Express-Miejski.pl

Mieszkańcy: Gdzie wyrzucać znicze, skoro nie ma kontenerów [Nasze interwencje]

Mieszkańców oburzyła decyzja księdza. Sporo ludzi starszych nie zamierza taszczyć do domu zużytych lampek i doniczek fot.: bom

Księża likwidują kontenery na śmieci z cmentarzy parafialnych na Dolnym Śląsku. Oburzeni mieszkańcy protestują.

Niedawno kontenery na śmieci zlikwidowano m.in. w Brzezince Średzkiej i Lenartowicach w gminie Miękinia, a także na cmentarzu parafialnym w Jordanowie Śląskim. Zarządcami wiejskich nekropolii są proboszczowie i to oni decydują o najważniejszych sprawach.

- Na naszym cmentarzu ksiądz zlikwidował kosze na śmieci. Proboszcz uważa, że ich utrzymanie jest za drogie. Teraz przed świętami każdy musi taszczyć śmieci do domu. Interweniowaliśmy w gminie, ale bez rezultatu – mówi Anita Kosma z Brzezinki Średzkiej.

Cmentarz należy do parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. W jej skład wchodzą wsie: Gosławice, Lenartowice, Prężyce i Brzezinka Średzka.

- Zlikwidowałem kontener w Lenartowicach, bo firma Alba pobierała wysokie sumy. Za miesiąc użytkowania i wywózkę musieliśmy płacić ok. 135 zł. Niestety wiernych w naszej parafii ubywa. Na mszę przychodzi zaledwie trzydzieści procent wiernych – informuje ksiądz Piotr Zborowski.

Mieszkańców oburzyła decyzja księdza i teraz większość odpadów ląduje pod ogrodzeniem. Duchowni tłumaczą, że skoro ludzie płacą za wywózkę śmieci ze swojej posesji, to odpady z cmentarza mogą zabierać do domów. To oburza mieszkańców i teraz większość zużytych zniczy i doniczek ląduje w rowach. Co na to Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu (WIOŚ)? Najprościej ujmując, jeśli parafię nie stać na wynajem kontenera, to gmina finansowo powinna wesprzeć parafię.

- Docelowo za wywózkę wszystkich odpadów komunalnych na terenie gminy odpowiada wójt. Mieszkańcy do niego powinni skierować problem. Od głowy gminy zależy, jakie podejmie działania – informuje Zbigniew Morawski z WIOŚ.

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej we Wrocławiu powiedziano nam, że zarządca nieruchomości – w tym przypadku parafia i ksiądz jest zobowiązany zapewnić wywóz śmieci.

Jacek Bomersbach

15

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Mieszkańcy: Gdzie wyrzucać znicze, skoro nie ma kontenerów [Nasze interwencje]

    2014-04-15 15:09:43

    Jacek Bomersbach

    Księża likwidują kontenery na śmieci z cmentarzy parafialnych na Dolnym Śląsku. Oburzeni mieszkańcy protestują.

  • 2014-04-15 17:25:54

    gość: ~Prezes

    Słuszna decyzja, popieram takie rozwiązanie. Skoro można "taszczyć" znicze i kwiaty na cmentarz to można również w druga stronę. Jeśli zapłaciłeś za jakikolwiek wyrób np znicz to jesteś jego właścicielem. Stawiasz go na grobie, którym się opiekujesz, i o który dbasz. To twoim obowiązkiem jest się nim zająć do końca czyli do momentu powtórnego przetworzenia lub utylizacji. Tym bardziej że w Brzezince z cmentarza to z górki się idzie. To nie są odpady ani proboszcza ani parafii tylko parafian.
    Do tej pory funkcjonowała zbiórka pieniędzy na potrzeby wywozu odpadów z cmentarza, niestety jak to zwykle ze zbiórką bywa jedni dali inni nie. A za wywóz trzeba płacić. Nawet kiedy stał kontener na odpady to śmieci walały się po cmentarzu, a co sprytniejsi przywozili swoje z budowy i ładowali po brzegi!
    Co do wysypu zniczy w rowie to się nie zgodzę, nie zauważyłem po drodze z cmentarza żeby było ich więcej niż dotychczas. Z resztą i tak będą wolontariusze sprzątać to sypcie drodzy współmieszkańcy. Pozdrawiam

  • 2014-04-15 17:57:25

    gość: ~Mieszkaniec

    Nie interesują mnie mądrości wyznawane przez mojego przedmówcę. To co zrobiono na cmentarzu to kolejne kuriozum Kościoła w tym kraju. Ksiądz żali się, że tylko 30 procent ludzi chodzi na mszę - no nic dziwnego, skoro kościół tak absurdalnymi decyzjami. Od przedwojny na cmentarzu stały kosze na śmieci. I nagle w wolnej Ojczyźnie udupia się starszych mieszkańców w ten sposób. Ja na miejscu mieszkańców wypieprzałbym śmieci do rowu, bo nie mają innego wyjścia a ludzie starsi nie będą taszczyć śmieci - a dlaczego? Bo na to nie zasłużyli.

