Express-Miejski.pl

Farma wiatrowa 5 w Gminie Udanin – chciana czy niechciana?

sxc.hu fot.: sxc.hu

Wielka burza w szklance wody. Tak można by określić sytuację odnoszącą się do inwestycji farma wiatrowa 5 na terenie Gminy Udanin.

Jak się bowiem okazuje Gmina nie odnotowała większego zainteresowania inwestycją. Istnieje grupa uczestników działających w Stowarzyszeniu SW Udanin żywo domagająca się zmiany lokalizacji turbin wiatrowych, które ich zdaniem powinny stać 1500 metrów, a nie 500 metrów od domostw, ograniczenia ich ilości oraz prowadzenia konsultacji społecznych.  Pozostali mieszkańcy 5 sołectw, na których terenie ma powstać farma wiatrowa, albo machają na to ręką, albo odezwą się dopiero wtedy, gdy zapadną decyzje nie po ich myśli.

 Jak podkreśla Barbara Mazur z Urzędu Gminy Udanin:

 - Niestety często jest tak, że mieszkańcy dopiero w momencie wydania decyzji ostatecznej, budzą się i zaczynają protestować. Natomiast, kiedy toczy się całe postępowanie i umożliwia się im zapoznanie się z raportem oraz wniesienie ewentualnych uwag czy postulatów przed wydaniem jakiejkolwiek decyzji, wówczas jest małe zainteresowanie takimi kwestiami.

 Co pewien czas Urząd Gminy Udanin wydaje raporty lub obwieszczenia m.in. dotyczące wszczęcia postępowania administracyjnego w sprawie wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach wiatrakowej inwestycji. Wówczas społeczeństwo może przez 21 dni zgłaszać swoje uwagi i postulaty do inwestycji, zapoznać się z jej raportem, itp.

 Jak potwierdzono nam w urzędzie z tej możliwości mieszkańcy też niechętnie korzystają.

Sylwia Stwora/Express-Miejski.pl

9

Dodaj komentarz

Dodając komentarz akceptujesz regulamin forum

KOMENTARZE powiadamiaj mnie o nowych komentarzach

  • Farma wiatrowa 5 w Gminie Udanin – chciana czy niechciana?

    2012-07-24 12:44:36

    Sylwia Stwora/Express-Miejski.

    Wielka burza w szklance wody. Tak można by określić sytuację odnoszącą się do inwestycji farma wiatrowa 5 na terenie Gminy Udanin.

  • 2012-07-27 19:40:41

    zenobiusz

    Moim zdaniem istnienie takiej farmy jest bardzo pozytywne - dzięki niej mamy tanią energię, a do tego ekologiczną. Wygląd niekoniecznie jest tutaj istotny - należy o tym pamiętać, gdy chcemy cieszyć się tańszą i lepszą energią :)

  • 2012-07-27 20:30:19

    gość: ~buk

    Jaka tania energia?! To najdroższa z możliwych metod JEJ pozyskiwania
    I to my będziemy za to płacić.

  • 2012-08-10 23:00:57

    gość: ~Antoś Różana

    Jaką tanią ? Jaką ekologiczną ? - z Danii rupcie w Goleniowie odnowione i nowymi nazywane, a w Niemcowie to z elektrowni wiatrowych NAJDROŻSZY prąd jest NIE DLA FRMY NIE NIE NIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  • 2012-08-10 23:08:13

    gość: ~Antoś Różana

    Nasze domy i drogi ucierpią, lepszej nie ma energii kasy z niej nie będzie TO NIE DLA NAS KROWA DOJNA,TO NAS BĘDĄ DOIĆ ZA ENERGIĘ!!!!

  • 2012-07-31 11:47:20

    piekny

    Ja chyba nigdy nie zrozumiem ludzi. Martwią się niby o środowisko, ale jak już istnieje jakieś rozwiązanie to nikt z tego nie chce skorzystać. Naszym rodakom chyba nigdy nie dogodzimy. Kraje w zachodniej europie mają tyle tego typu farm, że wyglądamy przy nich jak uczniaki. W Danii ponad trzydzieści procent energii jest z tego źródła.

