchni z trawy syntetycznej, zlokalizowanego w Malczycach przy ul. Dworcowej
    16.06 Zapytanie ofertowe- konserwacja boiska sportowego przy ul. Dworcowej w Malczycach


    Oto dowód na co się wydaje gminne pieniądze.
    Wszystkie inwestycje wokół Malczyc,a podatki od wszystkich mieszkańców gminy drą .