  • 2014-04-15 18:18:04

    gość: ~Prezes

    To nie są mądrości tylko własne zdanie na ten temat. Jeśli cie ono nie interesuje to raczej sam temat również nie. Tylko pianę bijesz ! To nie jest decyzja kościoła tylko zarządcy parafii i boga w to nie mieszaj. Ludzie przestają chodzić do kościoła z wielu powodów. A fakt jest taki do kościoła chodzi 30% a na cmentarzu leżą bliscy nie tylko 100% parafian ale także ludzi którzy wyjechali już z Brzezinki. i to jest problem tylko 30%.
    Reasumując mam prawo do własnego zdania ponieważ mam bliskich na tym cmentarzu, Znam problem z dwóch stron i na co dzień dbam o tę wieś, podejmując nierówną walkę z ludźmi o podobnych poglądach do twoich. "Ja na miejscu mieszkańców wypieprzałbym śmieci do rowu, bo nie mają innego wyjścia a ludzie starsi nie będą taszczyć śmieci - a dlaczego?"

  • 2014-04-15 19:29:25

    gość: ~ksiądz 2

    A dlatego, że ludzie starsi nie powinni dźwigać worów. Proste

  • 2014-04-15 20:44:50

    gość: ~Prezes

    Jakich worów? Jak niosą pełna siatkę i dają radę to nie jest problem ale jak puste zabrać do domu to już dźwiganie? Po pierwsze ludzie starsi mają na tyle kultury że mimo, kontenera na cmentarzu i tak zabierali znicze z sobą! Mimo iż jako nieliczni płacili składkę na wywóz. Sednem sprawy nie jest spór dźwiganie i wyrzucanie do rowu. Tylko to jak ten problem rozwiązać. Popieram zabranie ogólnego kontenera, na którego wywóz ludzie nie chcą się składać co nie znaczy że powinni na tej sytuacji cierpieć starsi.
    Ktoś kto się nie dokładał a wrzucał na krzywego, zwyczajnie okradał pozostałych i to nie jest w porządku. A niektórzy parafianie nie potrafią podejść i wrzucić tylko rzucają obok i nawet 5 kontenerów nic nie da.

    Skoro macie tyle do powiedzenia na ten temat to zamiast się kłócić rzućcie jakiś pomysł co zrobić gdzie uderzyć żeby wspólnie problem rozwiązać, bo widzę że was nurtuje i irytuje. Bo ja na pewno na samym wpisie nie zakończę tematu. Pozdrawiam

  • 2014-04-15 20:48:51

    gość: ~Prezes

    To nie znaczy ze mają robić innym ludziom na złość i wyrzucać do rowu. Bo to też świadczy o kulturze mieszkańców, którzy o wizerunek własnego gniazda powinni dbać. Dziwna logika- ktoś mi zrobił na złość to ja zrobię wszystkim i samemu sobie też. Wtedy na pewno wszyscy będą zadowoleni. Na cmentarzu będzie syf w rowach syf a kubełki w domu w połowie puste bo ciężko dźwigać.

  • 2014-04-15 23:24:39

    gość: ~Ma

    Staram się za każdym razem własne śmieci zabierać, ale na cmentarz przychodzą też ludzie schorowani i trudno im nosić śmieci ,często na grób znicze stawia rodzina z daleka a bliscy którzy opiekują się grobem muszą posprzątać, tak już jest i to się nie zmieni .To może warto chociaż mały kosz ustawić.

  • 2014-04-16 00:43:12

    gość: ~fdg

    A co gmina stoi obok i umywa ręce? no to macie swoją gminę. Ha ha

  • 2014-04-16 16:49:47

    gość: ~Mieszkaniec

    Szanowny Panie "Prezesie" moze warto zastanowić sie dlaczego coraz mniej mieszkancow parafii uczeszcza na msze zamiast "zalic" sie i zrzucac odpowiedzialność za kuriozalne decyzje Ksiedza na takową sytuacje. W innych parafiach wprowadzono np roczna opłate za "utrzymanie grobu" i z tych pieniedzy finansowany jest m.in. wywóz śmieci. Wystarczy chcieć! Chciec rozmawiać z parafianami! a nie tylko informowac ich o podjetych decyzjach! Teraz Pan napisze, ze nie beda ludzie placic i owszem ale nie tylko u nas tak jest. Rachunek jest prosty: 135zł*12 m-cy= 1620zł- rocznie; grobów ok 200 (tak mi sie wydaje na oko) wiec rocznie składka na wywóz smieci od grobu wyniosłaby 8,10!!!! to tak duzo? śmiem twierdzić, ze znakomita większość ludzi by sie złozyla. Składke takowa mozna by bylo zbierac podczas np Koledy, przed Wszystkimi Świętymi badz ustawic puszke w Kościele, na cmentarzu itp. Powtarzam wystarczy chciec. Własnie przez takie nieprzemyślane zeby nie powiedzieć głupie decyzje Ksiedza parafianie odwracaja sie od swojego Koscioła.