  • 2012-08-02 13:56:23

    gość: ~rentor

    http://www.bezpiecznaenergia.eu/koalicja/list-do-ministra.html
    rzeczywiście burza w szklanCE wody...

  • 2012-10-02 13:29:53

    gość: ~Ekoholik

    W zasadzie nie chodzi o Farmę Wiatrową 5, a całkiem inną firmę, czyli EWG Udanin sp. z o.o (z siedzibą w Legnicy), która to chce wybudować 47 elektrowni wiatrowych wraz z infrastrukturą, zmieniając ten piękny teren rolniczy w strefę przemysłową. Jak silne jest to euro-eko-lobby, świadczy np. fakt nie liczenia się z Generalnym Dyrektorem Ochrony Środowiska, który również próbuje zatrzymać tę pseudo ekologiczną inwestycję (nie dającą w zasadzie żadnych korzyści oprócz dostosowania się do "norm Unii Europejskiej"). I chyba tylko o to chodzi - dostosowanie się do wytycznych, narzucanych przez UE - i oczywiście o pieniążki, bo te za takie inwestycje sypią się z UE workami. Nikt w Gminie Udanin nie jest przeciwny dobrym inwestycjom - ale ich LOKALIZACJI, która spowoduje różne problemy, np. dotychczas rosnąca wartość ziemi rolnej, budowlanej oraz budynków spadnie w istotny sposób, powodując faktyczne zubożenie mieszkańców gminy ... Przy okazji dla przypomnienia - elektrownia wiatrowa NIE DA pracy mieszkańcom gminy, za to da DROŻSZY prąd!

    Na całym świecie ofiary farm wiatrowych i ekolodzy podnoszą te same problemy – np:

    - niszczenie dzikiej przyrody i dewastacja lokalnego krajobrazu;
    - utrata naturalnego środowiska i dziedzictwa kulturowego;
    - rodzenie się ostrych konfliktów w społecznościach;
    - utrata praw obywatelskich, takich jak wolność wypowiedzi i przeprowadzania konsultacji;
    - korupcja i wszechobecny wpływ lobby farm wiatrowych;
    - utrata wartości prywatnych gruntów i nieruchomości, sąsiadujących z elektrowniami;
    - presja na ludność wywierana przez lobby farm wiatrowych, polityków i media;
    - straty finansowe w działalności turystycznej, uprawach i hodowli;
    - „wyciszanie” – (przekupywanie) przez lobby farm wiatrowych poprzez darowizny i sponsoring;
    - subwencje dla przemysłu farm wiatrowych, które przyczyniają się do wzrostu cen energii.
    - propagatorzy energii wiatrowej okłamujący władze samorządowe i przyszłych sąsiadów turbin;
    - obniżenie jakości życia z powodu hałasu, migotania cieni i zaburzenia krajobrazu;
    - zniesławianie, ośmieszanie i dyskryminacja przeciwników farm wiatrowych;
    - zachłanność niektórych właścicieli, operatorów farm wiatrowych, oraz skorumpowanych radnych;
    - ustawy o energii odnawialnej, które faworyzują kilku spekulantów zamiast chronić interes społeczny;
    - nawołuje się fałszywie społeczeństwo w imię ochrony klimatu do życia w sąsiedztwie turbin;
    - problemy zdrowotne spowodowane hałasem i infradźwiękami;
    - farma wiatrowa spowoduje nieodwracalną zmianę charakteru regionu na przemysłowy i uniemożliwi zmianę przeznaczenia gruntów na budowlane w okolicy

    Będzie więc jak zawsze - Polak mądry po szkodzie. Straci gmina, straci środowisko, stracą zwykli ludzie. A właściciel elektrowni w tym czasie będzie pił zimne drinki, wygrzewając się pod palmami.

  • 2013-04-27 19:40:45

    gość: ~gregor

    Gminy w których już stoją specjalnie nie narzekają

  • 2014-01-22 18:01:42

    gość: ~STANLEY

    ostatnio dodany post

    wiatraki przeszkadzaja tym co ich nie będą mieć !!!!!!!!!!!