Express-Miejski.pl

BASF rozpoczyna budowę fabryki

Uroczystość w Komornikach fot.: bom

Zobacz wszystkie zdjęcia w galerii

W Komornikach koło Środy Śląskiej wmurowano kamień węgielny pod fabrykę nowoczesnych katalizatorów BASF. Inwestycja warta 150 milionów euro ma stworzyć 400 nowych miejsc pracy.

Fabryka ma rozpocząć produkcję za rok. Jej rozbudowa zakończy się w 2016 roku. W zakładzie produkowane będą nowoczesne systemy redukcji spalin samochodowych takie jak katalizatory SCR (selektywna redukcja katalityczna) i filtry cząstek stałych do samochodów z silnikiem Diesla. Oprócz tego planowane jest uruchomienie laboratorium badawczego i produkcja samochodowych katalizatorów rozpadu ozonu.

- Jeszcze dużo pracy przed nami, ale jestem pewien, że budowa zakończy się sukcesem. Cieszy mnie, że w Środzie Śląskiej powstanie 400 nowych miejsc pracy – mówił podczas uroczystości Dirk Elvermann, prezes BASF – Polska.

Katalizatory BASF są światowym liderem w zakresie dostaw katalizatorów środowiskowych i przemysłowych. Grupa posiada doświadczenie w zakresie rozwoju technologii chroniących powietrze. Fabryka w Komornikach będzie miała 40 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Zdaniem Joachima Meyera, szefa BASF na Europę środkową, Polska jest dla BASF atrakcyjna inwestycyjnie przede wszystkim ze względu na położenie w Europie i pozytywny rozwój gospodarczy. Inwestycja w Komornikach pozwoli umocnić pozycję BASF na polskim rynku jako dostawcy innowacyjnych rozwiązań.

- Po inwestycjach w Myślenicach koło Krakowa, Śremie koło Poznania pozostała Środa Śląska, gratuluję tego wyboru. W 1990 BASF założył siedzibę w Polsce. Firma używa najnowsze technologie, a nam zależy, aby ściągać do kraju najlepszych inwestorów – mówi Ilona Antoniszyn-Klik, wiceminister gospodarki.

Obecnie niemiecka firma zatrudnia w Polsce około 280 pracowników. W 2011 roku jej obroty w naszym kraju wyniosły 685 milionów euro. Na rynku polskim BASF sprzedaje chemikalia, tworzywa sztuczne, środki ochrony roślin, lakiery oraz produkty chemii budowlanej.

- Inwestycja idzie zgodnie z zamierzeniami, a władze gminy chętnie pomogą. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do budowy oraz staroście za wydanie pozwolenia na budowę bez zbędnej zwłoki – powiedział Bogusław Krasucki, burmistrz Środy Śląskiej.

W 2011 roku BASF odnotował sprzedaż na poziomie około 73,5 miliardów euro. Pod koniec roku zatrudniał ponad 111 tys. pracowników. Akcje BASF notowane są na giełdach papierów wartościowych we Frankfurcie (BAS), Londynie (BFA) i Zurychu (AN).

Jacek Bomersbach

5

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

 • BASF rozpoczyna budowę fabryki

  2013-03-15 11:35:40

  Jacek Bomersbach

  W Komornikach koło Środy Śląskiej wmurowano kamień węgielny pod fabrykę nowoczesnych katalizatorów BASF. Inwestycja warta 150 milionów euro ma stworzyć 400 nowych miejsc pracy.

 • 2013-03-15 11:59:06

  gość: ~Edek

  Ciekawe czy zatrudnią ludzi z okolicy do roboty czy tylko swoich z Niemiec

 • 2013-03-15 17:17:32

  gość: ~DD

  Podobno trzeba mieć pochodzenie niemieckie, aby w basfie dostać pracę. Szkoda, że w artykule nie ma nic na ten temat

 • 2013-03-16 08:56:08

  gość: ~ss

  Tusk tam będzie pracował, bo jego dziadek był w Wermachcie :)

 • 2013-03-16 21:36:17

  gość: ~GIM

  Jak by nie było, ale plus dla władzy, że robi cokolwiek, aby zmniejszyć bezrobocie. Za to akurat plus dla burmistrza, radnych i starosty.

 • 2013-03-24 17:08:59

  gość: ~zbokupatrzący

  ostatnio dodany post

  nie wiedziałem że burmiszcz tak fachowo potrafi operować kielnią? pewnikiem nie będzie miał problemów ze znalezieniem roboty po następnych wyborach;)

REKLAMA