  • 2014-04-16 17:13:08

    gość: ~Prezes

    Zgadzam się, wcześniej o tym nie wspomniałem, ale zanim kontener z cmentarza został zabrany rozmawialiśmy na ten temat z p. Sołtys. Wyraziłem jasno swoje zdanie, że ks. Proboszcz powinien uregulować kwestie datków na utrzymanie cmentarza już w momencie wyrażenia zgody na pochówek. Mniemam że parafia prowadzi także rejestr grobów co znacznie ułatwia sprawę. Z przykrością stwierdzam, że sposób w jaki się to u nas odbyło, nie jest trafiony. Nikt nie lubi być postawiony przed faktem dokonanym. Z drugiej strony chciałbym zwrócić uwagę na rolę samych parafian i Rady Parafialnej. Przecież żeby rozmawiać trzeba mieć z kim, a ta nasza Rada, jakby jej nie było. Bądź co bądź powinni reprezentować pozostałych parafian np, na spotkaniach z księdzem i szukać wspólnych rozwiązań.

    Wniosek nasuwa się tylko jeden. Trzeba porozmawiać z księdzem żeby jako głowa parafii zobligował większą część mieszkańców do płacenia składki na wywóz odpadów i postawić kontener na swoje miejsce. Jeśli RP nie jest wstanie, osobiście poproszę p. sołtys o zorganizowanie spotkania w tej sprawie, niekonieczne zebrania wszystkich mieszkańców, ale przynajmniej w gronie osób najbardziej zainteresowanych tematem.

  • 2014-04-16 19:41:26

    gość: ~zaraz

    zaraz, zaraz to ksiądz jest dla ludzi, czy ludzie dla księdza?

  • 2014-04-17 12:25:08

    gość: ~Mieszkaniec

    Właśnie. Z tego co obserwuje to chyba role społeczne Ksiedza troszke sie zagubiły. To może należałoby wymienić także Rade Parafialna?? A swoja droga to mieszkamy w Brzezince Średzkiej już od dawna i nawet nie wiedziałem, ze takowa istnieje.... wiec gdzie była kiedy Ksiądz Proboszcz informował o zabraniu kubłów na śmieci z cmentarza i co w tej kwestii zrobili???

  • 2014-04-20 00:00:46

    gość: ~Prezes

    Powinna istnieć, niestety u nas w Brzezince, Śr. większość ogranicza się tylko do krytyki i oceniania ludzi pozornie odpowiedzialnych za wszystko, sporadycznie ktoś się weźmie i zrobi! I tak warto, to robić, bo przecież jak nie my to kto?? I tak od kilku lat tę nicość staramy się zapełnić czymś co dla innych zawsze będzie niedostateczne . Brzezinka Średzka to stan umysłu, który ciężko będzie zmienić na lepszy. Mimo to warto, wszyscy którzy maja w tym swój udział wiedzą co jest pięć.
    Na zakończenie rozmowy dodam tylko, że główny problem został rozwiązany. kontener wróci na swoje miejsce, lecz przy okazji zastanówmy się czy nie za wiele wymagamy od reszt y świata?

  • 2014-05-05 12:37:53

    gość: ~Mieszkaniec

    ostatnio dodany post

    Od Pana informacji, ze kontener wróci na miejsce minęło ponad 2 tygodnie i co? I dalej hałda śmieci leży pod cmentarnym ogrodzeniem a kontenera jak nie było tak nie ma! Góra śmieci rośnie i rośnie i rośnie... Wstyd dla wsi! Na temat postepowań Księdza nie bede sie wypowiadac bo szkoda słów! Pisał Pan o tym, ze wraz z Pania Sołtys zorganizujecie spotkanie dotyczace tego problemu, porozmawiacie z Ksiedzem i co? Skonczylo sie na obietnicach.... wiec jak Pan to słusznie napisał Panie Prezesie "Brzezinka Sredzka to stan umysłu...."

  • 2014-04-21 15:48:08

    gość: ~krzywym okiem

    Czasem ludzie też zmuszają zarząd cmentarza do takich drastycznych posunięć. W mojej okolicy na cmentarnym śmietniku zdarzały się np. worki zużytych pampersów, stare telewizory, monitory komputera, a czasem nawet kuchenne odpadki i jeszcze wiele tym podobnych akcesoriów cmentarnych. Kiedyś wystarczyło dwa razy w roku wywozić kontener, gdy pojawiły się takie "śmieci", i dwa razy w miesiącu było mało.